E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTürkiye'den S-400'lere iki kritik görev---

Türkiye'den S-400'lere iki kritik görev

Türkiye'den S-400'lere iki kritik görev
12 Haziran 2019 - 18:00 www.borsagundem.com

Türkiye S400 konusunda geri adım atmıyor. ABD ise bir taraftan alternatif olarak Patriot sunuyor, diğer taraftan S400 alımına karşı F35 tehdidini ete kemiğe büründürmeye çalışıyor.

Türkiye S400 konusunda geri adım atmıyor. ABD ise bir taraftan alternatif olarak Patriot sunuyor, diğer taraftan S400 alımına karşı F35 tehdidini ete kemiğe büründürmeye çalışıyor. Merak edilen bir çok soru var, S400 mü yoksa Patriot mu, hangisi daha avantajlı, S400’ler en çok nereyi korumak için işe yarayacak, ABD yaptırım kararı alırsa takvim nasıl işleyecek, işte tüm bu soruların yanıtları. Öte yandan Türkiye'nin satın aldığı S-400'ler hem Doğu Akdeniz'i menziline alacak hem de Akkuyu Nükleer tesisini koruyacak.

S400-PATRİOT KIYASLAMASI

Rusların hava savunma sistemi S400’ler her yönden Amerikan patriotlardan üstün. Buna sistemin kapasiteleriyle fiyatı da dahil.

Mesela S400’lerin menzili 400 kilometre, Patriot ise 160 kilometre ile sınırlı.
Operasyon anında S400’ler sadece 5 dakika içerisinde fırlatmaya hazır hale gelebiliyor, patriot için ise bu süre yaklaşık 1 saat.

Sistemin ve füzelerinin fiyatlarında da S400’lerin patriotlara oranla hatırı sayılır derecede ucuz olduğu görülüyor.

S400’lerin bir diğer avantajı teknoloji transferine açık olması.
Hatta bir sonraki adımda S500’lerle entegresi bile söz konusu.
Buna karşın Amerika, patriotlarda teknoloji transferine izin vermiyor.

PATRİOT TEKLİFİNİN SÜRESİ DOLUYOR

ABD, Türkiye’ye son olarak Nisan ayında Patriot teklifi sunmuştu. Bu üçüncü teklif için süre bu ay içerisinde doluyor. ABD, olur da Türkiye patriot satın almayı kabul ederse de S400 anlaşmasının iptal edilmesini istiyor.

F35 TEHDİDİNDE İLK ADIM GELDİ

ABD, S400 alımına karşı Türkiye’yi F35 savaş uçakları programından çıkarmakla tehdit etmişti. Geçtiğimiz Cuma günü F35 eğitiminin durdurulması için iki ay süre verdiklerini duyurdular. 48 saat sonra ise Arizona’da bir süredir F35 eğitimi alan Türk pilotların uçuşlarının durdurulduğunu açıkladılar. ABD, Türkiye’yi F35 programından çıkarma tehdidinde ilk somut hamleyi pilotlarımızın eğitimine yönelik yaptırımla gösterdi. Ancak Türkiye’nin projeden tamamen çıkarılma konusu ABD için de büyük risk taşıyor. Çünkü Türkiye projenin üretici ortaklarından birisi eğer Türkiye olmazsa projede aksaklıklar meydana gelecek ve büyük ihtimalle bitiş tarihi ertelenecek.

ABD YAPTIRIM UYGULARSA BU NE ZAMAN OLABİLİR?

Türkiye S400 alırsa ABD’nin yaptırımları da gündemde. ABD en azından bu konuda tehdit savuruyor.

'Amerika'nın Hasımlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası'  yani CAATSA adlı bir yasa var. Eğer Türkiye Patriotları almazsa bu yasanın devreye sokulacağı söyleniyor. Patriot süresi bu ay içerisinde doluyor. Fakat ABD yaptırımı hemen uygulayamıyor. Çünkü kongreden yaptırımın geçmesi için prosedürlerin yerine getirilmesi gerek bu da Patriot sürecinin dolmasının üzerinden yaklaşık 2 ay sonra mümkün olabiliyor.

S400’LER EN ÇOK AKKUYU’YU KORUYACAK

Türkiye ile Rusya arasındaki ortaklık başlıklarından belki de önemlisi Akkuyu’daki nükleer enerji santrali. ABD bu projeden de rahatsız. O nedenle ABD kaynaklı medya sık sık Türkiye’nin S400’e ihtiyacı olmadığı yönünde manüpilasyon üretiyor. Oysa S400’ler belki de en çok ABD’nin hiç de hazzetmediği Nükleer enerji santralini korumaya yarayacak. Çünkü S400 olmadan bu proje batı için açık bir hedef olarak görülüyor. Elbette Doğu Akdeniz’deki askeri hareketlilik, Yunanistan’dan gelen çatlak sesler, Suriye’deki PKK işgali gibi durumlar da S400’lerle birlikte Türkiye açısından tehdit olmaktan çıkacak.

28 HAZİRAN ÖNEMLİ

Türkiye ile ABD arasında krizin çözümü için tüm diplomatik kanallar açık. İki ülke savunma bakanlıkları arasında da ortak bir müzakere süreci yürütülüyor. Bunun dışında 28-29 Haziran tarihlerinde Japonya’daki G20 zirvesinde Başkan Erdoğan’la ABD Başkanı Trump arasında bir görüşme olacak.

S400’LER GELİRSE TRUMP GELMEYECEK

S400’lerin geliş tarihi konusunda Temmuz ayı verilmişti. ABD Başkanı Trump’ın da Temmuz ayı içerisinde Türkiye ziyareti planı var. Trump’ın S400’ler geldikten sonra Türkiye’ye gelmesi ABD açısından büyük bir prestij kaybı olarak yorumlanıyor. Bu nedenle Washington’un S400 sevkiyatının Trump’ın ziyaretinin sonrasına ertelenmesi yönünde bir talebi olduğu biliniyor.

RUSYA ABD’NİN PAZARDAKİ TEKELİNİ KIRMAYI AMAÇLIYOR

Rusya S400 satıcısı, Türkiye ile de stratejik ortaklıkları olan bir ülke. Rusların amacı NATO müttefiki Türkiye’ye S400 satıp arkasından Amerika’nın dünya genelindeki diğer müttefiklerine de S400 satabilmek. Türkiye’nin Rusya’dan S400 satın almasıyla Amerika dünya silah pazarında ağır kayba uğrayacak. ABD’nin NATO üzerinden kurduğu pazardaki tekel kırılmış olacak.

Öte yandan uzmanlara göre Türkiye S-400'leri Akkuyu Nükleer Santral ve Doğu Akdeniz'i de içine alacak bir noktaya konuşlandıracak. Böylelikle hem nükleer tesisin güveniği hem de Doğu Akdeniz'deki oyunlara karşı bir hamle yapacak. (Haber7)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Müslüm Orhan13 Haziran 2019 13:35

  Türkiyenin bu kadar geri kalmasının en büyük sebebi abd .Hiçbir teknoloji tıransferi yapmadan elindeki silahları bu ülkeye satıp,çoğu zaman yedek parçasını dahi vermeden her zaman bu ülkeyi zor durumda bıraktı.Defalarca bu ülkede yapılan darbelerde planlayıcı oldu.Şu an ülkemizde kurulu olan cam ve demirçelik işletmelerini teknoloji transferi ile birlikte rusya vermiştir.Abd mütefik değil,mütefik görünen en büyük düşmandır.S 400 ler mutlaka alınmalıdır.

 • Akıllı Olmak13 Haziran 2019 09:37

  Seneler öncede İran bizim gibiydi, herkese ahkam kesip silahlarıyla hava atıyordu. Ondan önce Irak... Akıllı olmamız lazım öyle kuru gürültüyle olmuyor bu işler. Strateji, kararlılık, bilim ve çoklu karar alma mekanizması olmazsa olmazzzzzzz

 • Bulut Afşar13 Haziran 2019 05:12

  Olayın gerçek yüzü ne abd ne rusya ,nede s-400 veya f-35 , olayın gerçek yüzü silah satışıdır arkadaşlar , kim ucuz verdi ?????? kim en iyi silahı sattı , kimin pazarı , kimin müşterisi , bir askeri helikopter için bir gemi dolusu kuru üzüm verdiğimiz günleri unutmayalım.Maalesef olay silah pazarı , müşteri kapma oyunlarıdır.abd dünyanın en büyük silah üreticisi ve satıcısıdır.Nasrettin Hoca nın dediği gibi parayı veren düdüğü çalar misali parayı kim verirse silah satabilirler.Çünkü bu bir sanayi , küresel bir pazar.Biz s-400 leri aldık , kullanıcaz diye bir şey yok , yunanistanda da var , suudilerde de var.Caydırıcılık özelliği olacak , gövde gösterisi olacak maalesef bütün dünya ülkeleri silahlanmaya çok para harcıyor.Öbür tarafta aç insanlar , yoksulluktan kıvranıyor.

 • Coniler satana kadar 13 Haziran 2019 02:28

  coniler önce satar parayı alır sonra orada burada kullanamazsın diyede baskı yasaklama yapan şerefsizlerle degil ticaret tüm ilişkileri kesmeli Kısitlama ve tehditlerine karşı harekete geçerek coniler sınır dışı edilmelidir.

 • 13 Haziran 2019 01:20

  Tamam güzel hoş s400 ü alalım. Ama ekonomiye zarar vermeden alalım. Yaptırımlarla dolar 10 lira olursa ülkede çok büyük bir kaos çıkar.

 • önce vatan13 Haziran 2019 16:06

  SENİN ÜLKENİ BOMBADAN KORUYAMAYIP TEPENE BOMBA İERSE SENİN DOLARIN 100 LİRA OLSA NE İŞE YARAR 

 • HALİL TÜRK12 Haziran 2019 19:15

  çok acele s 400 ler alınmalı f 35 verilmes ise yine rusya dan suv 57 alınmalı alınır ise abd yavaş yavaş tükünme noktasına gelecektir.

 • erol g.12 Haziran 2019 19:10

  Abd BİZİM DE ÜRETİCİ OLDUĞUNUZ F 35 LERİ NATO ÜLKESİ OLMAYAN İSRAİL VE POLONYA'YA SATTI israil de F35 ler leri Gazze'de kullandığını açıkladı Irak'a ise 39 adet f 16 sattı IRAK'IN F 16 LARI İSRAİL'İN F 35,F16-F 18 LERİNE KARŞI PATRİOT İŞE YARAR MI ? ABD BİZİM KENDİ ÜLKEMİZİ SAVUNMAMIZI İSTEMİYOR