E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-MagazinTrabzon 1 milyar dolar turizm geliri elde etti!---

Trabzon 1 milyar dolar turizm geliri elde etti!

Trabzon 1 milyar dolar turizm geliri elde etti!
11 Eylül 2022 - 13:34 www.borsagundem.com

Trabzon'da artan uçak seferleri ile birlikte hava yoluyla şehre gelen turist sayısı 600 bine ulaştı. Kentteki turist yoğunluğu sayesinde 1 milyar dolar gelir elde edildi.


Trabzon'da sayısı 30'a çıkartılan 'charter' uçak seferleri ile birlikte hava yoluyla kente gelen turist sayısı, 600 bine ulaştı. Özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkelerden gelen turistlerle dolup, taşan kentte turizm geliri 1 milyar dolar oldu. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, "Bu sayının sezon sonuna kadar 700 binleri aşmasını bekliyoruz" dedi.

Doğa ve kültür turizminde Uzungöl ve Sümela Manastırı gibi birçok destinasyonu bünyesinde barından Trabzon'da, yaz sezonu hareketliliği sürüyor. Günlük sayısı 30'a çıkarılan 'charter' uçak seferleri ile birlikte hava yoluyla kente gelen turist sayısı, 600 bine ulaştı. Özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkelerden gelen turistlerle dolup, taşan kentte turizm geliri 1 milyar dolar oldu. Otel, pansiyon, araç kiralama ve tur acentelerinin tam kapasite hizmet sunduğu kentte, turizm hareketliliğinin sürmesi bekleniyor.

'ZİRVE YAPTIĞIMIZ BİR SENE OLDU'

Özellikle Körfez ülkelerinden gelen turist sayısında rekor kırdıklarını belirten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, "Bu sene, Trabzon senesi. Trabzonspor'un şampiyonluğu ile şehir, geçtiğimiz nisan ayından itibaren çok büyük bir hareketlilik yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. Akabinde turizm sezonu ile birlikte yerli ve yabancı ziyaretçi sayımız rekor kırdı. Şu ana kadar doğrudan uçuşta 300 binin üzerinde yabancı turist geldi. İç hatlarla beraber değerlendirdiğimizde bunun 600 bin kişiyi şu an itibarıyla geçtiğini düşünüyoruz. Bu sayının sezon sonuna kadar 700 binleri aşmasını bekliyoruz. Bu Trabzon için hakikaten çok memnuniyet verici bir durumdur. Çünkü Trabzon ekonomisi hatırı sayılır bir zamandan bu tarafa turizmden epey olumlu olarak yararlanıyordu. Bu sene de bu manada ekonomik anlamda adeta zirve yaptığımız bir sene oldu. Bundan da son derece memnunuz" dedi.

'KATKI 1 MİLYAR DOLAR'

Turizmin 'bacasız sanayi' olduğunu hatırlatan Zorluoğlu, "Bu sene gerçekten Trabzon merkezi de birçok turizm destinasyonu da çok yoğundu. Ancak çok şükür, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Gerek ulaşım anlamında, gerek meydanların alanlarının yeterliliği anlamında, gerek asayiş anlamında hakikaten sorunsuz bir turizm sezonunu yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Bundan da son derece mutluyuz. İnşallah gerek yurt içinden gerek yurt dışından önümüzdeki yıllarda daha da fazla turistin gelmesini hedefliyoruz. Bizim hesaplarımıza göre, bu turizm sezonunda yaklaşık yabancı turistlerin şehrimize ekonomik olarak katkısının 1 milyar dolar civarında olduğu düşünüyoruz. Hesaplarımız o şekilde. Dolayısıyla adeta 'bacasız fabrika' diye tabir edilen turizmin, Trabzon'a böyle büyük bir katkısı da oldu" diye konuştu.

'TURİZM SEZONU HAREKETLİ GEÇTİ'

Kentte turizm hareketliliğinin devam ettiğini belirten esnaf Ahmet Tosun ise "Arapların Trabzon'u tercih ettiklerini biliyorduk. Ama bu yıl beklediğimizden daha fazla Arap yoğunluğu oldu. Çok fazla alışveriş yapıyorlar. Pandemi döneminden sonra esnaf olarak nasıl toparlanacağımızı kara kara düşünüyorduk. Fakat çok şükür, turizm sezonu hareketli geçti. Çok memnunuz" dedi.

Esnaf Nail Sağır da şunları söyledi: "Bu yıl, sezon çok mükemmel geçti. Beklentimizin üzerindeydi. Garsonlar, işverenler herkes çok para kazandı. Çok güzeldi. Umarım gelecek sezonlarda da böyle olur."

Kültür ve Turizm Bakanı, Kız Kulesi’ndeki restorasyonu yerinde anlattı

 

İstanbul'da son 10 yılın turist rekoru

 

Turist sayısı 7 ayda 26 milyonu aştı

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mehmet Ali BAYKAN14 Eylül 2022 20:56

  Seneye daha iyi olur deniliyor ya,o halde kazanıılan paranın bir kısmını çrümekkte olan tarii binaların restorasyonuna aktarılsın

 • xyz12 Eylül 2022 09:23

  Ben bunlar kadar doğal olan güzelliklere düşman olanı görmedim. Yeterki para gelsin. Cennete alışveriş için AVM yaparlar. Kevser ırmağı manzaralı villa amma olir derler. Kafa rant üzerine kurulu. Doğayı ve doğal olanı korumak üzerine değil.

 • lale11 Eylül 2022 21:26

  istanbulda son 40 yılda belediye başkanları hep trabzon-rize hattından çıktı. kendi akrabalarını belediyeden zengin ettiler. turist dedikleri istanbuldan trabzona para ezmeye gelen hemşehrileri (ekrem imamoğlu da trabzonlu)

 • Mucise Reis : )11 Eylül 2022 13:52

  o paranın en yaz yüzde 5 i doğal güzellikler, denetimler, incelemeler , çevre sağlığı değişimi vb etkenlere ahrcanmalı. o doğal habidat gidince ne edeyim kağıt parayı... Allah var etmiş, biz varolmuşlardan varolmuşlar üretebiliyoruz. Asla orjınalı olmaz.

 • yatırımcı12 Eylül 2022 08:13

  güzelim uzungölü mahvetmişler. rant uğruna doğal güzellikleri harcıyorlar. bu yönetim bu tip şeylere para aktarmaz