E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTHY pilotların maaşını yarıya indirmeyi planlıyor---

THY pilotların maaşını yarıya indirmeyi planlıyor

THY pilotların maaşını yarıya indirmeyi planlıyor
02 Temmuz 2020 - 10:45 www.borsagundem.com

THY pandemi sebebiyle yeniden yapılanmaya giderek pilotların maaşlarını yarıya düşürmeye hazırlanıyor. Hava-İş sendikası başkanı Ali Kemal Tatlıbal, “THY ile görüşmeye hazırız üyelerimizin onaylamadığı hiçbir şeyi imzalamayız” ifadelerini kullandı

Hava-İş Sendikası Türk Hava Yolları'nın pilotların maaşını yüzde 50 oranında azaltmayı planladığı diğer personelin de maaşlarında indirime gitmeyi düşündüğünü belirtti.

Bloomberg'e açıklama yapan Hava-İş sendikası başkanı Ali Kemal Tatlıbal, “THY ile görüşmeye hazırız üyelerimizin onaylamadığı hiçbir şeyi imzalamayız” ifadelerini kullandı.

Sendika ile THY arasındaki yazışmalara göre THY işçi çıkarmamanın tek yolunun maaşlarda yeni bir anlaşmaya gitmek olduğunu söylüyor. 30 bin çalışanı olan THY'deki çalışanların yüzde 75'i Hava-İş sendikasının üyesi.

Tatlıbal THY'den ücretlerin düşürülmesi için şimdilik resmi bir teklif gelmediğini söylerken, “Henüz resmi bir teklif almadık ama yönetimin sosyal hakları ve maaşları tırpanlamak istediğini anlıyoruz” ifadelerini kullandı. Türk Hava Yolları maaş teklifiyle ilgili sorulara cevap vermedi.

PİLOTLAR NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

THY’de normalde kaptanlar yaklaşık 60 bin, 2. pilotlar 40 bin TL brüt maaş, üç ayda bir de bir maaş ikramiye alıyor.

Moody's pandemi sebebiyle THY'nin bu yıl geçen yıla göre taşıdığı yolcu sayısının yüzde 60'ını kaybetmesini bekliyor. THY'nin bu yıl ödemesi beklenen 1,1 milyar dolarlık borcu bulunuyor. Şirketin toplam borcu 9,6 milyar dolar seviyesinde.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 14,49
En Yüksek: 14,74
En Düşük: 14,39
Değişim -0,89 %
FK: 0,00
PD / DD: 0,42
İşlem Hacmi 1.199.811.704
Toplam Adet: 82.350.133
Ağırlıklı Ort.: 14,57
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Valero02 Temmuz 2020 12:15

  Qatara giderim cınım tamam mı diyen adamlara 3 de 1 fiyat verin. 

 • Münir02 Temmuz 2020 12:13

  Kardeşim kendimin ve ailemin canını emanet ettiğim bir uçakta,fırtınanın içinde iniş yapmaya çalışan bir kaptanın aklındaki en son şeyin maaşı olmasını isterim. Adamlar inanılmaz zor şartlarda görev yapıyorlar. Siz pilotluk işini masa başı oturup çay-sigara işi mi zannediyorsunuz? Bulduğu ilk fırsatta pilotun maaşına kast eden bir şirkete ben binmem. Ailemi de bindirmem. Pegasus niye pilot maaşlarını indirmiyor?

 • Hasan02 Temmuz 2020 11:25

  Pilotlatn maaşını indireceğiz deyip diğer çalışanların maaşlarını indirir bunlar hep aynı numaralar.

 • İtri02 Temmuz 2020 11:14

  Müdür sayısını azaltın biraz, ayıp

 • muck02 Temmuz 2020 10:50

  onların kullandığı uçaklar her uçak firmasında var.  konuştukları dil zaten ingilizce. indikleri hava alanları hepsi zaten bildikleri ve aynı ...o bakımdan transfer olmaları ve farklı firmalara gitmeleri çok kolay. profesyönel pilot bulmak çok zor. bir kaza haberi global olumsuz reklam oluyor