E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaTCMB'nin faiz kararı sonrası TÜSİAD'dan uyarı---

TCMB'nin faiz kararı sonrası TÜSİAD'dan uyarı

TCMB'nin faiz kararı sonrası TÜSİAD'dan uyarı
22 Ekim 2021 - 19:13 www.borsagundem.com

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun "Reel sektör tedirgin" açıklamasından sonra TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski de, bugün katıldığı konferansta 'güven' ve 'öngörülebilirlik' vurgusu yaptı

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, TÜSİAD ve Koç Üniversitesi iş birliğinde kurulan Ekonomik Araştırmalar Forumu’nun düzenlediği “FED Tahvil Alımlarını Azaltırken Gelişmekte olan Ülkeler ve Türkiye'yi Bekleyen Riskler” konferansında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın çok tartışılan faiz kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sürpriz faiz kararına işaret eden Kaslowski, "Reel kesim olarak birinci ihtiyacımız öngörülebilirliktir. Öngörülebilirliği ve güveni artırmadığımız müddetçe ne ülke risk primini düşürebilir ne reel kesimin maliyetlerini azaltabilir ne de üretimi destekleyebiliriz" dedi.

TCMB'nin son faiz kararına işaret eden Kaslowski, “Üzülerek söylemeliyim ki yaptığımız tercihler sonucunda, enflasyon görünümünün daha da bozulduğunu ve TL'nin bugün de yine değer kaybetmeye devam ettiğini görüyoruz. Tahvil faizleri ve ülke risk priminin yükseldiği bir dönemdeyiz. Reel kesim olarak birinci ihtiyacımız öngörülebilirliktir. Öngörülebilirliği ve güveni artırmadığımız müddetçe ne ülke risk primini düşürebilir ne reel kesimin maliyetlerini azaltabilir ne de üretimi destekleyebiliriz" diye konuştu.

“Hata yapma riskinin arttığı, baş ağrılı bir döneme giriyoruz”

TÜSİAD Başkanı Kaslowski konuşması şöyle: "2022 yılına girerken, bir taraftan global enflasyonun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunu tartışıyoruz. Diğer taraftan ise bazı öncü göstergelere baktığımızda, özellikle Asya'dan hızlı bir yavaşlamanın gündemimize girdiğini görüyoruz. Global ekonomi bundan sonraki süreçte muhtemelen bir taraftan yüksek enflasyon bir taraftan da yavaşlayan ekonomi döngüsü ile mücadele etmek zorunda kalacak. Bu kapsamda 2022 yılının global para politikaları açısından zor kararların olduğu, hata yapma riskinin arttığı son derece baş ağrılı bir dönem olacağını tahmin ediyorum.

Unutmayalım ki bugün dünyanın geldiği noktada küresel enflasyona dair baskılar sadece COVID süreci kaynaklı arz ve talep dengesizliğinden kaynaklanmamakta. Bu dengesizliklere ek olarak hem yeşil dönüşüme dair atılan ve atılacak olan adımlar üretim maliyetlerini artırmakta hem de kuraklık ve iklim değişikliği gibi bir takım dışsal şoklar ilerleyen dönemde global enflasyona dair risk oluşturmakta. 

Sizlere bu noktada kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum. 9 Mart tarihinde yine EAF ile gerçekleştirdiğimiz konferansta aşı dağılımının eşitsizliğine dikkat çekmiş ve kapsayıcı bir toparlanmanın önemine vurgu yapmıştık. Geldiğimiz noktada küresel ekonomide henüz senkronize bir iyileşme yakalanabilmiş değil. Bu ortamda global para politikasının yönünün de net şekilde değişmeye başladığı bir evredeyiz.

“Global şoklara hazırlıklı olmalıyız”

Para politikalarındaki değişim sinyalleri gelişmekte olan ülkelerin de olası global şoklara hazırlıklı olması gerektiğini gösteriyor. Akranımız olan ülkelerde, para politikalarında atılan adımlara baktığımızda bu değişime eşlik eden tedbirlerin alınmaya başladığını görüyoruz. Emsallerimiz para politikalarında kademeli olarak faiz artırım sürecine girmiş durumdalar. Bu dalgalı sürece yüksek bir enflasyon ve olumsuz global koşullarla girmekteyiz. Üzülerek söylemeliyim ki yaptığımız tercihler sonucunda, enflasyon görünümünün daha da bozulduğunu ve TL'nin bugün de yine değer kaybetmeye devam ettiğini görüyoruz. Tahvil faizleri ve ülke risk priminin yükseldiği bir dönemdeyiz.

Reel kesim olarak birinci ihtiyacımız öngörülebilirliktir. Öngörülebilirliği ve güveni artırmadığımız müddetçe ne ülke risk primini düşürebilir ne reel kesimin maliyetlerini azaltabilir ne de üretimi destekleyebiliriz.”

Powell: Ekonomik toparlanma çok dengesiz

ABD Temyiz Mahkemesi'nden Halkbank kararı

Kılıçdaroğlu'ndan faiz kararına sert tepki

AK Parti'den, faiz indirimi sonrası dolardaki rekora ilk yorum

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı: 200 baz puan indirim

Faizler yüzde 16'ya indi: Piyasalar ne tepki verdi?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (14)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Emekci23 Ekim 2021 09:59

  Vatan umurlarinda değil, kendi ceplerinin derdinde hain sürüsü. Ülke yandı gitti, giklari çıkmadı

 • A.yilmaz23 Ekim 2021 08:32

  Faizin dusmesi cok iyi boylece yatirim ve uretim artar ekonemi canlanir o kadar

 • veznedar rıfkı23 Ekim 2021 08:10

  Faizleri sıfır yapın,,dolarlar füze olsun yahu,,,,,muhahahaaaa:))))))))

 • Aga22 Ekim 2021 23:58

  Adamlar dolari iyi istiflemiski dusmesinibistemiyorlar belli

 • Yusuf22 Ekim 2021 23:34

  Faizleri zamansız indirerek paramızı pul ettiler. Enflasyonu artık kimse tutamaz. Zamlar yağmur gibi yağacak.

 • Ky22 Ekim 2021 23:19

  Çarkın dönmesi için faizlerin düşmesi gerek.Bu indirimi her alanda üretimle devam ettirirsek dışa bağımlılık azalır dolar çıkmaktan kurtulur.Çünkü daha az alıp daha çok satacaz.Satmasak bile almayacaz.Nacizane

 • Aga22 Ekim 2021 23:55

  Hadi len sende bk biliyor gibi konuşuyor finas uzmani ya

 • Fuat22 Ekim 2021 21:51

  Bir iş adamı düşünün faizi savunuyor !!! Bu bile yeter ne kadar yanli olduğunu

 • AHMET ÖZBİR22 Ekim 2021 21:28

  SİZ kendi işinize bakın, Türk Devleti gerekeni yapar, FAİZ LOBİSİ'NE GEÇİT VERMEZ. İnşallah çok kısa zamanda M.B. FAİZLERİ 5'LERE KADAR İNDİRECEK, İSTİKRAR DÜŞMANLARI FITTIRACAK.

 • Hmmm23 Ekim 2021 15:37

  O kadar ..... birşey bilmeden öyle yazıyorsun faiz kararında önce 18 olan 10 yıllkk devlet tahvilleri şuan 20 yani 10 yıl boyunca yüzde 20 faiz almayı garantilemiş. Sende kalkmış faiz indirildiğini zannediyorsun. Bunun sonucu millete zam ve halkın alım gücünün düşmesi demek. Bundan sonra gelen akaryakıt zamlarına bakalım ne diyeceksin....

 • Aga22 Ekim 2021 23:57

  Doviz lobisi kim o zaman, sen var ya sen parali yandas yazmadigin yer kalmmais

 • VS22 Ekim 2021 21:07

  uyarıya ne gerek var.çüüüüünküüüü dinleyen yok.

 • Ahmet22 Ekim 2021 20:27

  Her kez aptallarmış her kez sus pus bekliyorlar ülkenin felaketle kaçırılmasını...valla bravo 🤧🤧🤧

 • BORSACI22 Ekim 2021 19:54

  ben merkez bankasının sarhoştum aydım ben bu işten caydım deyip tekrar faiz artırımına gidecegim diyecegini bekliyorum aksi halde ekenomik kaosa götürecek ama hesap soracak günde gelecek.