E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTCMB Başkanı Karahan: Sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz---

TCMB Başkanı Karahan: Sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz

TCMB Başkanı Karahan: Sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz
02 Nisan 2024 - 14:08 borsagundem.com

TCMB Başkanı Dr. Fatih Karahan, "Enflasyon ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz." dedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Fatih Karahan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.

TBB’de gerçekleşen mutat toplantının gündemini, bankacılık sektörünün durumu, enflasyon görünümü ve para politikasındaki son dönem gelişmeler oluşturdu.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, TCMB ile iletişimin çok iyi bir düzeyde olduğunu belirterek bugünkü faydalı ve yapıcı görüşmeden duyulan memnuniyeti dile getirdi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Başkan Çakar, Sayın Başkandan para politikası uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerini dinlediklerini ve kendisine ve ekibine sektörel gelişmelere dair güncel bilgi sunduklarını ifade etmiştir. Başkan Çakar, toplumsal refah artışı ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için kritik önemde olan enflasyonla mücadeleye olan desteklerini vurgulamış ve Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin beklentilerinin olumlu yönde seyrettiğini belirtmiştir.

Başkan Karahan, 2024 yılının ikinci yarsında dezenflasyonun tesis edileceğini vurgulamıştır. Piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarına değinen Başkan Karahan, “Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz. Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır” değerlendirmelerinde bulunmuştur."

TCMB Başkanı Karahan'dan önemli sorulara kritik cevaplar

 

TCMB Başkanı Karahan: Parasal duruşumuzu korumakta kararlıyız

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • sözün özü03 Nisan 2024 09:43

  Vatandaş hep sıkılaştı da, para baronları sıkılaşamıyor BAŞKAN. Savurgan hükümet sıkılaşamıyor, Bol kepçeden atıyor baronlar topluyor BAŞKAN.

 • HASAN HÜSEYİN KARTAL02 Nisan 2024 17:19

  çok sıkılaştırılca TL değer kazanır , faizler yükselir ve borsa gümbürder.Zaten bu hükümetin kayıp ettiği bir ortamda borsa kalmaz.çünkü reis borsayı 200 den aldı 9500 getirdi.Bunu anca sağ görüşlü ve sebest ekonomi piyasası yapanlar ancak başarır.

 • Ahmet Mehet02 Nisan 2024 15:28

  Maalesef 3-4 yıldır süren bir kriz içindeyiz. 2000 lerdeki krizler bir gecede olup bitmiş ve 1-2 senede toparlanmıştı fakat şimdi süreli bir kriz içindeyiz.

 • Turkogluturk05 Nisan 2024 07:52

  Ecevit saraylar yaptigi icin cikmadi o krizler.abd ye kafa tuttu.degerini bilmedin.bir telefona papaz gondermedi.yapma dedigini yapti.hemde 2 kere.keske basimizda olsada o krizi yasasaydik.ustelik o krizde emekli asgari ucretin uzerinde maas aliyordu.ama size oylesi degil

 • ALİ KODUŞ02 Nisan 2024 17:17

  Sen kriz görmemissin CHP ve bülent ecevit hükümeti zamanında krizi görsen küçük dilini yutar idin.Gecelik faiz % 1000 idi.

 • Ekonomist02 Nisan 2024 15:17

  Sayın cumhurbaşkanı ve Sayın merkez bankası bürokrasisi Türk milletinin  iktisadi  faaliyetlerinde aracı olarak kullanılan Lirayı dijital mecralarda ki ödeme işlemleri ve kayıt dışı işlemleri önleme bağlamında her bir vatandaşın ve kurumun DİJİTAL Cüzdan sistemini tanımlayın lütfen. Fast ile ödemeyi bir an önce faaliyete geçirin. Diğer  Kart sistemleri ile yapılan ödemelerde komisyonu şirketlerin inisiyatifine bırakmayın, hizmet ve ürünlere yansıtmasınlar.

 • Pala02 Nisan 2024 14:59

  Çok büzüp sikilastirmanin alemi yok

 • E.g.02 Nisan 2024 14:33

  DAHA FAZLA FAİZ ARTTIRIR İSENİZ İŞVERENLER İŞÇİLERİNİ ÇIKARIRLAR ELLERİNE GEÇEN PARAYI FAİZE DÖVİZE YATIRACAKLARINDAN ÜRETİM AZALIR ENFLASYONU DÜŞÜRECEĞİZ DERKEN İŞSİZLİĞİN ARTMASININ NEDENİ OLMAYIN

 • vatandaş02 Nisan 2024 15:33

  faiz düşürünce de ekonominin düzelmediğini gördük. hala aynı noktadasınız. kamuda tasarruf yok. tarım yok sadece inşaatla bu kadar olur. sonuç değil sebeplerle uğraşılmalı.