E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSanal toplantılarla birlikte kongre turizmi dibe vurdu---

Sanal toplantılarla birlikte kongre turizmi dibe vurdu

Sanal toplantılarla birlikte kongre turizmi dibe vurdu
19 Ağustos 2022 - 06:35 www.borsagundem.com

Geçen yıl 7.908 uluslararası kongre ve toplantının 3.718’i sanala döndü. Bunun sonucunda dibe vuran kongre turizminde en büyük sıkıntıyı yaşayan ülkelerden biri de, 18'inci sıradan 38'inciliğe gerileyen Türkiye oldu.

Pandemi nedeniyle dibe vuran uluslararası kongre ve toplantı pazarı tam toparlanacakken, bu kez de yükselen enflasyon ve dünya ekonomisinde yaşanan durgunluktan dolayı sıkıntıda.

Kısa adı ICCA olan Uluslararası Kongre ve Kongreciler Birliği’nin yıllık istatistik raporunda yer alan Destinasyon Performans Endeksi’ne (DPI) göre 2021’de daha önce planlanmış 7.908 uluslararası kongre ve toplantıların yüzde 47’sini oluşturan 3.718’i sanal ortamda gerçekleşti.

Kongreler sanallaşıyor


Rapordaki verilere göre 2021 yılında 332 uluslararası toplantı ve kongre iptal edilirken, 2.157 etkinlik de ertelendi. Rapora göre 127 kongre ve toplantının yeri değiştirilirken 534 kongre ve toplantı gelişmelerden etkilenmedi. 7.908 kongre ve toplantıdan yalnız 534’ü planlandığı gibi, aynı tarih aynı yer ve aynı biçimde yapıldı. Geriye kalanların yarısına yakını sanala dönüştürülürken, bazısı iptal edildi, yeri ya da tarihi değişen oldu. Rapora göre Avrupa’nın 20 şehri, kongre ve toplantı pazarının yüzde 80’ine sahip. Asya'nın payı ise yüzde 15. Asya’yı yüzde 5 pay ile Kuzey Amerika izliyor.

ICCA’nın dünyanın her yerinde yapılan 8.000 uluslararası toplantıyı planlanan, etkilenmeyen, sanal, hibrit, dijitalleşme ve iş sürekliliği başlıkları altında değerlendirerek oluşturduğu Ülkeler ve Şehirler Performans Endeksi (DPI) ülkeler sıralamasında Türkiye, en iyi 50’nin 38. sırasında yer aldı.

Türkiye kongre turizminde 2013 yılında 221 kongre ile dünyada 18. sıraya yükselmişti. Kongre turizmde Türkiye’nin lokomotifi İstanbul da 2013 yılında listenin 8. sırasına kadar yükselmişken 2017'de 133. sıraya düştü. İstanbul'un listede öne çıkması bekleniyor.

Maliyet artışı, turizm sektöründeki fiyatlara yansımaya başladı

Turizm sektörünün en büyük sıkıntısı eleman bulmak

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)