E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıReel efektif döviz kuru 2018'den de düşük seviyede---

Reel efektif döviz kuru 2018'den de düşük seviyede

Reel efektif döviz kuru 2018'den de düşük seviyede
06 Ekim 2020 - 15:10 www.borsagundem.com

Reel efektif döviz kuru endeksi, Eylül'de 62.2 ile tarihi düşük seviyeye geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan geçici verilere göre, 2003=100 bazlı reel efektif döviz kuru endeksi, TÜFE bazında Eylül'de 62,2 ile tarihi düşük seviyeye geriledi.

2018 Ağustos'ta yaşanan kur krizinde TL’nin rekor düşük seviyeye gerilemesiyle reel efektif döviz kuru da 62,56 ile rekor düşük seviyeye inmişti. Toparlanma sürecinde kademeli olarak 77,0 seviyesine kadar çıkan reel efektif döviz kuru, pandemi sürecinde 70,0 seviyesi altına geriledi.

Türk Lirası'nın döviz karşısında son ayda tarihi dip seviyeye gerilemesi ile reel efektif döviz kuru da Eylül’de Ağustos 2018’deki seviyenin de altına inerek rekor düşük seviyeye geriledi.

Reel Efektif Döviz Kuru nedir?

Nominal efektif döviz kuru, Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre, Türk lirasının ağırlıklı ortalama değeridir. Ağırlıklar ikili ticaret akımları kullanılarak belirlenmektedir. Reel efektif döviz kuru ise nominal efektif döviz kurundaki nispi fiyat etkileri arındırılarak elde edilmektedir.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)