E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPutin: Suriye’de istediğimizi başardık---

Putin: Suriye’de istediğimizi başardık

Putin: Suriye’de istediğimizi başardık
14 Kasım 2019 - 23:33 www.borsagundem.com

Putin, Suriye’deki teröre karşı mücadele başladıktan sonra bu ülkenin topraklarının yüzde 90’ının militanlardan arındırıldığını söyledi.

Brezilya’daki BRICS Zirvesi’nin ardından basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rusya, Şam’daki meşru hükümete destek yönünde aktif eylemleri başlattıktan sonra topraklarında neredeyse yüzde 90’ı teröristlerden özgürleştirildi” dedi.

Bu toprakların meşru hükümetin kontrolü altına alındığını kaydeden Rus lider, “İstediğimizi başardık” dedi.

Amaçlarının, Suriye’den Rusya’ya çok sayıda eğitilmiş ve deneyimli militanın geçmesini önlemek olduğunu söyleyen Putin, “Bu anlamda görevimizi yüzde 100 yerine getirdiğimizi iddia edemeyiz ama genel olarak evet, başardık. Suriye’de operasyon başlatırken önümüze koyduğumuz görevi yerine getirdik” ifadelerini kullandı.

Tüm ülkelerin, militanların Suriye’den çıkarak onların topraklarına geçme riski ile karşı karşıya olduğunu dile getiren Rusya Devlet Başkanı, “Bu özellikle Avrupa ülkeleri için geçerli. ABD için de böyle bir tehlike var. Tüm ülkeler tehlikede, bu yüzden çabaları birleştirmek lazım” diye ekledi. 

ABD’nin Suriye’deki teröre karşı mücadeleye olan katkısına da değinen Putin, “Katkı var. Bunu kabul etmeli ve doğrudan söylemeliyiz. Başkan Trump’ın da katkısı var” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Putin, Rusya’nın Suriye’ye gelmeden önce uluslararası koalisyonun birkaç yıl boyunca 'yerinde saydığını' kaydetti.

'Suriye konusunda Erdoğan ile yakın temas içindeyim'

Putin şöyle devam ett:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konumuna gelince, onunla çok yakın temas içindeyiz. Bazı örgütlerle ilgili kaygıları olduğunu biliyorum. Ama biz, işbirliği düzeyimiz de göz önünde bulundurularak Türk tarafının, endişeye neden olan bölgedeki çeşitli durumlara ilişkin kaygılarını acil çalışma düzeyinde Rus meslektaşlarına ileteceği konusunda anlaştık."

Putin, “Ve eğer gerçekten ihlallerin olduğunu görecek olursak acil bir şekilde buna tepki vermeye hazırız” diye ekledi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • mustafs15 Kasım 2019 01:32

  herkes başardığına göre kaybedeni kim

 • aa15 Kasım 2019 08:25

  kaybeden türkiye 5 ylda 40 milyar dolar buhar oldu

 • sec3415 Kasım 2019 08:21

  Bir bakalım,abd petrole çöktü ruslar esadı korudu ve akdenize yerleşti,teröristler binlerce tır silah cephane aldılar,bizede 4 milyon mülteci geldi demek ki kaybeden yok burada herkese bir şeyler girmiş.

 • Db15 Kasım 2019 07:03

  AB ve ABD kaybeden