E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrol, Çin hamlesiyle geriledi---

Petrol, Çin hamlesiyle geriledi

Petrol, Çin hamlesiyle geriledi
18 Kasım 2021 - 09:25 www.borsagundem.com

Çin'in stratejik rezervlerinden petrol satışı yapacağı beklentisi petrol fiyatlarını geriletiyor

ABD Başkanı Biden'in Çin, Japonya, Güney Kore ve Hindistan gibi dünyanın en büyük petrol tüketicisi ülkeleri rezervlerinden petrol satmaya çağırdığı haberleri petrol fiyatlarını geriletiyor.

Çin'in stratejik rezervlerinden petrol satışı için hazırlık yaptığı haberleri bu aşağı harekete destek veriyor.

ICE'de Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü düne göre 444 cent kayıpla 79,93 dolar/varil seviyesinden işlem görüyor. NYMEX'de Aralık vadeli Batı Teksas petrolü de 64 cent düşüşle 77,72 dolar/varil seviyesinde.

Analistler, ABD'nin stratejik rezervlerinden satış yapma kararı alması halinde güçlü bir siyasi sinyal verilmiş olacağını ve bunun fiyatları aşağı çekeceğini öngörüyorlar.

ABD'nin ham petrol stokları azaldı

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 2 milyon 100 bin varil azaldı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 2 milyon 100 bin varil (yüzde 0,5) azalarak yaklaşık 433 milyon varil olduğunu açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 1 milyon 500 bin varil artacağı yönündeydi.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise 3 milyon 200 bin varil (yüzde 0,5) azalışla 606 milyon 100 bin varile düştü.

Söz konusu dönemde ABD'nin benzin stokları 700 bin varil (yüzde 0,3) azalışla 212 milyon varile geriledi.

Petrol üretimi azaldı

ABD'nin ham petrol ithalatı geçen hafta bir önceki haftaya göre günlük ortalama 83 bin varil artarak 6 milyon 191 bin varil, ihracatı ise günlük ortalama 573 bin varil artarak 3 milyon 626 bin varil oldu.

Ülkenin günlük ham petrol üretimi ise 6 - 12 Kasım haftasında 100 bin varil azalarak yaklaşık 11 milyon 843 bin varil seviyesinde gerçekleşti.

EIA'nın Kasım 2021 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu'na göre, ABD'nin günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl ortalama 11 milyon 130 bin varil, gelecek yıl ise 11 milyon 900 bin varil olması bekleniyor.

Gram altın, Kasım ayında bir başka yükseldi!

Endişeler hafifledi bakır geriledi

Alüminyuma ek vergi talebi artırdı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)