E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPentagon donanmayı güçlendirmede kararlı---

Pentagon donanmayı güçlendirmede kararlı

Pentagon donanmayı güçlendirmede kararlı
17 Eylül 2020 - 00:17 www.borsagundem.com

ABD Savunma Bakanı Esper, Amerikan donanmasının savunma bütçesindeki payını yüzde 11'den yüzde 13'e yükselteceklerini ve savaş gemisi sayısını 355'nin üzerine çıkaracaklarını açıkladı

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, California'da RAND Corporation'ın bir etkinliğinde konuştu. Ulusal savunma stratejilerinin "diğer ülkelerle ilişkilerde asimetrik bir üstünlük" ekseninde tasavvur edildiğini belirten Esper, orduyu buna göre güçlendirdiklerini söyledi.

Çin'in 2030'da ordusunun modernizasyonunu tamamlamayı planladığını ve 2049 itibarıyla Asya'yı domine edecek bir güce erişmeyi planladığını anlatan Esper, buna karşı Pentagon'un ise "Geleceğin Donanma Gücü Çalışmasını" yaptırdığını söyledi.

Çalışma kapsamında ABD'nin donanmasındaki gemi sayısını 355'in üzerine çıkaracaklarını kaydeden Esper, şöyle devam etti:

"Bunu elde etmek için gemi inşa fonunu artırmamız gerekir. Bu da gemi inşası için yapılan harcamayı Reagan döneminde Deniz Kuvvetlerinin gemi inşası için yaptığı harcama seviyesine, yani yüzde 11'den yüzde13'e geri çıkarmamız gerekecek demektir. Hem ben hem de Donanma Genel Sekreteri bu konuda kararlıyız."

Pentagon, 2021 savunma bütçesinde donanma için 207 milyar dolar talep etmişti.

ABD Donanmasının gücünün, İkinci Dünya Savaşı sırasındaki gücünün gerisine düştüğü uzun zamandır Washington'da tartışılıyordu.

Çin ile Pasifik bölgesinde rekabet kızışınca, envanterinde 270 civarında savaş gemisi bulunan ABD Donanmasının gücü yeniden gündeme geldi.

Geçe haftalarda ABD tarafından yayımlanan Çin'in askeri güç raporuna göre Pekin yönetimi kıyılara konuşlu, uzun menzilli gemisavar füzeleri inşa etmenin yanı sıra 2030'a kadar donanmasındaki gemi sayısını 425'e çıkarmayı planlıyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • manyak herif17 Eylül 2020 01:03

    dostumuz amerikalıların donanmasını güçlendirmesi en başta ülkemizi sevindirir,ne de olsa amerika bizim en yakın dostumuz, müttefiğimiz ve aynı zamanda stratejik ortağımız.iyi ki amerika gibi yiğit bir dostumuz var.yaşasın türk-amerikan dostluğu.

  • Mehmet17 Eylül 2020 00:43

    Ucak gemisi ve savaş gemisi devri bitti.. roket ve füze devri başladı. . Sesten hızlı hareket eden füzeler is bitiricidir. . 100 tanesini birden ucak gemisine yönlendirdiğin zaman.. işte o zaman. Şah ve mat. .