E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMilli Uzay Programı Strateji Belgesi Resmi Gazete'de---

Milli Uzay Programı Strateji Belgesi Resmi Gazete'de

Milli Uzay Programı Strateji Belgesi Resmi Gazete'de
24 Mayıs 2022 - 04:57 www.borsagundem.com

"Milli Uzay Programı Strateji Belgesi" Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin uzay politikaları alanındaki vizyon, strateji, hedef ve projelerinin, koordineli ve entegre olarak yürütülmesi amacıyla Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı tarafından 2022-2030 yıllarını kapsayan "Milli Uzay Programı Strateji Belgesi"nin hazırlandığını duyurdu.

Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Uzay Programı Strateji Belgesi'ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesinde Erdoğan, uzay sektörünün hızla gelişerek, tüm insanların hayatına dokunan ve değer üreten bir alan haline geldiğini hatırlattı.

Uzaya erişim ve uzayın kullanımında bağımsızlığın güvenceye alınması, uzay ekosisteminin güçlendirilmesi, uzayın toplum yararına kullanılması imkanlarının geliştirilmesi, küresel uzay pazarından giderek daha fazla pay alınması, uzayın barışçıl amaçlarla kullanımını destekleyen uluslararası iş birliği imkanlarının geliştirilmesine dikkati çeken Erdoğan, uzay stratejisinin verimli, güvenli ve sürdürülebilir şekilde gerçekleştirilmesinin Türkiye için büyük önem arz ettiğini vurguladı.

"Uzay çalışmaları etkilediği sektörlere istihdam sağlayarak ülke ekonomisine katkı sunacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fırlatma, uzaktan algılama uyduları, uydu tabanlı konumlama ve zamanlama sistemleri, uzay bilimleri, keşif ve insanlı uzay misyonları, haberleşme uyduları ve uzay güvenliği alanlarında yoğunlaşan uzay çalışmalarının sadece uzay alanında değil etkilediği bütün sektörlere verimlilik ve istihdam sağlayarak ülke teknolojisine ve ekonomisine katkı sunduğuna işaret etti.

Bu katkının daha sistematik ve planlı yürütülmesi için devletlerin uzay politikalarının, ajanslar tarafIndan hazırlanan uzay programları aracılığıyla sağlandığını bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu bağlamda, dünyadaki gelişmeler dikkate alınarak, ülkemizin uzay politikaları alanındaki vizyon, strateji, hedef ve projelerinin, koordineli ve entegre olarak yürütülmesi amacıyla 23 sayılı Türkiye Uzay Ajansı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ve 11'inci Kalkınma Planı (2019-2023) doğrultusunda Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı tarafından ülkemizdeki uzay çalışmalarına bir yol haritası teşkil edecek ve mevcut çalışmalara hız kazandırarak bu çalışmaları daha ileriye taşıyacak olan 2022-2030 yıllarını kapsayan Milli Uzay Programı Strateji Belgesi hazırlanmış olup Başkanlığın resmi internet adresinde (www.tua.gov.tr) yayımlanacaktır. Milli Uzay Programı Strateji Belgesi (2022-2030) kapsamında yürütülecek çalışmalarda ihtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardımın ilgili kurum ve kuruluşlarca hassasiyetle yerine getirilmesi hususunda gereğini rica ederim."

Uzaya giden ilk Türk olmak için başvuru şartları açıklandı

 

Erdoğan duyurdu: Bir Türk uzaya gönderilecek

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mete 24 Mayıs 2022 10:02

  1- Askeri Uzay kuvvetleri 2- Sivil uzay kuvvetleri birimleri kurulmalı. Bunlar kendi alanlarında uzmanlaşıp  birincisi askeri güvenlik ikincisi sivil güvenlik ve yerli tekno gelişimi konusunda çalışmalı. Türk kafası yaratıcıdır odaklanır organize olur iyi proje yönetimi yaparsa ve gerekli destek sağlanırsa bu alanda dünya bir numarası olur. 

 • Falcon24 Mayıs 2022 09:58

  Uzay alanında hem sivil hem askeri alanda uzaya çıkma inme alet gönderme alet geliştirme  uzayda kalma uzaydaki düşman uzay araçlarını pasifize etme kendininkini güvene alma gibi konularda hızlı milli teknoloji geliştirilmeli yabancıya bağımlı olunduğunda seni  bir dakika içinde taş devrine çevirirler içeride dışarıdaki en iyi adamlar bu işe alınmalı

 • Mucise Reis ;)24 Mayıs 2022 10:59

  Uzayda bir astronot dışarıda çalışıyorken bir tane olan büyük vida çözen ingiliz anahtarı tarzı uzay boşluğunda elinden düşürdü. malum uzaya gönderilen 1 kg ağırlığın bedeli milyon usd masraf oluyor. Bleirli yük zerinde uzaya ürünler, eşyalar taşınamıyor... Sonra NASA bu alanda çok kafa yordu. Örnek. 1 tane kelpeten, 1 tane tonavida, bir tane iç kamenık parça, 1 tane vida, bir kaç tane somun tamir anahtarı, aklına ne gliyorsa artık. bunları git-gel yapmarak uzaya taşımak , uzayda depolamak ve getir-gör yapmak masraflı . çok sık uzay mekiğide çıkmıyor uzaya ne olacak ?... çözüm bulundu... ilk 3d yazıcılar :D işte bu icat bu sayede ortaya çıktı. uzayda  vida açmaya anahtar istiyorlar, nasa merkez programdan gönderiyori astronotlar yazıcıdan basıyor ve kullanıyor.. Araştırmalar dünyayı böyle şekillendiriyor... biz ne yapacağız ? kıyafet satın al, yolcu bileti satın al, kask satın al, bedelini öde uzaya git :D 

 • Mucise Reis ;)24 Mayıs 2022 08:38

  Her Türk astronot doğar :D 

 • Mucise Reis ;)24 Mayıs 2022 08:37

  Baran ve Ahmet Özbir gitse uzaya da bizleri gururlandırsa.:D Kafa şişirmek , ütülemekten başka, boş muhabbet...  bişe ettikleri yok... Uzaya gitmişken Arap kardeşlerine 3 - 5 m2 arsa çevirsinler , nasıl olsa satarız :D  

 • Bik24 Mayıs 2022 07:11

  Uzaya ilk önce ekonomiyi bu hale getirenleri göndermeli.