E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıMerkez Bankası dijital dövizin uygulanma ihtimalini araştırıyor---

Merkez Bankası dijital dövizin uygulanma ihtimalini araştırıyor

Merkez Bankası dijital dövizin uygulanma ihtimalini araştırıyor
16 Haziran 2019 - 09:55 www.borsagundem.com

Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina, Merkez Bankası’nın dijital dövizin oluşturulma ihtimalini araştırdığını ve bununla birlikte teknolojinin ve toplumun buna hazır olup olmadığını değerlendirdiğini açıkladı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina Skolkovo’da düzenlenen Rusya-AB konferansında yaptığı açıklamada, “Central bank digital currency’nin (Merkez Bankası’nın dijital dövüzü) hızlıca gerçekleştirilebileceğine katılıyorum, fakat yine de Rusya da dahil merkez bankaları bu ihtimali değerlendiriyorlar.

İlk olarak anlamamız gereken şey, teknolojilerin ne denli geliştiğidir, çünkü eğer ulusal dövizden bahsediyorsak, bu özel aktifler değil, teknolojinin güvenliği sağlaması gerek ve teknolojilerin gelişmiş olması gerek” ifadelerini kullandı.

Nabiullina, “İkincisi toplumun bu dövizi kabul etmeye hazır olup olmadığıdır. Taslakta bunun anonim döviz olmadığı yazıyor, çoğu insan dijital dövizin nakit para yerine geçeceğini düşünüyor. Bu daha konforlu ve bu vatandaşlar için elektronik para. Toplum olarak biz nakit paradan vazgeçmeye hazır mıyız? Bazı ülkelere bakacak olursak, cidden onlar neredeyse hiç nakit kullanmıyorlar. Bunun aksine bazı ülkelerde ise nakit para yüksek talep görüyor” dedi.

Nabiullina, anonim olmayan dijital dövizin yayılmasının toplumun hazır olmasına bağlı olduğunu belirterek, “ Bu sadece insanların şüpheli operasyonlar gerçekleştirmek istemelerinden değil, insanların kendi gizliliklerine önem vermelerinden kaynaklanıyor” dedi.(Gazetemru)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • BORSACI16 Haziran 2019 11:27

    IŞIKLAR ENERJİ ÖNCE ARNAVUTLUKTA DİJİTAL PARA BASIP PİYASAYA ÇIKARTIYORUZ DEDİ ARKASINDA HAYIR BULGARİSTANDA BASIYORUZ BASIYORUZ DEDİ AMA BEKLEMEDEYİZ YARIN BAŞKA YERE Mİ TAŞYORUZ DİYECEK .UMUT FAKİRİN EKMEK KAPIDI DERLER.