E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıMerkez bankalarının kararları resesyona yol açar mı?---

Merkez bankalarının kararları resesyona yol açar mı?

Merkez bankalarının kararları  resesyona yol açar mı?
23 Mayıs 2022 - 08:51 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor.


Gelecekteki parasal sıkılaştırmanın yanı sıra Fed'in bilançosunun küçültülmesi de fiyatlara entegre edilmiş görünüyor. Benzer şekilde enflasyon sürprizlerinde de bir zirveye ulaşılmış görünüyor bu yatırımcıların güvenini geri getirebilir mi? Sanki zor. Enflasyon korkusu geçen hafta tüm piyasalarda oynaklığın artmasına bir kez daha neden oldu. Çin’den beklenmedik bir şekilde gelen beş yıllık faiz oranındaki indirim konut sektörünü canlandırmaya yönelik bir adım olarak umutlanmaya neden olurken, Çin’in Kovid tedbirlerini gevşetmesi ve AB’nin Rusya’ya petrol ambargosu uygulama çabaları brent petrolde yükselişi tetikleyen etmenler olarak dikkat çekti. Merkez bankaları enflasyonu düşürmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır görünmesine karşın, bunun resesyona yol açıp açmayacağı konusundaki ikiye ayrılınmış durumda. Faiz artışlarının, konut piyasası veya spekülatif kurumsal borç piyasası üzerindeki yan etkileri konusunda da çok fazla belirsizlik var.

Resesyona mı stagflasyona mı hazır olalım tartışmaları arasında üstelik artan jeopolitik belirsizliğe ve enflasyona rağmen geçen haftaki ABD’deki veriler oldukça güçlüydü. Perakende satışlar , Nisan ayında hem nominal hem de reel olarak oldukça güçlü bir şekilde artarken, Sanayi Üretimi de beklenenden daha güçlüydü ve KKO daha da artarak %79'a yükseldi.

Enflasyon baskılarının devam etmesi nedeniyle Temmuz toplantısında 25 baz puanlık bir artış beklediğimiz ECB'den bazı üyelerinde de yüksek sesle Temmuz ayında faiz artışına işaret etmeleri ile Euro, dolar karşısında 1.0562 USD ile haftalık bazda %1,44 değer kazandı

Bu haftanın gündemine baktığımızda ; Euro bölgesinde Mayıs ayı PMI faaliyet göstergeleri, ABD'de dayanıklı mal siparişleri, 1Ç22 GSYİH tahmini ve Nisan PCE enflasyonu ve kişisel tüketim harcamaları ile Fed toplantı tutanakları gündemde olacak. Yurtiçinde ise ; TCMB'nin açıklayacağı faiz kararı ki bu yıl için faiz’de değişiklik beklentisi bulunmuyor ve Moody's ile CI Ratings’in Türkiye’ye yönelik Kredi Notu ve Görünümü değerlendirmesini takip edeceğiz.

Martı Otel ve TAV Havalimanları sorusu

 

Petrol haftaya yükselişle başladı

 

Yabancıların en fazla alım satım yaptığı hisse senetleri

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)