E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem Kurtulmuş: Herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacak---

Kurtulmuş: Herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacak

 Kurtulmuş: Herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacak
04 Aralık 2021 - 20:47 www.borsagundem.com

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, yılbaşından itibaren herkesi tatmin edecek bir asgari ücretin açıklanacağını söyledi.


Sakarya'nın Sapanca ilçesindeki bir otelde düzenlenen AK Parti İstanbul Teşkilatı'nın 15. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, vefat eden eski Turizm Bakanı ve Devlet Bakanı Güldal Akşit'e Allah'tan rahmet diledi.

İstanbul'un Türkiye siyasetinde önemli olduğunu, kendi siyasi hareketlerinde ise ayrı bir önemi bulunduğunu belirten Kurtulmuş, İstanbul'un yeniden güçlü bir şekilde ayağa kaldırılması için mücadele edildiğini, İstanbul halkına olan sorumluluğun ve borcun 2023 ve 2024 seçimleriyle telafi edileceğini söyledi.

Muhalefetin sabır sınırlarını zorlayan çıkışları ve algılar üzerinden, sürekli hesaplaşma senaryoları üzerinden atılan adımların görüldüğünü anlatan Kurtulmuş, sükunetle ancak kararlılıkla, hiç alttan almadan ama milletin menfaatlerini koruyarak yola devam edeceklerini ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "helalleşme" söylemlerine değinen Kurtulmuş, "Çok özür dilenecek konular var. CHP'nin helalleşmeden önce milletimizden bir özür dileyerek, özrünün kabul edilmesi için milletimize yalvarması gereken noktalar var. Bunları söylemeden helalleşmeyi gündeme getirdiler, cevaplarını aldıktan sonra şimdi helalleşmeyi de unuttular. Bugün sorsanız, 'Helalleşmeden neyi kastediyorsunuz' diye, onu da söyleyeceklerini hatta hatırlayacaklarını dahi zannetmiyorum." dedi.

"BU MİLLETİN NE İSTEDİĞİNİ GAYET İYİ BİLEN BİR SİYASİ KADRO BURADADIR"

Kurtulmuş, muhalefetin başka bir algı üzerinden ilerlediğini, devletin kurumlarını siyasi tartışmalarının odağına yerleştirmeye çalıştığını savunarak daha önce Merkez Bankasıyla ilgili gösterilmeye çalışılan algının dün itibarıyla TÜİK'le de tekrarlandığını anlattı.

Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Bu memlekette sürekli algılar üzerinden Tayyip Erdoğan'ı ve AK Parti hükümetini geriletmeye, sürekli algı, yalan, iftira hatta sanal olarak birtakım sorunlar ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Eğer bu kadar çok gündem değiştirme ihtiyacı duyuyorlarsa, onlara şunu tavsiye etmek istiyorum: Türkiye'de iktidara gelmenin yolu, algılar üzerinden milletin zihin dünyasını karıştırmak değil iktidara geldiğinizde neyi nasıl yapacağınızı millete açık bir şekilde söyleyebilmenizden geçer.

Türkiye'nin ikinci partisinin genel başkanına ve yöneticilerine, Türkiye'ye bundan sonra ne yapacaklarına ilişkin şeyler söylemelerini tavsiye ederiz. Millet kuru laflar üzerinden, kuru polemikler üzerinden, faydasız birtakım spekülasyonlar, algılar üzerinden asla zihniyetini değiştirmez. Dolayısıyla tavsiyemiz, evet, çıkın mitingler yapın, görüşlerinizi ifade edin, Türkiye'yi nasıl yöneteceğinize dair fikriniz, projeleriniz varsa bunları ortaya koyun ama sadece 'istemezük', 'Türkiye böyle olmamalıdır' derseniz, biz de size deriz ki, 'Bu da bizim tanıdığımız CHP zihniyetinin bugünkü halidir.' Bu milletin ne istediğini gayet iyi bilen siyasi kadro buradadır. Bu millet, ekonomik gelişmeyi, kalkınmayı, adaleti, hakkaniyeti, özü sözü bir olmayı istiyor."

Konuşmasında Türkiye'nin savunma sanayiinde yaptığı atılımlara dikkat çeken Kurtulmuş, yerlilik oranının yüzde 78'lere ulaştığını, bunun birkaç yılda yüzde 90'lara ulaşmasını hedeflediklerini belirtti.

HATAY KONUSU

Türkiye’nin Akdeniz’de doğalgaz ve petrol aramasından rahatsızlık duyanların ülkeyi politik tartışmaların içine çekmeye çalıştığını anlatan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Kim ne yaparsa yapsın Türkiye bu bölgedeki egemenlik haklarının hiçbirinden vazgeçmeyecek. Şimdi birisi de 'Hatay bizimdir' falan diye birtakım şeyler söylemeye başladılar. Hatay, Türkiye Cumhuriyeti’nin milli sınırları içindedir. Misak-ı Milli sınırları içindedir ve kıyamete kadar da Türkiye’nin bir ili olarak kalacak ve bizim milletimizin malı olacaktır."

ASGARİ ÜCRET DÜZENLEMESİ

Enflasyon dolayısıyla market ve pazardaki fiyatların yukarıya çıktığını bildiklerini belirten Kurtulmuş, vatandaşın alım gücünü artıracak tedbirleri aldıklarını dile getirdi.

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Yılbaşından itibaren herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacaktır. Yine aynı şekilde bu hafta içinde sayın Cumhurbaşkanımızın sağlık çalışanlarıyla ilgili iyileştirme, seyyanen zamla ilgili düzenleme, öğretmenlik yasasıyla ilgili teklif Meclise geliyor. 3600 ek gösterge gibi, emeklilerin durumunun iyileştirilmesi ve diğer konularla ilgili çalışmalar nihai noktaya geliyor. Meclisteki bu bütçe trafiği geçtikten sonra inşallah bunları halledeceğiz, yoluna koyacağız ve vatandaşımızı asla enflasyonun ortaya çıkardığı bu ağır tablonun altında ezdirmeyeceğiz."

Toplantıda, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, milletvekilleri, ilçe başkanları, belediye başkanları ve AK Parti İstanbul 3 Kademe İl Yönetimi yer aldı.

Program çerçevesinde AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, yarın teşkilat mensuplarına birer sunum ve konuşma yapacak.

Kurtulmuş: Dövizdeki dalgalanma ortadan kalkacak

 

AK Parti’li Kurtulmuş: Dünyada emtia fiyatları olağanüstü yükseliyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Erdal A.kaya05 Aralık 2021 23:29

  Bu zamana kadar verilen asgari ücretin hangisi gerçekten tatmin edici bir rakama ulaştı ki bu sefer bu rakama ulaşılsın. Hiç sanmıyorum.. :| 

 • Çakır05 Aralık 2021 14:06

  Zorunlu tuketigimiz ürünlerden vergi alınmamalı yılda bir kere zam yapılan maaşla bu iş olmaz sil baştan zam verilir verilmez maaşımiz 1 ayda eriyor her ay maaşlarında artması gereklidir enflasyon deflasyon tahmin ediyiyorum patronlar şuna hazırlanıyor el firenini çekecek işten cikarmalar ücretli ücretsiz yıllık izin ve küçülmeye gider

 • Erol g.05 Aralık 2021 08:17

  ASGARİ ÜCRETLE MAAŞ ALANLAR ARALIK AYINDA OCAK 2021 E GORE DÖVİZ KURLARI KARSISINDA DEGERİ NEREDEYSE %45 DÜŞMÜŞ TL İLE MAAŞ ALACAKLAR BU MAGDURİYET DEĞİL Mİ? MAĞDURİRET İSE MAĞDURIYETİN KARŞILANMASI GEREKMEZ Mİ ?

 • Erol g.05 Aralık 2021 07:40

  ASGARİ ÜCRETE %90 ARTIŞ YAPILIR ISE DÖVİZ KURLARI KARSISINDA OCAK 2021 SEVİYESİNE GELIR ARALIK AYI SONUNA KADAR BİR DOLAR 15 TL SEVİYESİNE GELİR İSE ASGARİ ÜCRETE %DE 100 ZAM/ARTIŞ YAPILMASI GEREKİR AYRICA YIL İÇİNDE PARAMIZ DEĞER KAYBETTİĞİ İÇİN ASGARİ ÜCRETLE CALIŞMIŞ OLANLARA PARAMIZIN DEGER KAYBI FARKI ÖDENMELİDİR 12 AY BOYUNCA PARAMIZIN BIR ÖNCEKİ AYA GÖRE DEGER KAYBI/ALIM GÜCÜ KAYBI HESAPLANIP MAĞDURİYET KAYBI ÖDENMELİDİR ÖRNEĞİN OCAK AYINA GÖRE SADECE KASIM AYI DEGER KAYBI 2400 TL CİVARINDADIR Bilgisayar ile her ayın değer kaybı en doğru şekilde fark hesaplanabilir

 • Mustafa Tunç 05 Aralık 2021 00:29

  Yeni anayasa yapılsın hemen

 • Murat04 Aralık 2021 23:49

  "Alım gücü - Tüketim - Üretim - Maliyet - İstihdam - Enflasyon" bu sarmalda faktörler arası korelasyon bilinirse nereye müdahele edileceği ve sonucunun ne olacağı önceden tahminlenebilir. Alım gücünün artması tüketimi artırır, tüketimin artması üretimi artırır, alım gücünün artması artan maliyet karşısında yükselen fiyatı sübvanse eder, alım gücünün artması artan fiyata bağlı yükselen enflasyonun hissedilibilirliğini düşürüp hane halkının huzurunu artırır ve kaygılarını giderir. Bu sarmalda tek bir yere (alım gücüne) olumlu dokunuş sistematik başarı getirir. Geçmişte yaşanmış örnekleri vardır.

 • reserpin 04 Aralık 2021 21:55

  Asgari ücreti 5000 tl yapsanizda yine az . Fiyatlar uçmuş. Halkın alim gücü çok düştü. Bunun tek nedeni tek adam rejimidir. Naparsaniz yapın 2023 de kaybedecksiniz inşallah. Allah bu ülkeyi bu hale getirenleri bildiği gibi yapsın.

 • Kamill05 Aralık 2021 04:26

  Tek adam diye diye kendinizi yiyip bitirdiniz kendinize yazık kafayı Bozarsınız be

 • Vatandaş n05 Aralık 2021 00:32

  O seninkuruntun hadsiz aç tavuk rüyasına senin gibiler devam etsin

 • Ali04 Aralık 2021 21:19

  Asgari ücret en az 6 bin lira olmalı. Helalleşmeyi akp giderken yapsada kimse hakkını helal etmez.

 • Volkan04 Aralık 2021 21:06

  Enflasyonun düşük açılanması geçmişte ödenen SGK primlerini de kuşa çeviriyor. Tavandan ödeyen birinin eline emekli olunca komik maaş bağlanacak. BES'de devlet katkısı eksiye dönmüş, faizler yükselince Devlet Katkısı fonunun değeri düşmüş. Kiracılar iki yıldır enflasyonun çok altında açıklanan ortalama enflasyona göre artırım yapıyor seneye çok fazla kira davası açılır.