E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıKurlar yükseliş iştahını koruyor---

Kurlar yükseliş iştahını koruyor

Kurlar yükseliş iştahını koruyor
06 Aralık 2021 - 09:03 www.borsagundem.com

İstanbul serbest piyasada dolar 13,7250 liradan, euro 15,5040 liradan haftaya başladı. TCMB Reel Kur Endeksi, Almanya fabrika siparişleri izlenecek

Serbest piyasada 13,7230 liradan alınan dolar 13,7250 liradan satılıyor. 15,5020 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 15,5040 lira olarak belirlendi.

Dolar/TL ise uluslararası piyasada cuma günü 13,9231 ile zirveyi görmesinin ardından günü yüzde 0,1 artışla 13,7076'dan tamamlarken, yeni haftaya yatay seyirle 13,7060'tan başladı.

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 13,7950 lira, euronun satış fiyatı ise 15,5680 lira olmuştu.

Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Reel Kur Endeksi verisinin takip edileceği yeni günde, yurt dışında Almanya fabrika siparişleri verisi izlenecek.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye için kredi notu ve görünümünde bir değişikliğe gitmedi. Moody's'den yapılan açıklamaya göre, kredi notu "B2" olarak teyit edildi.

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Erich Arispe, Türkiye’nin kredi notu görünümünün “negatif”e indirilmesi hakkında yaptığı değerlendirmede, Merkez Bankası kararlarına karışılmasının güvenilirliği azalttığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, federal hükümetin kapanmasının önlenmesini içeren geçici bütçe tasarısını imzaladı.

İngiltere Sanayi Konfederasyonu (CBI) artan maliyetler ve tedarik sıkıntılarının İngiltere ekonomisinin toparlanmasına zarar vereceğini tahmin etti ve bu yıl ile gelecek yıl için büyüme tahminlerini düşürdü.

Goldman Sachs, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın yaptığı son açıklamaların Çin MB'nin zorunlu karşılık oranlarında yakın zamanda hedefli bir indirime gitmesinin çok büyük olasılık olduğuna işaret ettiğini savundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İtalya'nın uzun dönem yabancı ve yerel para cinsinden kredi notunu "BBB-"den "BBB"ye çıkardı.

Kovid-19'un Omicron varyantının ilk tespit edildiği yer olan Güney Afrika'dan derlenen ilk veriler Omicron'un hastaneye yatma oranlarında hızlı bir artışa yol açmadığını ortaya koydu.

YURT İÇİ GÜNDEM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), her enflasyon verisinden sonra olduğu gibi "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporunu yayımlayacak. TCMB Kasım ayına ilişkin açıklanan enflasyon ile ilgili değerlendirmelerini yayımlayacak (10.00).

TCMB ayrıca Kasım ayına ilişkin Reel Efektif Döviz Kuru rakamlarını duyuracak (14.30). TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru en son 63,09 puan ile tarihi düşük seviyesine inmişti.

TBMM Genel Kurulunda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmeler başlayacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, genel kurulda 2022 yılı bütçesini sunacak.

YURT DIŞI GÜNDEM

Yurt dışında haftanın ilk önemli verisi Almanya'dan gelecek. Ülkede Ekim ayına ilişkin fabrika siparişleri rakamları açıklanacak. Siparişler bir önceki ay aylık yüzde 1,3, yıllık yüzde 9,7 artış göstermişti (10.00). Piyasa beklentisi siparişlerde aylık yüzde 0,5 düşüş olacağı yönünde oluştu.

Euro Bölgesinde yatırımcıların görüşünü yansıtan Sentix Yatırımcı Güven Endeksi duyurulacak. Endeks en son 18,3 puan seviyesinde açıklanmıştı (12.30). Analistler Endeksin 15,9 puana gerileyeceğini tahmin ediyorlar.

İngiltere Merkez Bankası(BoE) Başkan Yardımcısı Ben Broadbent, "Büyüme, Enflasyon ve Para Politikası Görünümü" başlıklı bir konuşma yapacak.

Gün içinde Kazakistan ve Ukrayna merkez bankalarının faiz kararı gelecek.

Euro Bölgesi maliye bakanları, 2022 taslak bütçelerini görüşmek üzere bir araya gelecekler.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)