E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıKurlar haftanın son işlem gününde dalgalı seyirde---

Kurlar haftanın son işlem gününde dalgalı seyirde

Kurlar haftanın son işlem gününde dalgalı seyirde
26 Kasım 2021 - 12:27 www.borsagundem.com

Döviz kurları haftanın son işlem gününe de yükselişlerle başladı. Dolar ve euro, Türk Lirası karşısında yüzde 1,5'ler düzeyinde değer kazandı.

Hafta başında çok sert dalgalanmaların yaşandığı döviz piyasalarında dün nispeten daha sakin bir gün yaşandı. 11,80-12,20 aralığında seyreden dolar/TL, 12 seviyesinin hemen altında kapandı.

Sabah saatlerinde 12,27'ye kadar yükselen dolar/TL, gün ortasında yükselişlerinin büyük bir bölümünü geri aldı ve 12,10'un altına çekildi. Benzer grafikleri sergileyen Euro/TL de 13,78'lı seviyelere kadar tırmandıktan sonra 13,50'nin altına kadar geriledi. 

Nebati: Düşük faiz politikasında kararlıyız

Döviz kurlarında bu sabah yaşanan yükselişlerde ekonomi yönetiminden gelen faiz indirimlerine devam edileceği yönündeki mesajlar etkili oldu. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “2013’ten beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bankacılarla görüşmesinin ardından, "Bankacılık sektörü Türkiye’nin en güçlü sektörlerinden biridir. Yaşanan volatilitelerin üstesinden gelebilecek bir sektörümüz var, herhangi bir sıkıntı yok" dedi. Kavcıoğlu toplantıda cari dengenin fazlaya dönmesine müteakip enflasyonun da düşeceği konusunda görüşlerini bildirdi. Piyasa prensiplerine bağlı kalınacağını söyleyen Kavcıoğlu’nun, bu konuda “hiçbir şüphenin ve tereddüdün” olmaması gerektiğini dile getirdiği aktarıldı.

Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben ile yapılan toplantıda küresel ve yurtiçi ekonomi, piyasalar ve bankacılık sektöründeki gelişmeler görüşüldüğünü bildirdi.

Küresel döviz piyasalarında son durum

Euro, hafta başında 1,1186 dolar ile 17 ayın en düşük seviyesini kaydetmesinin ardından toparlanarak yüzde 0,12 artışla 1,12185 dolara yükseldi. Yeniden koronavirüs pandemisinin merkezinde kalan Almanya, Avusturya'yı takiben tecrit kısıtlaması uygulamayı değerlendiriyor.

Dolar endeksi Çarşamba günü kaydettiği ve 17 ayın en yüksek seviyesi olan 96,938'den uzaklaşarak en son 96,715 seviyesinden işlem gördü.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Ekim ayı toplantısının dün yayımlanan tutanakları, merkez
bankası yetkililerinin yüksek enflasyon baskısına rağmen ekonomiyi destekleyici politikalara
devam etme eğiliminde olduklarını ve para politikasında değişikliğe gitme konusunda temkinli
davrandıklarını gösterdi.

Dolar, 12 TL üzerinde seyrediyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)