E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKüreselde risk algısı olumlu---

Küreselde risk algısı olumlu

Küreselde risk algısı olumlu
14 Ocak 2020 - 09:16 www.borsagundem.com

Akbank tarafından hazırlanan günlük beklenti analizinde, "Küresel risk algısı ticaret iyimserliğiyle olumlu seyrediyor. Yurt içinde cari dengedeki olumlu seyir Kasım ayında devam etti" deniliyor.

Çin Aralık ayı dış ticaret verileri beklentilerin üzerinde açıklandı

Bugün yurt içinde Kasım ayı sanayi üretimi verileri takip edilecek

Çin'de bu sabah açıklanan Aralık ayı dış ticaret verilerinde, ihracat dolar bazında yıllık %7,6, ithalat ise %16,3 ile beklentilerin oldukça üzerinde artışlar gösterdi. Bu gerçekleşmelere göre 2019 yılının tamamında, ihracat %0,5 ile sınırlı yükselmiş, ithalat ise %2,8 gerilemiş oldu. Hindistan'da Aralık ayı enflasyonu ise, petrol fiyatlarında son dönemde görülen artışlarla ve büyümeyi desteklemek için ülkede yapılan faiz indirimlerinin etkisiyle, %7,35 ile beklentilerin belirgin üzerinde açıklandı. Ülkede ekonomik büyüme de 2018'deki yıllık %8 düzeylerinden 2019 üçüncü çeyreğinde %4,5'e ivme kaybetmişti.

Küresel yatırımcılar ABD ile Çin arasında uzlaşılan birinci aşama ticaret anlaşmasının 15 Ocak'ta imzalanmasını beklerken, piyasalarda risk algısı da olumlu seyrediyor. ABD Hazinesi, aynı zamanda, kongreye sunduğu ülkenin Büyük Ticari Ortaklarının Makro Ekonomik ve Döviz Politikaları raporunda, Çin'i kuru manipüle ettiği ifadesini kaldırdı.

Bunun yerine Çin'in rekabetçi devalüasyonlardan kaçınmak için önemli vaatlerde bulunduğu belirtildi.
Gelişmelerle dün temel ABD hisse senedi endeksleri, teknoloji hisseleri öncülüğünde %0,2 ilâ %1,1 aralığında artarken, bu sabah Asya hisse senedi piyasalarında da alım ağırlıklı bir seyir gözleniyor.

ABD

10 yıllık devlet tahvili getirileri %1,85 düzeylerinde dolar endeksi ise 97,4 seviyelerinde. Küresel çapta bugün ABD Aralık ayı enflasyon verileri takip edilecek.

Yurt içinde ise cari dengede genel olumlu görünüm Kasım ayında sürdü. Cari denge Kasım ayında 0,5 milyar $ ile sınırlı açık verdi. Bu aylık gerçekleşme ile 12 aylık kümülatif cari fazla 4,3 milyar $'dan
2,7 milyar $'a geriledi. Yurt içinde bugün ise, Kasım ayı sanayi üretimi verileri açıklanacak. Sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış yıllık bazda, açıklanan son iki ay pozitif gelmeye başlamıştı. Öncü beklenti verilerinin olumlu seyrinin gözlendiği Kasım ayında da, sanayi üretimindeki ivmelenme eğiliminin devam etmesini bekliyoruz. Yurt içi piyasalarda ise $/TL güne 5,87'li düzeylerde, günlük bazda yatay bir eğilimle başlıyor.

Borçlanma piyasasında getiriler gerilemeye devam ediyor: Gösterge faiz dün günü 49 baz puan azalışla %10,72'den, 10 yıl vadeli tahvil getirileri ise 23 baz puan düşüşle %11,24'ten tamamladı. Hazine bugün 15 ay vadeli kuponsuz devlet tahvili ve 7 yıl vadeli değişken faizli devlet tahvili ihaleleri gerçekleştirecek.

Dolar, ABD-Çin anlaşması öncesi göreli sakin seyrediyor. Cuma günü 1,1085'e kadar gerileyen ¬/$, kademeli yükselişte 1,1140'larda. Dün İngiltere'de açıklanan sanayi üretimi ve büyümeye ilişkin verilerde zayıflık gözlenirken, BoE'den faiz indirim beklentileri de artış kaydetti buna paralel GBP/USD 1,30'un altına geldi. USD/JPY, güçlü risk iştahının etkisiyle 110,1 ile Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyelerde. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah ayrışmalar görülüyor. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)