E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKüresel risk toleransı toparlanma eğiliminde---

Küresel risk toleransı toparlanma eğiliminde

Küresel risk toleransı toparlanma eğiliminde
27 Eylül 2021 - 09:26 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

Geçen hafta Fed toplantısının ardından küresel risk iştahının bir miktar toparlanma kaydettiği görülürken, gündemdeki risk başlıkları varlığını korumaktadır. Salgın kaynaklı gelişmeler, ekonomik veri akışları ve merkez bankalarının hamleleri risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. Bugün Fed üyelerinin konuşmaları ön plana çıkarken, haftanın genelinde de Fed üyeleri ve merkez bankası başkanlarının konuşmaları piyasaların takibinde yer alacaktır.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler 

15:30 ABD – Dayanıklı Mal Siparişleri Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Son haftalarda satış baskısının ön plana çıktığı küresel hisse piyasalarında Fed toplantısının geride kalmasının ardından toparlanma çabasının etkili olduğu görülüyor. Yurt dışındaki toparlanmaya karşın TCMB’nin faiz indirim kararı TL varlıklar üzerinde baskı oluştururken, BIST-100 Endeksi cuma gününü %1,20’lik kayıpla 1.384,68 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü yataya yakın karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,85 – 8,86 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,87’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Endeks haftanın son günü haftanın en düşük seviyelerini gördükten sonra, kapanış bazında haftanın en düşük seviyesinden günü tamamladı. Perşembe günü TCMB kararı sonrası yaşanan düşüş aynı zamanda haziran ayından sonra görülen en yüksek hacimle gerçekleşmiş oldu. Endekste ilk kritik destek olarak izlediğimiz %61,8 düzeltmesinin bulunduğu 1.396 civarını hafta içinde bir kez test edildikten sonra kapanış bu seviyenin altında haftanın dip seviyelerine yakın bir şekilde gerçekleşti. 1.396 altında kalındığı sürece 27 Temmuz’da yükselişin başladığı 1.340 seviyesi gündemde olacaktır. Yukarıda bu hafta ana direnç olarak 1.425 seviyesini takip ediyoruz ve burası geçilemediği sürece yükselişlere karşı temkinli yaklaşmanın faydalı olacağı görüşümüzü koruyoruz.

Günün önemli şirket haberleri 27/09/2021

Yabancıların en fazla yöneldiği hisseler

Özerden Plastik ve Ortaköy Çay sorusu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)