E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKüçük esnafa vergi istisnası---

Küçük esnafa vergi istisnası

Küçük esnafa vergi istisnası
27 Mayıs 2022 - 08:21 www.borsagundem.com

Kazançları basit usulde belirlenen, yaklaşık 840 bin küçük esnafın da aralarında bulunduğu mükelleflere yönelik vergi düzenlemesinin ayrıntıları belli oldu.

Kira tutarı 2022 takvim yılı için büyükşehir belediye sınırları içinde kalan yerler için yıllık 16 bin lira, diğer yerler için 10 bin lirayı aşmayan küçük esnaf, gelir vergisi istisna kapsamında olacak ve beyanname vermeyecek.

Terzi, berber, kuaför, tuhafiyeci, marangoz, kaportacı, lastikçi, tornacı, çay ocağı işleticisi, tamirci gibi yaklaşık 840 bin küçük esnafı ilgilendiren basit usul mükelleflere yönelik vergi istisnasının nasıl uygulanacağına ilişkin detaylara tebliğ ile açıklama getirildi.

Yıllık beyanname vermeyecekler

2021'de gelir vergisi yasasında değişiklik yapıldı ve kazançları basit usulde tespit edilen mükelleflerin 1 Ocak 2021'den itibaren elde ettikleri ticari kazançları gelir vergisinden istisna tutuldu. Resmi Gazete'de dün yayımlanan tebliğe göre kendi işinde çalışan ve 2022 yılı için büyükşehirlerde 16 bin lira, diğer yerlerde 10 bin lira kira limitini aşmayan ve yine 2022 yılı alış tutarları 200 bin lirayı, satış tutarları 320 bin lirayı aşmayan mükellefler basit usulden yararlanıyor.

Basit usulde kazanç istisnasından yararlanacak olan mükellefler, istisna kapsamındaki bu kazançlar için yıllık beyanname vermeyecek ve kira geliri gibi beyana tabi başkaca gelirleri nedeniyle beyanname vermeleri halinde de bu kazançlarını beyannameye dahil etmeyecekler.

İnternetten satış yapanlar ve youtuberlar da basit usulden yararlanabilir

İnternet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satış yapanlar da basit usulden yararlanabilecek. Basit usule tabi mükelleflerin, aynı faaliyetlerini internet ve benzeri elektronik ortamlarda da sürdürmesi basit usulün şartlarını ihlal sayılmayacak.

Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliği faaliyetlerinde bulunan ve bu faaliyetlerinden elde ettiği gelirleri dolayısıyla kazanç istisnasından faydalanan mükelleflerin, bu faaliyetlerde bulunması, basit usul kapsamında yürüttükleri faaliyetlerinin basit usule tabi olmasına engel olmayacak.

Cumhurbaşkanlığınca kararlaştırılan iş grupları ve sektörlerden gerçek usulde vergilendirilmesi gerekli görülenler uygulamadan yararlanamayacak.

Örnek üzerinden anlatım

Kuaförlük yapan basit usule tabi olan Ayşe Hanım, 2021'de 35 bin lira kazanç sağlamış olsun. Ayşe Hanım'ın beyana konu başkaca bir geliri de bulunmadığından yıllık gelir vergisi vermesine gerek kalmayacak.

Taksi işletmeciliği faaliyeti dolayısıyla basit usule tabi olan Mehmet bey, 2021'de 45 bin lira kazanç elde etmiş olsun. Mehmet Bey aynı yıl sahibi olduğu konutundan 25 bin lira kira geliri elde etsin. Bu durumda, 2021'de taksicilik faaliyetinden elde ettiği kazancı gelir vergisinden istisna olduğundan Mehmet Bey, kira geliri için vereceği yıllık gelir vergisi beyannamesine basit usulde saptanan ticari kazancını dahil etmeyecek.

Taksi işletmeciliği faaliyetinde bulunan Ahmet Bey, takvim yılı içerisinde ikinci bir ticari taksi alarak iki araçla faaliyette bulunmaya başlasın. Ahmet Bey, iki taksi ile faaliyette bulunması dolayısıyla "kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak" şartını ihlal etmiş olacağından, takip eden takvim yılı başından itibaren basit usulden yararlanamayacak ve kazancı gerçek usulde tespit edilecek.(Sabah-Hazal Ateş)

Vergi istisnasının süresi uzatıldı

Kimler emlak vergisinden muaf?

Vergi ödemelerinde yeni dönem!

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Lokman DURAK28 Mayıs 2022 00:01

  Ya bu nasıl bir mantık. Esnafı eze eze bitirdiniz. Gidinde vergi vermeyen ve hatta üstüne kredi verdiğiniz insanlara vergi isyeyin. Küçük esnaf bitti. Bağ-Kur unu ödeyemez durumda. Yeter artık insanların beyni ile dalga geçmeyin. Biraz insaf biraz düşünce.

 • KERİM27 Mayıs 2022 13:07

  KÜÇÜK ESNAF NE VERGİSİ NE ZAMAN ÖDEMİŞ..KÜÇÜK BÜYÜK ESNAFATAN ASLA VERGİ ÇIKMAZ VERGİ VERMEZLER GÖNÜLLERİNDEN NE KOPARSA ONU VERİRLER..DEVLETE VERİLMEK ÜZERE ALINAN KDV ÖTV GİBİ VERGİLERİ BİLE VERMEZLER..

 • SAİT27 Mayıs 2022 16:04

  MUHARREM BEY NE KADAR VERGİ ÖDEDİĞİNİZİ YAZARMISINIZ

 • Muharrem uzun 27 Mayıs 2022 14:50

  10 yıldır berber dükkanı çalıştırıyorum her sene düzenli çıkan vergimi ödedim ,lütfen ezbere konuşmayın .

 • Recai27 Mayıs 2022 10:57

  Vergiyi kimden alacaksın? 5000 6000 tl geliri olan işçi verecek, memur verecek 10bin kazanan efnaf vermeyecek mi?

 • KILIÇ27 Mayıs 2022 09:05

  bu hökümet aşırı uykuda bunları ebedi uykuya göndermek lazım ülke ekenomisi çökmüş yeni liralaşmaya geçecekmiş tl yok olma derecesine girmiş halk batmış daha fazla zarar göemeden istifa etmeliydi ama onlar bizden başkası yönetemez diyor çöküşe devam .

 • Mucise Reis ;)27 Mayıs 2022 08:43

  küçük esnaf  sabit gider... 1 kira, 2 bağkur ,3 elektrık su doğalgaz , 4- muhasebe bağlı olduğu oda , 5 -çırak eleman personel , 6 -ulaşım, yol vb gideri, 7- personel ve kendisi yemek gideri,8- ikramlar ... evet bir küçük esnaf iş yaptığı sürece, etrafındada başka esnaflara ve devlete faydası oluyor... bir esnaf batar ise, kademli hem devlet hem diğer esnaflar zarar ediyor... Bu denklgem büyük marketler ile en ağır darbeyi aldı... kasap, manav, dükkan, market, vb... 2022 sorun daha farklı. kira 2 bin+bağkur 1500 işçi çırak maaşı 4 bin, ulaşım 400 ikramlar yemek 500 . en en düşük olsun... bu esnafı kurtaran paket nemiş ? KAZANÇDAN VERGİ ALMIYORUM :D yahu esnaf batar ise, devlete yüzde /100 yük olur :D bunu hesap edemiyorlar hala : )) devlet iş sahası üretmiyorsa, iş sahalarına karışmasın , vergi bile almasın , karnını evini ailesini skg bağkur primini ödeye biliyorse bırak karışma... kapansa devlete kurumlara yük olacak :D akıl akıl akıl artık.