E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKoronaya karşı antikor tedavisinde umut veren gelişme---

Koronaya karşı antikor tedavisinde umut veren gelişme

Koronaya karşı antikor tedavisinde umut veren gelişme
02 Haziran 2020 - 07:06 www.borsagundem.com

Amerikalı ecza firması Eli Lilly, korona virüsü enfeksiyonuna karşı dünyada geliştirilen ilk antikor tedavisinin erken evre deneylerine başladığını açıkladı

Eli Lilly, dünya çapında 370 binden fazla can kaybına neden olan Korona virüsü enfeksiyonuna karşı aşı, antiviral ilaç ve diğer tedavi yöntemleri geliştiren birkaç ilaç firması ve araştırma kurumundan biri.

Gilead Sciences firmasının daha önce Ebola’ya karşı geliştirdiği antiviral Remdesivir, Korona enfeksiyonuna karşı etkili olabilecek ilaçlardan biri. Remdesivir şimdilik, bazı ülkelerde sadece acil durumlarda ya da ağır hastalarda, uzmanların başvurabileceği başka tedavi yöntemleri kalmadığı hallerde kullanılıyor.

Eli Lilly, yaptığı erken evre çalışmada Korona enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların tedaviyi ne ölçüde kaldırabildiğini ve tedavinin güvenli olup olmadığını değerlendireceklerini kaydetti. Araştırmanın sonuçlarının Haziran ayı sonunda alınması bekleniyor.

LY-CoV555 adı verilen deneysel tedavi yöntemi, Eli Lilly'nin Mart ayında, merkezi Kanada'nın Vancouver kentinde bulunan AbCellera Biologics'le kurduğu ortaklıkla geliştirildi.

Eli Lilly'nin geliştirdiği tedavi, Korona virüsünün çıkıntı şeklindeki protein yapısını doğrudan hedef alıyor. Bu proteinin insan hücrelerine kenetlenmesini engelleyecek şekilde tasarlanan tedavi, böylelikle virüsü etkisiz hale getiriyor.

Firma, antikor tedavisinin, Amerika'da Korona enfeksiyonu geçirip iyileşen ilk hastalardan birinin kanından alınan numunede antikorun tespit edilmesinden sonra geliştirildiğini kaydetti.

Eli Lilly, ilacın güvenli olduğunun belirlenmesi durumunda denemelerin bir sonraki evresine geçmeyi planlıyor. Bu evrede tedavi yöntemi, hastaneye yatırılmayan Korona enfeksiyonu hastaları üzerinde denenecek.

Rakip ecza firması Regeneron Pharmacuticals Inc. da geliştirdiği antikor kokteylinin klinik deneylerine Haziran'da başlamayı planladığını bildirdi. Firma, Ağustos ayı sonuna kadar yüz binlerce doz üretmeyi hedefliyor. (amerikaninsesi.com) 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)