E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKonya'da bir doktorun öldürülmesi sonrası TTB'den grev kararı---

Konya'da bir doktorun öldürülmesi sonrası TTB'den grev kararı

Konya'da bir doktorun öldürülmesi sonrası TTB'den grev kararı
06 Temmuz 2022 - 18:40 www.borsagundem.com

Dr. Ekrem Karakaya'nın Konya'da öldürülmesinin ardından TTB, grev kararı aldıklarını duyurdu

Konya Şehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nde görev yapan Uzm. Dr. Ekrem Karakaya, bir hasta yakını tarafından silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Türk Tabipleri Birliği (TTB), meslektaşlarının görevi başında öldürülmesiyle ilgili yaptıkları basın açıklamasında, 7-8 Temmuz tarihlerinde Türkiye genelinde iş bırakacaklarını duyurdu.

"SORUMLULARDAN HESAP SORACAĞIZ"

Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, "Üzgünüz, öfkeliyiz, sorumlulardan hesap soracağız. Bugün Konya Şehir Hastanesinde görev yaptığı esnada müdahale ettiği hastanın yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya'yı kaybetmenin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içerisindeyiz. Türk Tabipleri Birliği olarak bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında defalarca iktidarı uyardık, sağlıkta şiddetin münferit olmadığını bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu tekrar tekrar açıkladık. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemlerin alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini önerdik; ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi. Bilinçli bir yaklaşımla, şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından kopartılarak sorun bireylere indirgendi. Bugün bu yaklaşımın yıkıcı sonucuyla yeniden karşılaştık" dedi.

HEKİMLER 7-8 TEMMUZ'DA ÜLKE GENELİNDE İŞ BIRAKIYOR

Ökten, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkede artan şiddet iklimi bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, maalesef can güvenliğimizi de ciddi oranda tehdit eder hale gelmiştir. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık çalışanlarının omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizlerin hedef olmasına neden olmakta, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere şiddet, ölüm, çaresizlik, umutsuzluk olarak geri dönmektedir. Dr. Ekram Karakaya'nın katledildiği bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz. Şiddet karşısında hekimlerin, sağlık çalışanlarının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmamıştır. Şiddet öngörülebilir ve önlenebilir bir sorundur ve bu sorun çözüme niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir. Bizler bu konuda yaşam hakkımızı, sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları için gücümüzü her yerde her koşulda hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu çerçevede öncelikle 7-8 Temmuz tarihlerinde ülke genelinde iş bırakıyoruz. Tüm sağlık, emek, meslek örgütleriyle ve de sağlık emekçileriyle sağlık kurumlarımızın ve sağlık müdürlüklerinin önünde olacağımızı ve tepkilerimizi haykıracağımızı ifade ediyoruz. Dr. Karakaya'nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Son yolculuğunda meslektaşımızın yanında olacağımızı belirterek şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz."

Konya'da silahlı saldırıya uğrayan doktor hayatını kaybetti

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Gg07 Temmuz 2022 01:18

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun amin

 • FİNANSCI06 Temmuz 2022 23:00

  bu olay şahsi bir olay olup, bu olaydan dolayı Türk halkına veya hükümete mal edilemez.sonra katil bu olaydan sorumlu olup belesını bulmuştur.bu olayı bende kınıyorum.

 • Sağlıkçılar biraz cesaret06 Temmuz 2022 21:40

  Günümüzde ve geçmişte, özellikle 80 darbesinden sonra, uygulanan kötü sağlık politikaları nedeniyle sağlık hizmetinde çalışanların çok büyük kısmı her dönemde manevi ve ekonomik olarak mağdur olmuşlardır. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu, bana dokunmayan bana dokunmayan yılan bin yaşasın demeyip, sağlık teşkilatını kendi çıkarları için kullanan iktidarlara karşı omuz omuza sonuna kadar direnmektir. Yarım yamalakta olsa, AKP sağlık politikasını kendi çıkarına iyi uygulamış ve sağlık hizmetinde çalışanlar sayesinde uzun yıllar iktidarda kalmıştır.

 • Kaçkar KAPLANI06 Temmuz 2022 20:19

  ''Tüm doktorlar biraz utanmamı ve azıcık yüzüm varsa bir an önce istifa etmemi bekliyor'' Diye düşünen bir sorumlu var mı acaba? Yazıklar olsun size. İki kuruş için gece gündüz demeden hayatının en güzel günlerini eğitim ve insana sağlık hizmeti vermek için harcayan ve bunun sonucunda da karın tokluğuna ve eğer biraz cesaret edip de kredi ile aldığı evin kredilerini ödemek için çalışan bu kıymetli insanlara karşı biraz yüzünüz var ise gereğini yapar ve onuru olan hiç bir doktor en azından bir süreliğini o makama talip olmaz. Bu şekilde bir tepki belki bir anlam ifade edebilir. Şehidimize Allah'tan rahmet yakınlarına sabırlar diliyorum.

 • Mucise Reis ; (06 Temmuz 2022 19:04

  Birbirinizi koruyun. Birbirinizin arkasında kalan ailelerin çocuklarına destek çıkın. okutun, eğitim masrafı kira masrafı vb sahip çıkın... Birbirleriniz için mücadele edin. Tek yol bu kaldı sizler için. kesinlikle doğru bildiğiniz anayasal haklarınız için mücadele edin. Çözüm yerine karşınıza başka memurlar çıkartsalar da anayasal haklarınız ile insanların sevgisini şerefini onurunu alın. Mesleğinizin itibarı yerlere alınmasın. Hak aramak ona buna düşmanlık değildir. Çok üzücü bir durum