E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKontrolsüz nükleer savaş riski uyarısı---

Kontrolsüz nükleer savaş riski uyarısı

Kontrolsüz nükleer savaş riski uyarısı
02 Ağustos 2021 - 06:14 www.borsagundem.com

Günümüzdeki silahlanma yarışının, Sovyetler Birliği ve ABD’nin on binlerce nükleer silah ürettiği ‘soğuk savaş’ dönemindeki gibi olmadığını belirten ABD'li uzman, "Rekabet nedeniyle çatışmanın nükleer seviyesine çıkma olasılığı var" dedi

ABD Silah Kontrol Birliği’nin Silahsızlanma ve Tehdit Azaltma Politikası Direktörü Kingston Reif, süper güçler arasındaki nükleer silahlanma yarışının dünya için kontrolsüz savaş tehdidini taşıdığını belirtti.

The Sun’a konuşan Reif, günümüzdeki silahlanma yarışının, Sovyetler Birliği ve ABD’nin on binlerce nükleer silah ürettiği ‘soğuk savaş’ dönemindeki gibi olmadığını belirterek, “Büyük güçler arasında yeni nükleer rekabete tanık oluyoruz. Engellemek için adım atmazsak bu rekabet en yakın zamanda daha büyük ve tehlikeli hale gelebilir” ifadesini kullandı.

Nükleer yarışın ABD ve müttefikleri için ulusal güvenlik tehdidi arz ettiği uyarısında bulunan Reif, “Çatışmanın nükleer seviyesine çıkma olasılığı endişe yaratıyor. Büyük güçlerin, nükleer savaşın kısıtlanıp kontrol altında tutulabileceği yönündeki asılsız güven de endişe yaratıyor” diye konuştu.

Uzman, süper güçler arasındaki rekabetin geliştiğini ve tarafların, rakibin eylemlerine karşılık olarak cephaneliklerinin boyutunu, çeşitliliğini ve imkanlarını artırmayı seçtiklerini de sözlerine ekledi.

ABD'den şok rapor: Çin çölde nükleer tesis mi kuruyor?

 

Ruhani’den nükleer tehdit!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • izzet baş 02 Ağustos 2021 08:27

     büyüklerde olsun küçüklerde olmasın.... EMPERYALİSTLER:::: HER ÜLKEDE OLSUN Kİ SAVAŞ ÇIKTI MI KİMSE KALMASIN.... AYA YERLEŞİM OLUNCA  HERHALDE SAVAŞ OLUR.... ZENGİNLER AYA GİDER....