E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-Magazinİşte önümüzdeki hafta beklenen hava durumu!---

İşte önümüzdeki hafta beklenen hava durumu!

İşte önümüzdeki hafta beklenen hava durumu!
02 Şubat 2024 - 12:46 borsagundem.com

Önümüzdeki haftanın tahminlerini paylaşan Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel'e göre, sıcaklıklar mevsim normallerinin 5 ila 10 derece üzerine çıkacak. Hafta başında yükselen sıcaklıklar, gündüzleri adeta bir mayıs günü gibi hissettirecek.


Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, önümüzdeki hafta sıcaklıkların mevsim normallerinin 5 ila 10 derece üzerine çıkacağını kaleme aldı...

Türkiye’de yağışlar batı ve iç bölgelerden ayrılmak üzere, akşam saatleri İstanbul-Bolu-Düzce arasında beklenen zayıf yağış dışında ülke genelinde yağışsız bir cuma günü oluyor. Bolu yükseklerine yağış yine kar halinde inecektir, bu gece Ankara istikametinde dikkatli seyretmekte yarar var. Cumartesi sabahı Düzce-Karabük-Kastamonu-Sinop arasında kalan alanda kar yağacak, bu kesimde hava sıcaklığı 1°C civarında olurken İstanbul yağıştan etkilenmeyecek ve cumartesi sabahı yine soğuk bir havaya (4°C) uyanacak.

Doğu Karadeniz ise son yılların en “kar yağışlı” sezonunu geçiriyor, kıyılarda yağmur varken 300-400 metre rakımdan itibaren yağış kara dönüyor. Cumartesi sabah-akşam aralığında Tokat-Ordu-Gümüşhane-Trabzon-Rize arasında kalan yerlerde kar yağışı ulaşımı olumsuz etkileyecektir. Doğu Karadeniz yükseklerinde gelecek haftanın ilk 3 günü benzer şekilde kar yağışıyla geçecek, bu kesimde çoğu noktada büyük birkaç çığ düşme riski şimdiden beliriyor.

Ege ve Akdeniz kıyıları hafta sonunu güneşlenerek geçiriyor, ısınma güneyden itibaren tüm ülkeye gelecek hafta yayılacak. Hafta sonu 5°C artış, gelecek hafta salıdan itibaren bir 5°C daha ısınma bizi bekliyor. Haftaya günün en yüksekleri İstanbul’da 16°C, İzmir’de 20°C, Ankara’da 11°C’ye tırmanacak. Gündüzler bir mayıs başlangıcı gibi sıcak olacak görünüyor.

Akdeniz’de şubat ayı içinde hava sıcaklığı ile denizin yüzey suyu sıcaklığı neredeyse eşitleniyor (20°C). Haberlerde “bu mevsimde denize girdi” diye yer alan kişilerdenseniz en azından sudan çıkınca pek üşümez, ama ısınamazsınız da. Antalya-Mersin-Adana hattı ilkbahar havasına biraz erken kavuşuyor. Şubat ortasında ise havaların yeniden soğuma ihtimali var, kış henüz bitmemiş olsa da en az 7 günü mevsim normallerinin yerine göre 5 ila 10°C üzerinde geçireceğiz. Güneşten gelen enerji belki de henüz yeşillenmemesi gereken pek çok bitkiyi hızla ilkbahara sokacak. En azından daha aydınlık sabahlar ve işten çıkınca henüz kararmamış hava, insanların sosyalleşmesine, biraz daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

İstanbul'un barajlarında son durum

 

Son 53 yılın en sıcak aralık ayı kayıtlara geçti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)