E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiILO açıkladı işsizlik azalacak---

ILO açıkladı işsizlik azalacak

ILO açıkladı işsizlik azalacak
21 Ocak 2020 - 08:16 www.borsagundem.com

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) global işsizlik oranının 9 yıldır süren düşüşün ardından istikrar kazandığını ve dünya ekonomisinin yavaşlamasına bağlı olarak 2021 yılında yükselebileceğini bildirdi.

2019 yılında global işsizlik oranının 2018'e göre değişmeyerek yüzde 5,4 olduğunu ve işsiz sayısının 188 milyon olarak gerçekleştiğini belirten Ilo, 2020 yılında işsizlik oranının bu seviyede kalmasını ancak 2021 yılında 5,5 milyona yükselmesini beklediğini açıkladı.

ILO Genel Müdürü Guy Ryder, yayınlanan yıllık raporda yaptığı değerlendirmede, "Bu, işsizlik oranında 2009-2018 döneminde gözlenen kademeyi düşüşün bir sona geldiğine işaret ediyor. Pek çok insan için daha iyi bir hayat yaşamak veya yoksulluktan kurtulmak daha zor hale geliyor. Çalışma yaşamı ile konusunda ısrarcı ve önemli eşitsizlik milyonlarca insanın iyi bir iş ve daha iyi gelecek bulmalarını engelliyor" ifadelerini kullandı.

ILO'nun yaptığı çalışmaya göre dünya genelinde 470 milyon insan yetersiz ücret alıyorlar. Gençler iş bulmakta zorlanıyorlar. 15-24 yaş arasında işsizlik oranı yüzde 22.

Kadınların işgücüne katılımının yüzde 47 olduğunu belirten ILO, bu oranın erkeklerin oranının yüzde 27 altında olduğuna da dikkat çekti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)