E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemHollanda'ya iki nota verildi---

Hollanda'ya iki nota verildi

Hollanda'ya iki nota verildi
13 Mart 2017 - 11:45 www.borsagundem.com

Dışişleri Baskanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağına iniş izni vermeyen ve skandal karar ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu’na almayıp Almanya sınırına götüren Hollanda'ya iki nota verildi.

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda'nın Türk bakanlara uyguladığı engeller ve barışçıl toplantı hakkını kullanan Türk vatandaşlarına uygulanan kötü muameleden dolayı bu ülkeye iki ayrı nota verdi.

İlk nota Bakan Fatma Betül Sayan Kaya ve beraberindeki heyetin Hollanda'da maruz kaldığı duruma ilişkin. Bu durumun uluslararası teamüllere aykırı olduğu bildirilirken, Viyana Sözleşmesi'nin ihlal edildiği belirtildi.

RESMİ ÖZÜR BEKLİYORUZ

Türkiye'nin Hollanda'ya verdiği notada, Türk bakanlara yönelik diplomatik nezaket ve uluslararası teamüle uymayan söz konusu muamelelerin, güçlü bir şekilde kınandığı ve bu uygulamalar konusunda Hollanda makamlarından resmi bir yazılı özür beklendiği bildirildi.

TAZMİNAT HAKKI SAKLI TUTULUYOR

İkinci nota ise Hollanda polisinin konsolosluk önünde Türklere yönelik sert müdahalesine yönelik. Notada, barışçıl göstericilere yapılan polis müdahalesinin orantısız olduğu belirtildi. Notada ayrıca, tazminat hakkının saklı tutulduğu belirtilerek, Türk bakanlar ve vatandaşlarına yönelik söz konusu ihlallerin araştırılması, ihlalleri gerçekleştirenler hakkında adli, idari ve cezai yaptırımlar uygulanması ve sonucunun Dışişleri Bakanlığı'na bildirilmesi talep edildi.

ÜÇÜNCÜ KEZ ÇAĞRILDI

Hollanda ile hafta sonunda yaşanan gelişmeler çerçevesinde Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Daan Feddo Huisinga, 11 Mart 2017 tarihinde saat 15.30'da Dışişleri Bakanlığına çağrılarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda’ya yapması öngörülen ziyarete ilişkin uçuş izninin iptal edilmesi, Hollanda’da vatandaşlarla buluşması ve başkonsoloslarla bir araya gelmesinin engellenmesi kınanarak, hali hazırda izinde bulunan Hollanda Büyükelçisinin bir müddet Ankara’ya dönmemesi istenmişti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Betül Sayan Kaya’nın maruz kaldığı, diplomatik teamüllere uymayan muamelenin protesto edilmesinin yanı sıra Bakan Kaya'ya eşlik eden Lahey Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, Deventer ve Rotterdam Başkonsoloslarının maruz bırakıldıkları uygulamaları kınamak amacıyla Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun talimatı ile Huisinga 12 Mart sabahı saat 05.00’de Bakanlığa yeniden çağrılmıştı.

Bugün saat 10.00’da üçüncü kez bakanlığa çağrılan Maslahatgüzar Huisinga’ya Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay tarafından iki nota verildi.

NOTALARIN TAM METNİ

Hollanda'ya verilen notaların tam metni şöyle:

İLK NOTA: Türk vatandaşlarıyla bir araya gelmek üzere 11 Mart 2017 tarihinde Hollanda’yı ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya ile Hollanda’daki diplomatik ve konsüler misyonlarımıza ve mensuplarına yönelik muamelenin 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ile 1963 tarihli Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi'nin açık ihlalini teşkil ettiği vurgulanmıştır. Tarih boyunca devlet ricaline gösterilen diplomatik nezaket ve diplomatik/konsüler misyonlar ile mensuplarının dokunulmazlıkları, diplomasinin en temel ilkelerinden biri olagelmiştir. Başta Sayın Bakan olmak üzere söz konusu kişilere gereken saygının gösterilmesi, şahsi özgürlük ve onurlarına yönelik herhangi bir saldırının önlenmesi, kabul eden devletin yükümlülüğüdür. Bu bağlamda diplomatik nezaket ve uluslararası teamüle uymayan söz konusu muameleler güçlü bir şekilde kınanmış ve bu uygulamalar konusunda Hollanda makamlarından resmi bir yazılı özür beklendiğinin altı çizilmiştir.

Notada ayrıca tazminat hakkı saklı tutulmak kaydıyla söz konusu ihlallerin araştırılması, ihlalleri gerçekleştirenler hakkında adli, idari ve cezai yaptırımlar uygulanması ve sonucundan Bakanlığımıza bilgi verilmesi talep edilmiştir. Bu hususların yanı sıra Hollanda'yı ziyaret eden tüm üst düzey zevat ve resmi görevlilerimiz ile Hollanda’da görev yapan tüm diplomatik ve konsüler misyonlarımızın, misyon çalışanlarının, tüm misyon emlakı, taşınır ve taşınmaz malları ile araçlarının ilgili uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan hakları, dokunulmazlık, ayrıcalık ve bağışıklıklarına bundan böyle saygı gösterileceğinin yazılı olarak teyit edilmesi istenmiştir."

İKİNCİ NOTA: "Hollanda güvenlik makamlarının geçtiğimiz hafta sonu yaşanan olaylarda barışçıl toplantı hakkını kullanan kişilere orantısız müdahalede bulunduğu, insanlık dışı ve aşağılayıcı yöntemler kullanarak Türk toplumu ile vatandaşlarımızı kötü muameleye maruz tuttuğu belirtilmiştir. Bu uygulamaların temel insan haklarının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden kaynaklanan yükümlüklerin ve ilgili sözleşmelerde tanımlanan uluslararası sorumlulukların ağır ihlalini oluşturduğu vurgulanmıştır. Söz konusu müdahale neticesinde zarar gören vatandaşlarımızın durumu hakkında bilgi verilmesi talep edilmiştir. Diğer yandan, yaşanan olaylar sırasında vatandaşlarımızın Rotterdam Başkonsolosluğumuza erişiminin engellenmiş olmasının, ilgili uluslararası anlaşmalara ve diplomatik teamüllere aykırı olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca, bahse konu olayları takip etmekte olan basın mensuplarımızın haber alma ve haber yayma hürriyetlerinin yine orantısız güç kullanılarak engellendiğinin altı çizilmiştir. Nihai tahlilde Hollanda makamlarından vatandaşlarımıza kötü muamelede bulunan, barışçıl toplantı hakkı ile basın özgürlüğünü gözardı eden güvenlik yetkililerinin tespit edilerek, cezai yaptırımlara tabi tutulmaları konusunda gerekli hukuki önlemleri alması talep edilmiştir."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (14)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • kağnı ile cevap verilsin.13 Mart 2017 18:26

  nota ile iş olmaz. bence Hollanda konsolosunu ve tüm çalışanlarını kağnıya yükleyip, dünyaya canlı yayın yaparak edirne kapıkule sınır kapısından yollayalım. kağnının üzerine de faşist hollanda bunu sen istedin yazalım. tüm dünya türkiyedeki onurlu tepkiyi görsün..

 • kaya13 Mart 2017 18:25

  müslüman türkü çirkef misafir gibi göstermeye kimsenin hakkı yok. saçma sapan işleri bırakın

 • Sonu Hayır olur inşallah13 Mart 2017 17:50

  Hollanda da bize nota verdi. Onu neden görmezlikten geliyoruz.

 • türk13 Mart 2017 17:40

  Ancak konuşuyorsunuz icraat sıfır

 • OğuzTürkü13 Mart 2017 17:01

  uluslararası diplomatik kurallara AYKIRI davranıp, YALAN beya verip hollanda makamlarını YANILTIP, REZALET çıkartıp , üstüne nota mı vermişiz? Türk'ün örfünde töresinde, HAKSIZA HAKSIZ, AHLAKSIZ ahlakasız denir. Kimse çirkefliği VATANSEVERLİK diye yutturmasın karnımız tok.

 • KILIÇ13 Mart 2017 15:50

  DÜNYANIN ÇOK BÖLGELERİNDE İSLAM DÜŞMANLIGI ARTMAKTA VE SÖZDE PRİM YAPMAKTA İSE BU ŞAHSİYETSİZ ÜLKELERDEN UZAK DURULMALI.

 • olaf13 Mart 2017 15:45

  kim takar senin notanı, flütünü?

 • urla13 Mart 2017 15:35

  içerdeki gaflet, dalalet ve hıyanet içindekiler hep bir ağızdan konuşuyor. yazık

 • fatih,islambul13 Mart 2017 14:18

  içmizde nekadar ecnebi aşığı varmış hepsi fırsat kolluyor yazıklar olsun

 • aydın13 Mart 2017 13:38

  içimizdeki irlanda'lılar vardı.şimdide içimizdeki hollanda'lılar ortaya çıktı.

 • yasin13 Mart 2017 13:04

  amacınız ne arkadaş. zaten üretim yaptırmıyorsunuz bari ülkeye gelecek yatırımı engellemeyin.

 • Geç bunları biliriz biz sizi13 Mart 2017 12:47

  Akp 2008 yılında verdikleri kanun teklifi ile yurtdışında miting ve propaganda yasağı getiriyor. Bunu da CHP yi Avrupa'da engellemek için yapıyor. Getirdikleri yasağı kendileri ihlal ediyorlar.Şimdi ise mağdur edebiyatı yapıyor sözde demokrasi savunucusu rolü oynuyorlar.

 • Gurbetçilere nasihat13 Mart 2017 12:46

  Değerlş gurbetçilerimiz biz akp 15 yıldır gönül verdik ve onların polise askere verdiği emirle sokaklarda katledilip öldürüldük şiddet gördük kadınıyla yaşlısıyla çocuğuyla şiddete maaruz kaldık ya gönül vermicen yada dayak yediğinde konuşmıcan!!!!unutma her zaman zulüm gören sen olucan saraylarda yaşayanlarda senin tasmanı tutucak !!!!

 • Yorumspor13 Mart 2017 11:56

  Siyasetten anlamayan siyasetçilerle dolu bir meclisimiz var. Bakanlarımızın maaşallahı var hepsi külhan beyi gibi. Atarlı, giderli, geri vites hiçbirinde yok. Adamlar neden ülkelerinde miting yapılmasına versin ki. Bu olaylar siyasi dialoglarla çözülmelidir. Hollanda'nın yaptığı zaten ayıp. Ancak yaptırım uygulayacaksan bunu tehdit ve nefret kusarak değil farklı yollarla yapmalıyız. Hollanda vatandaşlarına emlak vergisini % 700 artırışın. Hollanda mallarına damping uygularsın. Hollanda'dan gelen bakliyatları gümrükte bekletip çürütürsün. Hemen yumuşamaya başlarlar. Dış siyasette dostluk yoktur çıkar vardır. (İngiliz atasözü)