E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaHisse Öneri ListesiHissede beklenti yüksek ama ucuz değil---

Hissede beklenti yüksek ama ucuz değil

Hissede beklenti yüksek ama ucuz değil
17 Mayıs 2021 - 11:46 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım, Şok Marketler için, “Yüksek beklentilerimize rağmen ucuz değil” yorumunu yapıyor.

BORSAGUNDEM.COM

İnfo Yatırım, Şok Marketler (#SOKM) için hedef fiyatını 15,45 TL olarak belirledi ve hisseyi 'tut' tavsiyesi ile takibe başladı.

İnfo Yatırım, konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Takibe TUT tavsiyesi ile başlıyoruz. Ulusal indirimli perakende zinciri ŞOK Marketler’i Tut tavsiyesi ile takibe başlıyoruz. ŞOK’un son yıllardaki hızlı büyüme, borçlarını ödeme, kârlılığa geçme ve hatta temettü dağıtma gibi atılımlarını olumlu buluyoruz. Ancak indirgenmiş nakit akımı (İNA) hesaplarımıza göre bu gelişmeler hisse senedinde fiyatlanmış görünüyor. Ayrıca, beklenti üstünde tahminlerimizle bile ŞOK’un benzer şirketlere göre ucuz olmadığını düşünüyoruz. İNA analizine göre belirlediğimiz 15.45TL hedef fiyatı yaklaşık %29 potansiyel getiri sunmaktadır.

Bol seçenek ve yakınlık. Yıldız Holding tarafından satın alınmasından sonra iş modelini yenileyen ŞOK, 2015 yılından itibaren yeni mağaza düzeni ile organik büyümeyi hedefledi. Tüketicinin bütün temel ihtiyaçlarını en yakın noktada karşılama fikrinden yola çıkan perakendeci, 2021 yılı itibariyle 8,145 mağaza ağıyla üçüncü büyük perakende zincir konumundadır. 2020 yılı cirosu 21,4 milyar TL ve FAVOK marjı 9.8% olan şirket 35 bin kişi çalıştırmaktadır.

Çevrimiçi alışveriş. Pandemi koşullarında mağazalarından çevrimiçi, telefon veya mobil uygulamalarla alışveriş olanağı sağlayan ŞOK, bu hizmetiyle geniş bir ürün ağını müşterilerine sunmaya başladı. Az bir yatırım ve sınırlı sayıda çalışan ile yürütülen bu yeni atılım, şirket yönetimine göre daha şimdiden kârlılığı ve getirisi yüksek bir operasyon olmuş durumda. Özellikle asgari 50 TL harcama zorunluluğu, hâlihazırda mağazadaki ortalama 27.6 TL’lik sepet büyüklüğü göz önüne alındığında ciroyu ve kârlılığı destekliyor.

Gözle görülür finansal iyileşme. 2020 yılında ilk kez gerçek anlamda hem operasyonel hem de net kâra ulaşmasının yanında ŞOK, ilk kez temettü açıklayarak da bir ilke imza attı. 2020 yılı net kârı üstünden yaklaşık %30’luk bir dağıtım oranına denk gelen 80 mn TL’lik temettünün verimi yaklaşık %1’e denk gelmektedir. 2018 halka arz sonrası banka borçlarının ödenmesiyle ve nakit üretim oranın artmasıyla bilançosu da rahatlayan şirketin Net borç/FAVOK oranı 0.6x gibi bir dengeli bir orandadır.

Hissedar satış baskısı. Analist beklentilerine göre 2021 ve 2022 yılları için 22x ve 15x çarpanlarıyla işlem gören ŞOK’un, yatırımcılar tarafından başarılı atılımları için ödüllendirildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun yanında hissedarları arasında % 12’lik payı bulunan finansal yatırımcıların satma olasılıkları hisse senedi fiyatı üstünde bir baskı yaratması da söz konusudur.

Yüksek beklentilerimize rağmen ucuz değil. Pandemi koşullarının beklenenden uzun devam etmesiyle bağlantılı olarak, sektörde beklenen “normalleşmenin” ileriye atılacağını düşünüyoruz. Buna bağlı olarak ŞOK ciro tahminlerimiz ve dolaylı olarak da net kâr beklentilerimiz analist beklentilerden oldukça yukarı çıkmaktadır: 2021 ve 2022 yılları için net kâr tahminlerimiz analist beklentilerinin ortalama % 40 üstündedir. Böyle bir durumda bile, ŞOK’un BIM gibi benzer şirketlere göre çok da ucuz olmadığını düşünüyoruz. Bundan dolayı ŞOK’u Tut tavsiyesi ile takibe alıyoruz. "

8 kritere göre ilk çeyreğin en iyi borsa şirketleri

Yükseliş eğilimindeki 9 hisse ve grafikleri

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 11,96
En Yüksek: 12,08
En Düşük: 11,92
Değişim -0,91 %
FK: 17,73
PD / DD: 19,84
İşlem Hacmi 1.751.561
Toplam Adet: 146.188
Ağırlıklı Ort.: 11,98
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)