E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemHazine arazileri çiftçilere kiralanacak---

Hazine arazileri çiftçilere kiralanacak

Hazine arazileri çiftçilere kiralanacak
14 Eylül 2018 - 10:26 www.borsagundem.com

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, hazineye ait tarım arazilerinin çiftçilere kiralanmasını sağlayacaklarını söyledi. Uygulamadan 218 bin çiftçini faydalanacak.

"Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçilerimize Kiralanmasını Sağlayan Düzenleme"nin detaylatını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ortak basın toplantısında anlattı.  

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacaklarını ve uygulamadan 218 bin çiftçinin faydalanacağını bildirdi. Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle:

 "10 günde bir kiralanma, satış bu işleri de sizlerle paylaşacağız. Çiftçilerimiz bizim için vatandaşımız ve çiftçilerimiz açısından önemli süreçte değişiklikler ve bu düzenlemeleri yapmak da bizim en önemli vazifelerimizden biri.”

Bakan Pakdemirli ise şunları söyledi:

"Ben de hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sayın bakanım bana bu projeden bahsettiği zaman destekleyeceğimizi kendisine söyledim. Ve sıkı ve hızlı bir çalışmadan sonra bu çiftçiye alınmış inisiyatifin üzerine ne koyabiliriz dedik? Bizim de bazı katkılarımız oldu.

218 bin çiftçiyi bu etkiliyor. Aşağı yukarı 1 milyon insanımızı etkileyen bir proje bu. Tabi yeni hükümet sisteminin de bir getirisi olması gerekiyor. Burada hızlı koordinasyon bizim için çok çok önemli. Bunlardan güzel örneklerden biri de sayın çevre bakanıyla birlikte olduğumuz bir proje.

Devlet vatandaşıyla malını mülkünü paylaşıyor. Sözleşmesiz kullanılan tarım arazileri kayıt altına alınmış olacak. Çiftçi kardeşlerimiz kira bedelini ödeyerek tarım arazilerini ekip biçecek.

Bu düzenleme toplam arazilerin  yüzde 5’ini kapsıyor. Bunu da kayıtlı olacak hale getirdik ve çiftçi kayıt sistemine bu vatandaşlarımız kayıt olacaklar. Peki bunun getirileri ne? Kullanıcılar arazinin verimini artıracak. Çiftçi bundan sonra isterse araziyi satın alabilecek. Suyuna, sulamasına, traktörüne, daha iyi tohumuna yatırımını yapacak. Ucuz kredi imkanlarından faydalanacak, tarım sigortalarından faydalanacak ve kayıt altına alınan araziler bundan böyle tarımsal desteklerden faydalanacak."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • altay14 Eylül 2018 18:32

  çiftçi ve sanayiye toprak satmayın kiralayın...satarsanız belirli süre sonra o topraklar amacı dışında kullanılır.....şu anda avm olan yerler yakın zamana kadar fabrika ıdı...hem kira olursa insanlar o işi biraktığında onun yerine o işi yapacak başka insanlar bulunur.....

 • Viye biye14 Eylül 2018 17:55

  Insallah amacindan sapmaz ve farkli islere gitmez :)) bizde isler hep iyi niyetle baslar

 • vatandaş14 Eylül 2018 10:58

  50 dönümden az arazisi olanlara verilsin.büyük çiftçiler bunları kapar şimdi.

 • elooooooo14 Eylül 2018 10:44

  SATACAK BIR ŞEY KALMADI COK KOTU

 • Pul14 Eylül 2018 10:34

  Para mi var cifçide? 50 yıl geri ödemesiz hibe yapın