E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemHakan Atilla için New York'ta kritik gün---

Hakan Atilla için New York'ta kritik gün

Hakan Atilla için New York'ta kritik gün
16 Aralık 2019 - 01:36 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla'nın, ABD'deki 32 aylık hapis cezası için bugün New York'ta temyiz duruşması var. Atilla'nın avukatı beklentilerinin hapis cezasının bozulması ve iddianamenin reddi olduğunu söyledi

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde yargılandıktan sonra, 32 ay hapis cezasına çarptırılan ve geçtiğimiz Temmuz ayında tahliye olup Türkiye’ye dönen Borsa İstanbul’da (BİST) görevlendirilen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın temyiz başvuruyla ilgili duruşma haftanın ilk günü New York’ta yapılacak.

New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’nde görülecek olan temyiz duruşmasında, Atilla’nın hakkındaki iddianamenin düşürülmesi ve New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi Hakimi Richard Berman’ın aleyhine verdiği 32 aylık hapis cezası kararının bozulması talebi değerlendirilecek.

amerikaninsesi.com'da açıklamalarına yer verilen temyiz duruşmasına katılacak Atilla’nın avukatı Uzun, beklentilerinin temyiz mahkemesinin hapis cezası kararını bozması ve iddianamenin reddi yönünde bir karar çıkması olduğunu söyledi.

Temyiz duruşmasında kararın açıklanabileceğini belirten Uzun, “Taleplerimiz konusunda mahkeme bir karar verebilir ancak teknik olarak daha çok duruşma yapıldıktan bir süre sonra mahkeme hükmünü gerekçeli kararıyla açıklıyor” dedi.

Avukat Uzun : “Beklentimiz mahkumiyet kararının bozulması”

New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’nin Atilla’nın başvurusuyla iki ayrı karar alabileceğini kaydeden Uzun, “Mahkemenin iki ayrı kararı olabilir. Bu kararlardan birincisi New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nin müvekkilim Hakan Atilla’ya verdiği 32 aylık mahkumiyet kararını bozması ve aleyhine hazırlanan iddianamenin reddi talebimizin kabulüdür. Mahkeme talebimiz yönünde Atilla’nın adil yargılanmadığı yönünde de bir karar alabilir. Bizim beklentimiz bu yöndedir. Bu şekilde Atilla hüküm giydiği bu davadan beraat etmiş sayılacak ve suçsuzluğu bir üst mahkeme tarafından onaylanacaktır. İkinci karar ise temyiz mahkemesinin mahkumiyet kararını onamasıdır” dedi.

Atilla’nın temyiz mahkemesine yaptığı başvurunun ardından savcılık, hakimin verdiği hapis cezasını az bulduğu gerekçesiyle kararın bozulması talebinde başvuruda bulunmuş, dava karşılıklı temyiz talepleriyle bir süre devam etmişti.

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Geoffrey Steven Berman imzasıyla daha sonra temyiz mahkemesine yapılan başvuruda, Atilla’nın hapis cezasının az olduğu iddiasıyla kararın bozulmasıyla ilgili yaptıkları başvuru geri çekilmiş, mahkemeden sadece suçun sabit olduğunu belirterek bu cezanın onanması istenmişti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)