E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriGünün önemli şirket haberleri 26/02/2021---

Günün önemli şirket haberleri 26/02/2021

Günün önemli şirket haberleri 26/02/2021
26 Şubat 2021 - 08:15 www.borsagundem.com

Güne başlarken okunması gereken şirketlere dair önemli haberler... İş anlaşmaları, birleşme, bölünme, pay alım, satım, sermaye artırım, azaltım...

#AKMGY AKMERKEZ GYO / #ANELE ANEL ELEKTRİK / #BEYAZ BEYAZ FİLO / #CMBTN ÇİMBETON - VBTS kapsamında şirket paylarına 12 Mart’a kadar brüt takas tedbiri getirilirken, mevcut durumda BİST - 50 payları dışındaki paylarda SPK kararı gereği açığa satış yasağı bulunmakta.

Volatil seyreden 7 hisse tedbir kapsamına alındı

 


#AKBNK AKBANK - 182 gün vadeli 396,1 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#AEFES ANADOLU EFES -
- Şirketin 2020 yılının 4. Çeyreğinde konsolide satış hacminin %4,9 oranında, konsolide net satış gelirlerinin %28,1 oranında, konsolide FAVÖK’ünün de %38,1 oranında arttığı açıklandı.
- Şirketin 2020 yılında konsolide satış hacminin %1,2 azaldığı, konsolide net satış gelirlerinin %15,9, konsolide FAVÖK’ünün %25,5 arttığı açıklandı.
- Şirketin 2021 yılı beklentileri aşağıdaki gibi açıklandı.
2021 Yılı Beklentileri
Satış Hacmi Düşük - Orta haneli oranında büyüme
Bira Grubu Satış Hacmi Düşük tek haneli oranda büyüme
Meşrubat Grubu %4-6 büyüme
Türkiye Meşrubat Düşük tek haneli büyüme
Uluslararası meşrubat Yüksek tek haneli büyüme
Net Satış Gelirleri Orta onlu yüzdelerle büyüme
Bira Grubu Net Satış Gelirleri Düşük onlu yüzdelerle büyüme
Uluslararası Bira Net Satış Gelirleri Yüksek tek haneli büyüme
Türkiye Bira Net Satış Gelirleri Düşük yirmili yüzdelerle büyüme
Meşrubat Grubu Net Satış Gelirleri Yüksek onlu yüzdelerle büyüme
FAVÖK Marjı Hafif düşüş
Bira Grubu FAVÖK Marjı 200 bp düşüş
Uluslar arası Bira FAVÖK Marjı 200 bp düşüş
Türkiye Bira FAVÖK Marjı Yatay
Meşrubat Grubu FAVÖK Marjı 2020 Yılına Paralel
Yatırım Harcamaları Yüksek tek haneli büyüme

SPK, 3 şirketin bedellisine olumlu yanıt verdi

 

#ANSGR ANADOLU SİGORTA - Fitch tarafından şirketin Uluslararası Finansal Güçlülük notunun ve Ulusal Finansal Güçlülük notunun teyit edildiği, Uluslar arası Finansal Güçlülük Notu görünümünün ise Negatiften Durağana revize edildiği açıklandı.

#CRDFA CREDİTWEST FAKTORİNG - 167 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#DARDL DARDANEL - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 85 milyon TL’den 595 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

Dardanel için paketleme önerisi

#DERAS DERLÜKS DERİ - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Vizyon Global ile Silver markasıyla ayakkabı boyası üreten Çığır Kimya arasında bayilik görüşmeleri için bir ön protokol imzalandığı açıklandı.

Tekfen'de yönetim kurulu üyeliğine atama

 

#DENGE DENGE HOLDİNG -
- Şirket iştiraki Fer Yapı’nın Almanya Hamburg’da 258.269 m 2 ’lik araziyi geliştirmek amacıyla 6,5 milyon euro bedelle satın alma konusunda IVG mbh ile anlaşma sağladığı ve Satış Vaadi Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.
- Şirket sermayesinin %12,45’ini temsil eden 6.225.000 adet A grubu imtiyazlı paylarının 4.325.000 adedinin borsa dışında Erdal Kılıç tarafından satın alınması nedeniyle Erdal Kılıç’ın, Şirket’in diğer pay sahiplerine yönelik pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğünün yerine getirilmesi amacıyla 3,17 TL’lik zorunlu pay alım teklifine ilişkin hazırlanan pay alım teklifi bilgi formunun SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

#DZGYO DENİZ GYO - Şirketin İstanbul Sarıyer’deki Le Chic Tarabya projesinin inşaat faaliyetlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen incelemeler sebebiyle ara verilmesi sonrasında, Bakanlık tarafından yürütülen incelemelerin tamamlandığı ve tamamlanmış proje inşaatının tamamlanarak iskan alındığı açıklandı.

SPK bu hafta 40'tan fazla izinsiz internet sitesi yakaladı

 

#EKGYO EMLAK KONUT - Şirket portföyünde yer alan arsa üzerinde geliştirilecek İstanbul Sarıyer Ayazağa Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. Oturumun 9 Mart’ta yapılacağı açıklandı.

#FADE FADE GIDA - Şirket bünyesindeki Novada Menemen AVM’nin marka lisansının "Novada Menemen" ismi ile süresiz olarak tescil edildiği açıklandı.

#HALKB HALKBANK - 98 gün vadeli 303 milyon TL ve 98 gün vadeli 662 milyon TL tutarlarında bono ihraç edildi.

#GUBRF GÜBRETAŞ - Şirkete ait Söğüt Altın Madeni Projesi ile ilgili olarak, ÇED Başvuru Dosyası’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı e-ÇED sistemine yüklendiği ve proje için ÇED sürecinin başlatıldığı açıklandı.

GÜBRETAŞ Söğüt Altın madenini devretti

 

#INTEM İNTEMA / #INVEO İNVEO YATIRIM HOLDİNG / #VAKFN VAKIF FİNANSAL KİRALAMA - VBTS kapsamında şirket paylarına 12 Mart’a kadar tek fiyat işlem yöntemi getirildi.

#MEGAP MEGA POLİETİLEN - Şirketin Adıyaman Besni OSB’deki fabrika yerleşkesinde 2021 Ekim ayında tamamlanması beklenilen aylık 900 ton işlem kapasiteli kumaş boya ve apreleme işi üzerine tesis kurulması ve 80 milyon TL maliyeti olacağı öngörülen yeni yatırım için 6. Bölge kapsamında yeni bir yatırım teşvik belgesi alınması için Alfa Global’e yetki verilmesine karar verildiği açıklandı.

#PAPIL PAPİLON - Şirket ile müşterisi arasında imzalanan sözleşme kapsamında 1,1 milyon dolar bedelli Biyometrik Okuma Cihaz ve Yazılımı ile 1,5 milyon TL iş ile ilgili sözleşme imzalandığı açıklandı.

SPK'dan 21 kişi ve 16 site hakkında suç duyurusu

 

#SAYAS SAY ENERJİ - Şirketin Kanada'da yerleşik Marmen Inc. ile yaptığı görüşmeler sonucunda onaylı tedarikçi olarak kabul edildiği, rüzgar kulesi iç aksamlarına ilişkin 1,3 milyon dolar tutarında bir teklif sunduğunun açıklanması kapsamında, teklifin onay ve kabul işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#SARKY SARKUYSAN - Kastamonu Hanönü’deki Şirkete ait maden sahasında arama izin talebinin reddine dair Orman Genel Müdürlüğü'nün ret kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talepli açılan dava kapsamında, davanın kabulüne karar verildiği ve İdare tarafından temyiz başvurusunda bulunulması sonrasında, davalı İdare'nin temyiz başvurusu Danıştay tarafından reddedildiği ve kararda düzeltme yoluna başvurulduğu açıklandı.

#SONME SÖNMEZ FİLAMENT - Şirket iştiraki Sönmez Çimento’nun Liman İşletmeciliği faaliyetiyle ilgili olarak, 3.Kişilere yükleme hizmeti verme ruhsatının alındığı ve ilk yükleme hizmetinin gerçekleştirildiği açıklandı.

2 bağımsız denetim şirketine SPK'dan ceza

 

#SNGYO SİNPAŞ - Şirket’in aktifinde bulunan bazı malvarlığı unsurlarının yeni kurulacak Kızılbük Gayrimenkul unvanlı bir gayrimenkul yatırım ortaklığına devredilmesi yoluyla iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünmesine ilişkin olarak hazırlanan duyuru metninin SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

#TMSN TÜMOSAN - Şirket bünyesinde bulunan motor ve traktör üretimine ilişkin Ar-Ge merkezi ile Ar-Ge faaliyeti ile iştigal eden Ar-Ge hizmet işletmesinin tamamının bir kül halinde kısmi bölünme yolu ile Şirket’in %100 bağlı ortaklığı olarak ve 1 milyon TL sermaye ile yeni kurulacak Tümosan Teknoloji Mühendislik Sanayi Ticaret A.Ş. unvanlı bir anonim şirkete devredilmesi suretiyle gerçekleştirilecek iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme işlemine ilişkin hazırlanan duyuru metninin SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

SPK, Tümosan'ın bölünme başvurusunu onayladı

 

#TRILC TÜRK İLAÇ VE SERUM - Şirket paylarının halka arzı kapsamında 10,00 TL fiyatla ve talep toplama yöntemiyle bugün talep toplanacak.

Turk İlaç’ın halka arzı başladı

 

#TSGYO TSKB GYO - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 500 milyon TL’den 800 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı.

#VESTL VESTEL - 750 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı.

#YKGYO YAPI KREDİ KORAY - Koray Gayrimenkul tarafından YKGYO sermayesinde bulunan 6.720.000 adet A gurubu payının 2,7 milyon dolar tutarla devralınmasına ilişkin YKGYO A Grubu pay sahipleri ile Hisse Devir Sözleşmesi imzalandığı açıklandı. 

SPK'dan bir aracı kurumun kuruluş başvurusuna onay

PAY ALIM / SATIM - SERMAYE / ORTAKLIK YAPISI DEĞİŞİM 

#AKSGY AKİŞ GYO - Şirket sermayesinin 554,7 milyon TL’den %45,12 oranında bedelli olarak 250,3 milyon TL nakden artışla 805 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#CEMAS ÇEMAŞ DÖKÜM - Şirket sermayesinin 474 milyon TL’den %66,88 oranında bedelli olarak 317 milyon TL nakden artışla 791 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#DGGYO DOĞUŞ GYO - Şirket paylarının geri alınması kapsamında geri alınan 25.441 adet pay 9,07 - 9,20 fiyat aralığından satıldı.

#DOHOL DOĞAN HOLDİNG - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 230.000 adet pay 3,15 TL fiyattan geri alındı.

#IHLAS İHLAS HOLDİNG - Şirket sermayesinin 790,4 milyon TL’den %89,78 oranında bedelli olarak 709,6 milyon TL nakden artışla 1,5 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullandırılmasının ardından kalan 28.898.574 adet pay bugün ve Pazartesi Borsa Birincil Piyasada satılacak.

#KRONT KRON TELEKOMÜNİKASYON - Genel Müdür Yardımcısı Fuat Altıoğlu tarafından 67,60 - 69,70 TL fiyat aralığından 50.735 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %0,46’ya geriledi.

#MSGYO MİSTRAL GYO - Önder Türkkanı tarafından 4,89 TL fiyattan 54.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı 30,17’ye geriledi.

#MEGAP MEGA POLİETİLEN - Eda Özhan tarafından 8,09 - 8,12 TL fiyat aralığından 574.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %36,05’e geriledi.

#OSTIM OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIM - Şirket sermayesinin 76,2 milyon TL’den %75 oranında bedelli olarak 57,2 milyon TL nakden artışla 133,4 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#SANFM SANİFOAM SÜNGER - Süleyman Kabalak tarafından 19,39 - 19,44 TL fiyat aralığından 1.127 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,64’e yükseldi.

#SEKFK ŞEKER FİNANSAL KİRALAMA - Şirket paylarının geri alınması kapsamında geri alınan 104.367 adet pay satılırken, satış sonucunda 1,0 milyon TL kar elde edildi. 

İNFO Yatırım

SPK'dan Pamukova Elektrik'in birleşmesine onay

Nurol GYO’da sermayeyi güçlendirecek adıma SPK’dan onay

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)