E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiGoldman Sachs'tan Türkiye'ye yavaşlama uyarısı---

Goldman Sachs'tan Türkiye'ye yavaşlama uyarısı

Goldman Sachs'tan Türkiye'ye yavaşlama uyarısı
12 Haziran 2018 - 10:17 www.borsagundem.com

Goldman Sachs, Türkiye için 2018 büyüme ve cari açık tahminlerini değiştirmedi

Goldman Sachs, Türkiye'de dün açıklanan 2018 ilk çeyrek GSYH ve cari işlemler dengesi verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, ilk çeyrek verileri sonrası 2018'in tamamı için büyüme ve cari açık tahminlerini değiştirmediğini bildirdi.

2018 için büyüme tahmininin yüzde 4,5 olduğunu ve cari işlemler açığının GSYH'ya oranının yüzde 5,0'a gerileyeceğini tahmin ettiklerini belirten Goldman Sachs, "Ekonomide ilk çeyrekte görülen yüzde 7,4 büyümenin mali ve yarı mali tedbirlerin etkilerinin azalmasıyla birlikte yavaşlayacağını düşünüyoruz. Ancak ekonominin ne kadar yavaşlamasına için verileceği, hangi tedbirlerin yenileneceğinin görülmesi" gerekli" dedi.

İlk çeyrekte cari işlemler açığını GSYH'nın yüzde 7,1'ine çıkmasında altın ithalatında artışın etkili olduğuna işaret eden Goldman Sachs, altın ithalatının yavaşlaması ve turizm sektöründe toparlanmanın cari açın kontrol altına alınmasına yardım edebileceğini vurguladı. Ancak Goldman Sachs, yurt içi aktivitede bir yavaşlama olmadan, cari işlemlerde gerçek bir iyileşme muhtemel görünmüyor" değerlendirmesini de yaptı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)