E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiFitch: Korona virüs Çin ekonomisinde büyümeyi düşürecek---

Fitch: Korona virüs Çin ekonomisinde büyümeyi düşürecek

Fitch: Korona virüs Çin ekonomisinde büyümeyi düşürecek
06 Şubat 2020 - 08:13 www.borsagundem.com

Fitch'ten yapılan açıklamada, Korona virüs salgınının Çin ekonomisine etkisinin SARS salgınından daha büyük olacağı ifade edildi. Fitch, ilk çeyrek için Çin'in büyüme tahminini yüzde 5.9'dan yüzde 4'e çekti

Fitch Ratings, devam eden yeni korona virüs salgınının bu yıl Çin'in ekornomik büyümesini düşüreceğini, ancak bu salgının yapacağı etkinin büyüklüğünün belirsiz olmaya devam ettiğini bildirdi.

Fitch, salgının Çin'in büyümesine yapacağı etkinin büyüklüğünün salgınının ne kadar süreciğine ve sağlık krizinin yoğunluğuna bağlı olacağını da vurguladı.

Çin hükümekinin salgının etkilerini telafi etmek için büyük ölçekli bir teşvik başlatması halinde, finansal riskleri azaltmak gibi diğer politika hedefleri üzerinde negatif bir etki olabileceğini ifade eden Fitch, "Bununla birlikte, virisün ekonomik etkisinin 2003'teki SARS salgınından önemli oranda daha büyük olacağının kanıtlanması halinde biz hükümetin yeni bir teşvik başlatmasının muhtemel olduğuna inanıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Fitch, korona virüsün Çin ekonomisi üerindeki etkisine ilişkin büyük belirsizliğin devam ettiğini ve bu aşalada GSYH tahminlerinde nihai ayarlamalar yapmak için hala çok erken olduğuna inandıklarını
da vurguladı.

Korona virüsün hizmet ve sanayi üretkimi üzerinde yarattığı şokun SARS'a benzer olması halinde Çin ekonomisinde 2020 ilk çeyrekte yıllık büyüme oranını yüzde 4 olacağını tahmin eden fitch, daha
önceki tahminlerinin yüzde 5,9 oduğunu da hatırlattı. Fitch, 2020 sonuna doğru bir toparlahnma olması halinde 2020 pyılının tamamında büyümenin yüzde 5,9 oyan ilk tahminin altında yüzde 5,5 civarında olacağını öngördüklerini de belirtti.

Fitch, salgının ikinci çeyreğe kadar kontrol altına alınamaması halinde büyümenin daha kesin şekilde düşeceğini ve 2020 ilk çeyrekte yıllık bazoda büyümenin yüzde 3'e gerileyebileceğini vurguladı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • KEMAL YILANKIRKAR06 Şubat 2020 11:08

    hani uzmanlar ne diyor du çin in büyümesi küçülür ise  borsalar da sert satışlar gelir diye demek ki bunlar numara.