E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaFed Başkanı Powell: Varlık alımları sürecek---

Fed Başkanı Powell: Varlık alımları sürecek

Fed Başkanı Powell: Varlık alımları sürecek
16 Haziran 2021 - 21:38 www.borsagundem.com

Fed Başkanı Powell "Önemli ilerleme kaydedene kadar varlık alımları sürecek" açıklamasında bulundu

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in faiz kararını açıkladığı Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Haziran ayı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Önemli ilerleme kaydedene kadar varlık alımları sürecek " dedi.

Jerome Powell, "Salgından en fazla etkilenen sektörler zayıf olsa da iyileşme gösterdi. Ekonomik aktivite ve istihdam göstergeleri iyileşti. Hızlı büyümenin çoğu krizden çıkışı yansıtıyor. Ekonomik görünüme dair riskler sürüyor. Enflasyon son aylarda dikkat çekici şekilde arttı. Enflasyondaki artış baz etkilerini kısmen yansıtıypr" şeklinde konuştu.

Jerome Powell, "Tedarik darboğazları beklenenden daha büyük oldu. Enflasyon beklenenden daha yüksek ve kalıcı olabilir. Bir süre için enflasyonun yüzde iki üzerinde seyretmesini bekliyoruz." dedi.

Powell, "Salgın endişeleri nedeniyle hâlâ işgücü dışında olan önemli sayıda insan var. Enflasyonu etkileyen faktörler toparlanma ile alâkalı. Enflasyon son birkaç ayda beklentilerin üzerinde geldi ve düşmesini bekliyoruz. Uzun vadeli enflasyon beklentilerine bakma eğilimindeyiz. Uzun vadeli enflasyon beklentilerinin hedefe doğru yükseldiğini görmek güzel. Enflasyon beklentilerinin çıpalanması çok önemli. Enflasyonile ilgili belirli bir formüle bağlı kalmak akılcı değil" ifadelerini kullandı.

Faiz artışını tartışmak için erken diyen Powell, "Tahvil alımlarını azaltmadan önce iletişimi yapacağız. Hedeflerimizden oldukça uzağız. Ters repo, faizlerin arzu edilen seviyelerde kalmasına yardımcı oluyor" şeklinde konuştu.

Çok hızlı şekilde çok güçlü bir işgücü piyasasına ulaşacağız ifadelerini kullanan Jerome Powell, "Ücret verilerinde tedirgin edici brşey görmüyoruz. İlave likidite desteği konusunda çalışıyoruz. Enflasyonda sürekli yükseliş beklemeyi gerektirecek bir durum yok. Yüksek enflasyon okumalarının düşmesini bekliyoruz" dedi.

Powell ayrıca, Enflasyon çok yüksek kalırsa araçlarımızı kullanmaya hazırız. Enflasyona baskı oluşturan küresel faktörler mevcudiyetini koruyor. Yeniden açılmanın fiyatlar üzerindeki etkilerine dair kesin veri yok. Daha yüksek doğal faiz oranı, faiz düşürmek için daha çok alan yaratacaktır. Doğal faiz oranının kesin olarak belirlenmesi mümkün değil. Fed, fiyat baskılarının geçici olduğunu düşünüyor. Getiri eğrisinin gerisinde kalma gibi bir surum yok. Varlık azaltımına piyasa tepkisini önlemek için elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuştu.

Fed kararının ardından dolar yükselişe geçti

Fed piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı

31 hissenin işlem gördüğü pazar değişiyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kazım güngör17 Haziran 2021 08:55

  Abd de yaşıyorum enflasyon çok yüksek öyle %5-6 değil en az %15-20 pahalı geçen seneye göre çok yardım dağıttı biden her ay 2000 usd para veriyor bu enflasyon burda kalmaz

 • Mehmet Yıldız17 Haziran 2021 08:08

  Powell ancak kendini kandırır enflasyon geçici imiş miş de miş yahu kereste örneğini veriyor yok 4 kat artmış da sonra stabil olurmuş petrol 500 çeşit mala etki ediyor 1 senede 4 kat arttı, bakır keza bütün elektronik ürünlere sanayiye v.s %100 arttı, durun daha önemlisi sırada demir çelik geliyor o daha henüz %50 arttı gıda, giyim, hijyen ürünleri v.s saymıyorum. Siz cümbüşü yakında görün çok değil 4-5 ay sonra kimi kandırıyor bu powell bu enflasyonlar bu kadar para bastıktan sonra asla düşmez.

 • Bence17 Haziran 2021 00:33

  Nedemek piyasada nakit artmaya devam edecek. Para balinalara gitmeye devam edecek. Doların artması için hiçbir sebep yok Bizde yaz sonu faizi indiemeye başlarız Şimdi faizle oynamak aptallık olur

 • Jöleli ve Dolarlı16 Haziran 2021 23:16

  Yarında yellen abla yellenir ortalık 9 lira falan filancılarla dolar,bak adı üstünde dolar.

 • Kazım üstün16 Haziran 2021 22:00

  Toplantıda ilk kez tartışılmış varlık alımı muhtemel beklenti Jackson hool da açıklaması gelr