E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemErmenistan'da akıl hastanelerinde yer kalmadı---

Ermenistan'da akıl hastanelerinde yer kalmadı

Ermenistan'da akıl hastanelerinde yer kalmadı
01 Mart 2021 - 15:40 www.borsagundem.com

Ermenistan’da kaybedilen Karabağ savaşı sonrası, birçok kişinin akıl hastanesine başvurduğu bildirildi. Ermeni yetkililer, akıl hastanelerinin dolduğunu ifade ederek, " Savaşın tramvası 50 yılı alabilecek Acil müdahale şart" dedi.

Azerbaycan karşısında ağır yenilgiye uğrayan Ermenistan'da siyasi kriz toplumsal travmayı da beraberinde getirdi.

ANTİDEPRESAN İLAÇLARINDAKİ ARTIŞ DİKKAT ÇEKİYOR

Ülkede andidepresan ilaçlarındaki artışa dikkat çeken yetkililer, akıl hastanelerinde kapasitenin dolduğunu açıkladı. Ermeni Psikanaliz Derneği Direktörü ve psikolog Artur Tonoyan savaş sonrası topumsal travmaya dikkat çekerek, “Gördüklerimiz akıl sağlığı uzmanları için ilginç ama çok karmaşıktı. Çünkü savaşla ilgili deneyime sahip değildik ve aynı zamanda yakın ölüm tehlikesiyle karşı karşıyaydık” dedi. Tonoyan, Dağlık Karabağ'daki tüm çatışma boyunca cephede çalıştığını Dilijan'daki bir rehabilitasyon merkezinde askerlere rehabilite ettiğini sözlerine ekledi.

SAVAŞI PSİKOLOJİLERİ KALDIRMADI
Tonoyan, “Çok deneyimim var. Daha önce cezaevlerinde çalıştım. Ancak savaş travması başka bir şeydir. Bizi de etkileyecek kadar sert bir şey. Bazı psikologların ön saflardan ayrılmak zorunda kaldıklarını biliyorum çünkü bu onlar için çok zordu. Psikolojimiz kaldırmadı” dedi.
Ermenistan'daki akıl hastaneleri çatışmadan önce işlevsel olarak zayıf olduğunu ifade eden Tonoyan," Yeni bir savaşa hazır değildik. Geçmişte Ermeni yetkililerin psikolojik yardımın önemini küçümsüyordu. Bu kez yardım isteyen hükümet oldu" dedi.

"TRAMVAYI ATLATMAK 50 YILI ALABİLECEK"

Psikiyatri Arsen Mekinian de “İnsanların, ülkenin bu travmayı atlatmasının elli yıl alabileceğini anlamaları gerekiyor. İki aşama var: savaşa yakalanan askerler ve siviller için acil psikolojik yardım ve ardından daha uzun ve sinsi Travma Sonrası stres bozukluğu (PTSD) ”dedi.

Ermenistan karıştı: Paşinyan destekçileriyle birlikte sokaklarda
Ermenistan ordusunun hükümeti istifaya davet etmesi sonrası yaşananların bir darbe girişimi olduğunu söyleyen Paşinyan, destekçilerini sokaklara çağırmıştı. Açıklama yapacağı duyurulan Paşinyan, yoğun koruma altında ordusu altında sokaklarda destekçileriyle yürüyüşe geçti. Eline megafon alan Ermenistan Başbakanı konuşma yaptı.

Ermenistan'da protestocuların öfkesi büyüyor: Paşinyan karşıtı eylemde 42 gösterici gözaltına alındı
Ermenistan'ın başkenti Erivan'da hükümet binası önünde, Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifa etmesine yönelik gerçekleştirilen protestoda 42 gösterici kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alındı. Paşinyan'ın istifa çağrılarına aldırmadan görevine devam etmesi nedeniyle muhalefet, sivil itaatsizlik eylemlerini sürdürüyor.

Ermenistan'daki darbe girişimine kınama

 

Ermenistan'daki darbe girişiminde, Putin devreye girdi

 

Aliyev'den 'Ermenistan' açıklaması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Kürşad01 Mart 2021 19:20

    Ermenistan ahalisi aklını başına alsın, Türklere karşı husumetten vazgeçsinler, siyasetçilerin, Türklerle gerginlikten geçinen diğer güruhlara kulaklarını tıkasınlar, onlara destek olmasınlar, Türk ile iyi geçinmenin menfaatlerine olduğunu o yobaz beyinlerine soksunlar hiç çıkarmasınlar. normal insan olsunlar, işine gücüne odaklansınlar..