E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEndekste zayıf seyir devam ediyor ---

Endekste zayıf seyir devam ediyor

Endekste zayıf seyir devam ediyor
21 Nisan 2021 - 09:07 www.borsagundem.com

QNB Finansbank tarafından hazırlanan günlük bültende endeksin azalan risk iştahı ile hafif satıcılı bir seyirle başlaması bekleniyor

BIST 100: Endekste 1380 seviyesi altında görünüm zayıf, ilk planda 1360 ve devamında 1350 desteğine doğru düşüş devam edebilir…

TL Bonolar: 2 yıllık tahvil %18 bileşik faiz seviyesi altında kalırken, 10 yıllık tahvilde %18 üstüne doğru kar satışları etkili…

USD/TL: 8,00-8,20 bandında dalgalı seyir sürüyor, gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında genel olarak zayıf…

EUR/USD: Paritede sınırlı geri çekilme eğilimi var, 1,20 üzerinde kalınabilmesi önemli, yarın gelecek ECB faiz kararı belirleyici olacak..

Günün Öne Çıkanları:

o Artan korona virüs vaka sayıları dolayısıyla küresel risk iştahı zayıfladı…

o ABD endekslerinde zirve seviyelerden başlayan düşüş devam etti…

o AB-İran arasında nükleer anlaşma görüşmeleri devam ediyor…

ABD piyasalarındaki satışların ardından Asya'da benzer bir seyir var. Avrupa'da da açılış beklentileri negatif. Global olarak artan vaka sayıları risk iştahını baskılamakta. TL varlıklarda da aynı şekilde hafif satıcılı bir seyir yaşanması muhtemel.

Korona virüste artan vaka sayıları endişeye neden olurken, bu sabah yurtdışı borsalar aşağı yönlü bir seyir izliyor. BIST 100 Endeksi'nde ise zayıf seyir devam ediyor. Endeksin azalan risk iştahı ile hafif satıcılı bir seyirle başlamasını bekliyoruz. 1360 ara, 1350 ise ana destek seviyeleridir. 1350 desteğinin aşağı kırılması halinde satış baskısı devam edebileceğinden temkinli olunmalı. 1380 ise direnç olarak takip edilebilir. Endekste görünüm zayıf olduğundan, dip oluşumu gerçekleşmeden yeni alım konusunda aceleci olunmamalı görüşündeyiz.

ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,56 düzeyinde, Türkiye'de 5 yıllık CDS risk primi ise 400 seviyesi üzerinde. Eurobond piyasasında kar satışları devam edebilir. TL tahvillerde ise yabancı yatırımcının ağırlıkta olduğu uzun vadeli kağıtlarda satış baskısı daha fazla olabilir.

Dolar endeksi 91 seviyesi üzerine doğru toparlanırken, EUR/USD paritesinde 1,20 destek konumunda. GBP/USD paritesinde de 1,40 direncinden gelen kar satışları etkili. USD/JPY 108 civarı denge arayışında. Gelişmekte olan ülke para birimleri zayıf, içeride dolar kurunda 8,20 ve euro kurunda da 9,85 seviyeleri takip edilecek dirençler.

Talep beklentilerindeki bozulma ve stok verileri ile petrolde düşüş var, Brent petrol 65 dolar varil seviyesinde. Değerli metal fiyatlarında yükseliş sürüyor, altın için 1800 dolar ons bazında direnç konumunda. Gram TL bazında yılın zirvesine çıkan fiyatlarda 472 sonraki direnç olarak belirtilebilir.

BIST 100 endeksinde 1400 seviyesi altında teknik olarak görünüm zayıf. Gösterge tahvil faizinde %19,00 destek seviyesi olarak takip edilebilir. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir.

Nuh Çimento ve Reysaş GYO sorusu

 

Yabancıların en fazla alım satım yaptığı hisse senetleri

 

Günün önemli şirket haberleri 21/04/2021

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)