E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknik AnalizDolar düşerse borsa da düşer mi?---

Dolar düşerse borsa da düşer mi?

Dolar düşerse borsa da düşer mi?
17 Ağustos 2018 - 09:28 www.borsagundem.com

Dolar kurundaki gerilemeye rağmen Borsa İstanbul'a alım gelmiyor, aksine sert düşüşler yaşanıyor

Bir önceki güne paralel, dünde Borsa İstanbul güne pozitif başlayıp sert satışlarla devam ederken, düşüşte endeks ağırlığı en yüksek olan EREGL öncülüğünde sanayi hisseleri etili oldu. BIST100 günü %3.46 düşüşle 87.143 seviyesinden kapatırken, bu kapanışla birlikte 2017 yılı Şubat ayı seviyelerine kadar endeks gerilemiş oldu.

BIST100, 10 Ağustos Cuma günü 88 bine inip 95 bine çıkarken yine Pazartesi günü 88 bine inip 93 bine çıkarken iki büyük yatırımcı borsadan alımlarını sürdürmüştü. 19 Temmuz-14 Ağustos arası net alım toplamları 4 milyar TL olmuştu. Pazartesi günü ekonomi kurumlarının müdahaleleri ile Dolar/TL 7 TL’den % 20 geri çekilirken borsa da geriledi. İşte püf noktası burada: Dolar bazında pazartesi günü 13 bin seviyesine inen endeks iki gündür 15 bin üzerinde kalıyor. Ve kısa günün kârını birileri cebe alıyor. Haa, endeks TL bazında 88 bin desteğini kırıp 87 bine gerilemiş olabilir. Hatta 85 bin görülebilir. Ama dolar düşmeye devam ederse borsanın da düşmesini bekleyebiliriz. Nasıl ki son 1 ayda dolar % 25 yükselirken borsa % 10 yükselmişti. Trading böyle bir şey!

Akşam Trump yeni bir twit atarak “muhteşem rahibin bırakılmasını” istedi. ABD Hazine Bakanı da 'Türkiye Papaz Brunson'ı serbest bırakmazsa daha fazla yatırım uygulayacağız.'' dedi. TL bu açıklamaları tekrar olduğundan fazla önemsemedi. Kur bu sabah dünkü seviyelerinde işlem görüyor.

Bugün güne başlarken yurtiçinde saat 10:00'da Ağustos ayı tüketici güven endeksi acıklanacak. Ayrıca bügün piyasanın kapanmasıyla birlikte S&P’nin Türkiye’nin kredi notuna yönelik değerlendirme yapması bekleniyor. Kurum Mayıs ayında Türkiye’nin notunu BB’den BB- ye düşürmüştü. ABDli şirketten not indirimi yeniden gelebilir.

STRATEJI

Dolar kurundaki gerileme ve ucuz kalmamız yukarısı için iyi işaretler. Ama 90,000 önemli direnç. Alım için 85 bine yaklaştığı noktaları öneririz.

Modelimiz (09:15 itibariyle) VIOP X30YVADE -100 puan civarında, BIST 100 ise % -0.1 civarında güne başlamasını öngörüyor.

Alnus Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :