E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaDolar bazında en çok kazandıran şirketler---

Dolar bazında en çok kazandıran şirketler

Dolar bazında en çok kazandıran şirketler
24 Ekim 2021 - 08:10 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul’da yılbaşından bu yana dolar bazında yatırımcısına kazandıran, ihracat oranı yüksek olan ve endekste ağırlığı olan 16 şirket bulunuyor

Piyasalarda ihracat dönemi. Kur artışı ihracat yapan sektörleri ve şirketleri öne çıkardı. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre yılbaşından bu yana en fazla ihracat gerçekleştiren sektörlerin başında çelik, otomotiv endüstrisi, kimyevi maddeler ve mamulleri, hazır giyim ve konfeksiyon, elektrik elektronik, demir ve metaller geliyor.

Borsalarda yönü faiz kararları belirleyecek

İhracatçı şirkete yatırım kazançlı
Borsadaki şirketlere baktığımızda ihracat oranı ve performansı yüksek endekste ağırlığı ile öne çıkan 16 şirket var. Bu firmalar endeksteki ağırlıklarına göre şunlar: Ereğli Demir Çelik, Tüpraş, Ford Otosan, Enka İnşaat, Tofaş Oto. Fab., Petkim, Sasa Polyester, Coca Cola İçecek, Sarkuysan, Vestel, Logo Yazılım, Mavi Giyim, İskenderun Demir Çelik, Aksa Enerji, Çimsa, Vestel Beyaz Eşya.

Borsalar bilançolarla yükseliyor

Temettü yatırımı yapacak bir yatırımcı için dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle:
1-
Temettü verimi yüksek olmalı. Şirket düzenli ve istikrarlı temettü ödüyorsa iyidir. Bir defaya mahsus bir temettü ödemişse devam edip etmeyeceğine bakılmalı.

2- Temettüden istifade etmek için dağıtım tarihinden bir gün önce almak yeterlidir. Temettü günü fiyatta düzeltme olur ve alınan temettü tutarı kadar hissenin fiyatı azalır. Temettü ödemeleri hissede uzun vadede etkisini gösterir. Yatırımcı düzenli nakit temettü alarak pasif gelir elde ederken hisse fiyatındaki çıkıştan yararlanır.

3- Temettü verildiğinde hisse fiyatı düzeltilir. Düzeltme aşağı doğru olduğu için kimi yatırımcı bunu düşme olarak algılar. Düzeltme sonrası hisse arz ve talebe bağlı düşebileceği gibi çıkabilir de. Ancak fiyat düzeltmesi nedeniyle temettünün iyi olmadığını söylemek hatalı olur. Zira temettü düzeltmesi sonrası talep sürdükçe Hisse yükselmeye devam edecektir.

4- Bazı dönemler şirket temettü vermeyebilir. Genel eğilimi takip edilmeli.

5- Temettü yatırımı risk almak istemeyenler kadar genç yatırımcılar için de faydalıdır. Birikimler çoğaldıkça emeklilik için değer artışı da büyür.

6- Bilanço takibi önemlidir. Geçmişte düzenli temettü ödeyen firmanın bir sonraki sene de temettü ödeyeceğinin garantisi olamaz. Dönemsel kârlılık artışının takibi ile temettünün devam edip etmeyeceği tahmin edilebilir.

7- Ödenen temettü tutarı eldeki hisse adeti arttıkça yükselir. Şirketin hisse başına ödediği temettü miktarı ne kadar yüksekse alınan temettü tutarı da o kadar fazla olacaktır.

8- Düzenli temettü ödeyen şirketlere ait hisseler de piyasadaki dalgalanmalardan etkilenir. Bazı dönem hareketleri hantal kalabileceği gibi kimi dönem hızlı hareketlenmeler olabilir. Temettü ödeyen şirketler de büyüme hissesi olabilir.

9- Hissenin düşmesi ya da çıkması belirlenen temettü miktarını değiştirmez.

10- Şirketten resmi açıklama gelmedikçe temettü ödeneceğine dair yapılan bütün açıklamalar temenni niteliğindedir. Bağlayıcılığı yoktur.

11- Şirketler elde ettiği kâr üzerinden temettü öder. Ödenen temettü tutarı hissenin priminden bağımsız olarak pasif gelir yaratır.

MB’nin faiz kararı kredilere yansıyacak mı?

S&P, halihazırda Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu “B+”, yerel para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” ve kredi notu görünümünü ise “durağan” olarak teyit etti.

Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlere de yer verilen açıklamada, ekonominin bu yıl yüzde 8.6, önümüzdeki yıl yüzde 3.3, ardından gelen 2023 ve 2024 yıllarında da yüzde 3.1 oranında büyüyeceği belirtildi.

İşsizlik oranın ise 2021’de yüzde 12.6, gelecek yıl yüzde 12.2, sonrasında gelen 2023 yılında yüzde 11.2 ve 2024’te yüzde 11 olacağı tahmin edildi. Enflasyonun da bu yıl yüzde 17.3, 2022’de yüzde 12, 2023’te yüzde 9.5 ve 2024’te yüzde 9.2 olacağı öngörüldü.

Ekonomistler, Merkez Bankası faiz kararını değerlendirdi

Ülke ekonomisinde yaşanan son gelişmelere rağmen, para politikasının öngörülemez olduğunu açıklayan S&P, Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonunu hala zayıf olarak gördüklerini açıkladı. S&P tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinin ihracattaki güçlü toparlanmanın ve yurt içi faaliyetlerin desteğiyle bu yıl yüzde 8.6 oranında büyüyeceği kaydedildi. Buna ek olarak, Türkiye’nin kamu net borcunun 2021 yılı sonunda GSYİH’nin yüzde 34’üne ulaşmasını bekledikleri belirtildi. Ayrıca, Türkiye’deki enflasyonun, kuruluşun derecelendirdiği 137 ülke arasında en yüksek 8. enflasyon oranı olduğu dile getirildi.

S&P, Türkiye’nin kredi notu güncellemesine dair paylaştığı olumlu senaryo notlarında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonu, özellikle Merkez Bankasının net döviz rezervleri tahminlerimizin ötesinde güçlenirse, bir yükseltme düşünebiliriz. Kamu politikasının sürdürülebilir ve para politikasının etkinliğini gözlemlersek de notları yükseltebiliriz.”
(Zeynep Aktaş /Milliyet)

Hisse skandalının ardından Fed'den yasak kararı

Bankalardan beklenti güçlü kâr büyümesi

Yabancılar hangi hisselerde alım satım yapıyor

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (19)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Muammer ibrahimağaoğlu25 Ekim 2021 20:43

  Yatırımcı olarak öğrenmek istediğim hisse senetleri kimler alabiliyor kimler alamamıyor ortalama 2000 -3000 asgari ücret vereceksin hisse s enetleriinin fiyatlarını 20000 ile 30000 alıcı arayıp dövizi aşağı çekeceksin siz bu insanları verdiğimizi karşılığını almayacakmısın verimli insanlarımızı verimsiz hale getirmekmi istiyorsunuz bunlar ekonomistler kazanmıyan kazandırmayan olacağız çözüm olacak işleri çözümsüz hale getiprmeyelim saygılarımla

 • İnceleyin25 Ekim 2021 16:38

  Ufuk yatırım ortaklığı Ülker'in kağıdı araştırın inceleyin

 • Diplerde25 Ekim 2021 16:32

  Penta uçtu kardeşi Ufuk hala diplerde

 • Ky24 Ekim 2021 22:13

  Yüzde 20 kar marjı açılmalı ne bekliyorlar.

 • kurt borsacı24 Ekim 2021 17:55

  elimde  bunlardan 15 tanesi var.Benim taktiğimde işi bilicen ,işe gitmicen.hehehhee

 • fafa24 Ekim 2021 17:32

  Parası çok olanlar borsayla kedi fare oyunu oynuyorlar,istedikleri hisseyi tepeye çıkarıp yere vuruyorlar.Gariban yatırımcı  da onun peşinden koşuyor.Tabi sonu hüsran ,çünkü nefesi kesiliyor.

 • Rasim 24 Ekim 2021 16:00

  Petrol bazında ne yapmış hisseler hatta 1 kilo Tayvan pirinci bazında ne durumda olunduğuna da bakılmalı

 • Mehmet Baydar24 Ekim 2021 15:56

  Dolar bazında bakıyorsan, TL bazındada bakmalısın. Türkiyede para birimi TL dir... TL nezdinde hisseler çok artmıştır.. Haber Türkiyede yaşayanlara yönelikse öncelik TL dir.. Kısaca, TL nezdinde son 2 yılda bir çok hisse balonlaşmıştır.. Çift hanelerde onlarca hisse olmuştur.. Amerikadann dolarla maaş almıyoruz.. Türkiyeden TL ile maaş alıp TL ile yaşıyoruz.

 • 🎈🎈🎈🎈24 Ekim 2021 16:36

  🎈🎈🎈🎈Patlamaya hazır 💣

 • Bay x24 Ekim 2021 15:26

  Borsada paranın gücü konuşur gücüm varsa herşey meşrudur ağlayanlar lütfen borsayı bıraksın

 • Nalan24 Ekim 2021 12:25

  Tüpraş incelensin SPK uyumasin.

 • KILIÇ24 Ekim 2021 13:43

  geçen yıllarda hiç prim yapmayan tüpraş bu yıl birazcık çıkışta .

 • fafa24 Ekim 2021 12:12

  Hep kendi hisselerini övüyorlar.Elimde sarkuysan ve sasa var öyle bir kar göremedim.

 • Yılmaz canan24 Ekim 2021 09:30

  Tuprasta ak yatırım fiyatı spekule ediyor SPK ne zaman mudahale etmeyi düşünüyor.

 • Vatandaş Hasan25 Ekim 2021 00:41

  Tüpraşa yoğun yabancı girişi var körmüsünüz..! Ak yatırım ile Tüpraş topluyorlar fiatı düşük kaldığı ve petroldeki yükselişler sebebi ile. Ak yatırım niye speküle etsin,izleyin biraz piyasayı.

 • Cavidan24 Ekim 2021 12:24

  Doğru diyorsun kardeş küçük yatırımcı mağdur olsun ondan sonra harekete geçer tskb olayını unutmadık.

 • Mete24 Ekim 2021 08:37

  Gerçekten sizin bu haberiniz ile hiç alakası yok petkim örnek allah hepsinin belasını versin, 10 yildr petkim var ne kazandırdı desene soyguncular soydu benim para pul oldu 10 yıl öncede 6 tl şimdi de aynı neresi kazandırdı koca bir kazık,

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ24 Ekim 2021 12:02

  Petkim yalnız bu sene yükseldi onuda ünlü süpekülatör petkim in % 10 alan cem okullu yaptı yoksa yine 3-4 TL lerde sürünür idi.

 • Mustafa24 Ekim 2021 10:37

  Dolar 1.50 idi Amerikan borsasından face alsaydın bugün ucmustun