E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDEAŞ militanı değil! ABD'nin Kabil fiyaskosu belgelendi---

DEAŞ militanı değil! ABD'nin Kabil fiyaskosu belgelendi

DEAŞ militanı değil! ABD'nin Kabil fiyaskosu belgelendi
11 Eylül 2021 - 05:15 www.borsagundem.com

ABD'nin Afganistan'dan askerlerini çekme sürecinde "havalimanındaki birliklerini korumak için" düzenlediği son hava saldırısında hedef aldığı kişinin, DEAŞ militanı değil, Amerikan yardım kuruluşu çalışanı olduğu tespit edildi

New York Times, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında ABD'nin bir insansız hava aracıyla (İHA) gerçekleştirdiği hava saldırısıyla ilgili kamera kayıtları üzerine yaptığı araştırmada, hedef alınan Zemari Ahmadi'nin DEAŞ'a çalışmadığı ve de iddia edildiği gibi aracında patlayıcı taşımadığı sonucuna vardı.

Araştırmanın detaylarının verildiği analiz yazısında, ABD askeri yetkililerinin saldırı düzenledikleri aracı kullanan kişinin kimliğini bilmediklerini kabul ettiğine, 43 yaşındaki Ahmadi'nin araca yüklediği ağır malzemenin "patlayıcı olabileceği" sonucuna varıldığına, ellerinde bu konuda kesin bir bilginin bulunmadığına dikkat çekildi.

Hava saldırısında ölen Ahmadi, ABD yardım kuruluşu çalışanı çıktı

Kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu, ABD'nin DEAŞ üyesi olduğunu iddia ettiği Zemari Ahmadi'nin California merkezli bir yardım ve lobi grubu olan Nutrition and Education Internatinal (NEI) isimli kuruluşta elektrik mühendisi olarak çalıştığı anlaşıldı.

Kayıtlarda, saldırı günü Ahmadi'nin iş arkadaşları ile Kabil'de Taliban'ın kontrolü altındaki bir parkta bulunan mültecilere gıda yardımı dağıttığı ve öğleden sonra aracıyla arkadaşlarını aldığı yere bırakarak evine döndüğü tespit edildi.

Ahmadi'nin iş arkadaşlarını bıraktığı noktada yanında getirdiği bidonlara su doldurarak araca yüklemesi, ABD'ye ait İHA kamera görüntülerinde "patlayıcı" olarak algılandı.

NEI çalışanının evinin bahçesine giriş yaptığı sırada ABD'nin hava saldırısı sonucu hayatını kaybettiği saldırıda, aynı aileden 7'si çocuk olmak üzere 10 sivilin öldürüldüğü bildirildi.

Bidonlara su doldurduğu görüntü kaydı ortaya çıktı

New York Times, ABD askeri yetkililerin patlayıcı taşıdığı iddiasıyla öldürdüğü Afgan vatandaşı Ahmadi'nin, su akmayan evindeki ailesine götürmek üzere beyaz aracının bagajında taşıdığı bidonlara su doldururken kaydedilen görüntülerini yayınladı.

Videonun devamında, Ahmadi'nin yıllardır üyesi olduğu yardım kuruluşu NEI'nin merkezindeki çalışma görüntüleri de yer aldı.

ARAÇTA PATLAYICI MADDE DE YOK

Ayrıca, ABD'nin iddia ettiğinin aksine, uzmanlar tarafından incelenen video ve fotoğraflarda vurulan araçta ikinci bir patlamanın izine rastlanmaması, patlayıcı madde taşımadığına delil olarak gösterildi.

ABD Afganistan topraklarını terk ederken 29 Ağustos 2021 günü Kabil'de "DEAŞ’ın Afganistan kolu DEAŞ/H unsurlarına ait olduğu ve Kabil'deki havalimanına saldırı düzenleyeceği" iddiasıyla, saatlerce havadan takip ettiği bir aracı vurduğunu duyurmuştu.

ABD'den DEAŞ'a misilleme!

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • MELİS MARMARİSLİ11 Eylül 2021 18:50

  iki tane deaşlı teröristi öldürdiye gidip yardım kampayası yapan kızılhaç elemanları öldürmüşler rezil hüsran da olmuyorlar

 • TAMİZ KARTALGÖZ11 Eylül 2021 18:48

  Ne deaşı ne talibanı ne pkk ne ypg tüm terörist örğütlerini siz kurup silahlandırıp yönetmiyormusunuzmu bu neyin kavgası  daha rahat para kazanabilmenin kavgası bence.

 • Murat11 Eylül 2021 15:50

  biden milyonların/milyarların gözünün içine baka baka yalan söyledi , ve yalan bir imparatorluğu yıkacak....ekonomiden , pandemiye ,teknolojiden ,sanayiye , kültüre....kadar Amerika şuan yalanla yaşıyor.... içerden çürüyen bir ağaç gibi...dışardan sağlam görünüyor....birbirlerini yiyecekleri günler yakın

 • Fatba k11 Eylül 2021 11:22

  İki yüzlü ABD gittiği yerlerde kan döktü, gözyaşı akıntı. O ülkenin kotulerine Allah belasını versin. Zalimler in kendi derdinde ugrasmaktan mazlum ve masumlarla uğraşmaya zamanı olmasın. İnşallah.

 • mezarci 11 Eylül 2021 10:19

  Allah,in Gazabi Islam/Musluman dusmanlarinin uzerine olsun.Amiin..

 • Trump11 Eylül 2021 07:37

  Sonra merak ediyorlar 300.000 afkan askeri niye teslim oldu

 • HASAN SABBAH11 Eylül 2021 22:45

  ABD aynen ırak, suriye yemen, lübnan vs.vs.yerlerde yaptığı gibi bir oyun oynamaktadır bakalım ne tür pislikler ve oyunlar peşindedirler.abd asla afganistan dan çıkmaz çünkü uzmanlar burada 100 trilyon dolarlık her türlü ve özellikle bilgisayarda yapılan kobalt madenlerinin % 85 ile otomobil pillerinde kullanılan lidyum bakır kalay alimunyon almas altın her türlü maden var imiş.