E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÇipras: Referandumda tarih yazılacak---

Çipras: Referandumda tarih yazılacak

Çipras: Referandumda tarih yazılacak
03 Temmuz 2015 - 23:59 www.borsagundem.com

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Atina'nın Sintagma Meydanı'nda düzenlenen mitingde kendisini dinleyenlere seslendi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, kreditörlerin şartlarının halk oylamasına sunulacağı 5 Temmuz Pazar günü sadece Avrupa'da kalmayı kararlaştırmayacaklarını, Avrupa halklarıyla eşit haklara sahip ve onurlu bir şekilde yaşamaya karar vereceklerini söyledi.

Sintagma Meydanı'nda düzenlenen mitingde kendisini dinleyenlere Pazar günü "hayır" oyu kullanmaları çağrısında bulunan Çipras, bu oylarla Avrupa'da gelen tehditlere boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Referandumda "evet" oyu kullanacaklara da seslenen Çipras, "Pazartesi günü sonuç ne olursa olsun kazanan biz olacağız. Bu ikileme 'hayır' demekten bazı kesimler korkuyorlar. Pazar günü sonuçlardan ne çıkarsa çıksın, pazartesi günü tüm Yunan halkı olarak yine beraber hareket edeceğiz" diye konuştu.

"Eşit haklarla, onurlu bir şekilde yaşamaya karar veriyoruz"
Avrupa'nın kurucu değerleriyle yine Avrupa'dan gelen tehditler arasında çok fark ve çok çelişki olduğunu dile getiren Çipras, şunları kaydetti:

"Bütün Avrupa şu anda gözlerini sizlerin üzerine dikti. Hiç kimsenin Yunanistan'ı doğal coğrafi alanından ayırmaya hakkı yoktur. Aynı zamanda Avrupa'yı dağıtmaya da hakkı yoktur. Bugün protesto gösterisinde bulunmuyoruz, bugün demokrasiyi kutluyoruz. Hiç kimse hayat, umut ve iyimserlik kaygılarını gözardı edemez. Biz Avrupa'nın yeniden, kurulduğu dönemdeki değerlerine dönmesini istiyoruz. Kemer sıkma politikalarıyla halkları çıkmaza sürükleyen uygulamaları bir kenara bırakmasını istiyoruz. Pazar günü bütün Avrupa ve dünyaya demokrasi, onur ve umut mesajı gönderilecek. Pazar günü sadece Avrupa'da kalmayı kararlaştırmıyoruz, Avrupa halklarıyla eşit haklara sahip ve onurlu bir şekilde yaşamaya karar veriyoruz. 

"'Hayır' ile bir tarih yazılacak"
Sadece Avrupa'da kalmaya karar vermiyoruz. Aynı zamanda onurla yaşamaya, eşitler önünde eşit yaşamaya karar veriyoruz. Yunanistan Avrupa kültürünün beşiği olmaya devam edecek. Hiç kimsenin Avrupa'nın demokratik kültürünü ortadan kaldırmasına izin vermeyeceğiz."

Başbakan Çipras son olarak büyük ve onurlu bir "hayır" çağrısında bulunarak, sözlerini "Sizleri terörize eden herkese sırtınızı dönün çünkü Yunanistan'ın elinde en güçlü silah var, bu silah da Yunanistan'ın haklarıdır. Özgürlük, erdemli ve cesur olmayı gerektiriyor. Bizler ve sizler, hepimiz cesuruz, hepimiz özgürüz. Ne olursa olsun kazanan Yunanistan olacak. 'Hayır' ile bir tarih yazılacak" diye tamamladı.

Bu arada Çipras'ın konuşması öncesi gruptan ayrılan ve kendilerini "anarşist" olarak adlandıran kişilerle polis arasında çatışma çıktı. Polis kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Çok sayıda kişi gazdan etkilenirken polis göstericilerden bir kişiyi gözaltına aldı. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • mehmet04 Temmuz 2015 09:37

  evet yada hayır o para bi şekilde ödenecek yunanlılar ..

 • asım04 Temmuz 2015 02:34

  kaptalizm böyle bir şey borçlandır sonra donunu kadar al

 • yunanın belası04 Temmuz 2015 02:13

  bu yunanın komünist takılanları bile bedavacı sülük

 • yunanın belası04 Temmuz 2015 02:12

  paran kadar konuş, paran yok el kesesindan kahramanlık ediyorsun. ab duruşu net, anlaşma ancak sen gidince olur. Hani evet çıkınca istifa edecektin çarkçı

 • Kaçan Grup04 Temmuz 2015 01:04

  Ağla ağla açılırsın.

 • hasan ali04 Temmuz 2015 00:15

  1980 den beri,borç parayla yan gelip yattılar,gelişmiş ülke göründüler,alaman Merkel sıkı-dişli geldi,şimdi en azından 50sene ödeme zamanı,bu yunanın gözü açıldımıydı türkiyeye takoz-çelme aklına gelir,allah müstehaklarını veriyor.

 • .04 Temmuz 2015 00:08

  .............YAZARSIN SEN. EŞİT HAK HÜRRİYETMİŞ. HAZIR PARALARI YİYERKEN AKLINIZ NEREDEYDİ. ..........KACMIŞTI.