E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBurrow: Türkiye'nin IMF'ye dönmemesi gerekir---

Burrow: Türkiye'nin IMF'ye dönmemesi gerekir

Burrow: Türkiye'nin IMF'ye dönmemesi gerekir
24 Ağustos 2018 - 18:47 www.borsagundem.com

ITUC Genel Sekreteri Burrow, "Türkiye'nin kısa vadede ekonomisini düzeltmek için IMF'ye dönmemesi gerekir. IMF'nin sicili ve hala savunduğu kemer sıkma politikaları ülkelerin verimlilik potansiyelini engellemektedir." dedi

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharan Burrow, IMF'nin Türkiye'deki yıkıcı geçmişini göz önünde bulundurarak Türkiye'nin kısa vadede ekonomisini düzeltmek için IMF'ye dönmemesi gerektiğini bildirdi. 

Türk-İş yetkililerinden alınan bilgiye göre Genel Başkanı Ergün Atalay ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow ile Brüksel'de bir araya geldi.

ITUC Genel Merkezinde samimi bir ortamda geçen ve iki saat süren görüşmede Atalay, sürdürülebilir ekonomilerin işçi hakları, sendikaların örgütlenme ve toplu pazarlık özgürlüğü açısından önemini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın dünya genelinde başlattığı ticaret savaşlarına da değinen  Atalay, "Küresel ticaret savaşlarının istihdam üzerinde olumsuz etkilere yol açmasından endişe duyuyoruz. Trump yönetiminin önlemleri Türk işçinin istihdamını tahrip edebilir, bunun etkisi de Türkiye'nin ötesine yayılabilir." dedi.

Atalay, "ticaret savaşları ve döviz kurları üzerindeki oyunların aç gözlü politikacı ve şirketler için fırsata dönüşmemesi gerektiğini" kaydetti.

"ITUC, Türk üyelerini tam olarak destekleyecektir"

ITUC Genel Sekreteri Burrow da ITUC'un işçilerin ekonomik ve temel haklarını korumak için verdikleri mücadelede Türk üyelerini tam olarak desteklemeye devam edeceğini belirterek, ITUC'un istihdamı ve işçi haklarını geriye götürecek herhangi bir ekonomik eyleme karşı duracağını vurguladı.

Burrow, "ITUC tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye için de geçerli olan uluslararası haklarla garanti altına alınmış temel sendikal hak ve özgürlükler temelinde Türk üyelerini tam olarak destekleyecektir." ifadelerini kullandı.

Ticaret savaşlarının işçiler ve küresel ekonomi açısından kötü olduğunu dile getiren Burrow, bu yöndeki adımların istihdam ve güvenli gelecek için çözüm olmadığını söyledi.

"Bizim için işçi ve insan hakları, insan onuruna yakışır iş ve çevrenin korunmasını sağlayacak yapı üzerine inşa edilmiş uluslararası ticaret sistemini garanti altına alacak küresel diyaloğa ihtiyaç var." ifadelerini kullanan Burrow, Türkiye ekonomisi için şu değerlendirmelerde bulundu:

"IMF'nin Türkiye'deki yıkıcı geçmişini göz önünde bulundurarak Türkiye'nin kısa vadede ekonomisini düzeltmek için IMF'ye dönmemesi gerekir. IMF'nin sicili ve hala savunduğu kemer sıkma politikaları ülkelerin verimlilik potansiyelini engellemektedir. Böyle bir durum çalışan Türk aileleri için felaketlere neden olabilir."

Atalay ve Burrow ayrıca, 4-5 Eylül'de Arjantin'in Mendoza şehrinde düzenlenecek L20 zirvesi öncesi genel bir değerlendirmede de bulundu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • KARTALAĞABEYLİ24 Ağustos 2018 23:31

  KISACA DÖVİZ BAZ ALINDIĞINDA SADECE ÜRETİME DAYALI İHRACAT KANALI AÇIK

 • KARTALAĞABEYLİ24 Ağustos 2018 23:18

  Uluslararası Para Fonu IMF Uluslararası Para Fonu ya da daha çok bilinen kısaltmasıyla IMF, küresel finansal düzeni takip etmek, borsa, döviz kurları,ödeme planları gibi konularda denetim ve organizasyon yapmak ONDERSTERS ANLAMYAN? EZBERLEDİLER AMA ANLAMADILAR İDDİA EDEN VAR MI?

 • KARTALAĞABEYLİ24 Ağustos 2018 23:07

  KEMER SIKMA POLİTİKALARININ SEBEBİ............ ÜLKELERİN İÇ PİYASA KONJEKTÖRÜNÜ MANİPÜLE ETMESİİTHALATA DAYALI ÇİN PAZARINA ACILMASIÇİN ÜRETİMİNİN İHRACATA DAYALI GELİŞMESİ VE GNİŞLEMESİİN SONUÇLARI BAZ ALINDIĞINDAPOLİTİK EKONOMİK TİÇARİ FİNANSAL KARŞILIKLI KARARLAR

 • KILIÇ24 Ağustos 2018 19:53

  BUNLAR ESKİ TÜRKİYE SANIYOR .

 • alf24 Ağustos 2018 21:58

  yeni turkiye’yi ben sevmedim kardes, pinpon topuna gore hesaplanan eflasyon oranlari pazarda hiç karsimiza cikmiyor. adeleti tarihlere gore uygulama, anayasa mahkemesini kendine baglama , bu yeni turkiye degil, bu eski avrupa prenslik donemi.