E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada yatay açılış bekleniyor---

Borsada yatay açılış bekleniyor

Borsada yatay açılış bekleniyor
23 Haziran 2022 - 08:25 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın görüşmesine ilişkin yayımlanan ortak bildiride, siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik dahil, ikili ilişkilerde yeni iş birliği döneminin başlamasına yönelik kararlılık vurgulandı.

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan İstanbul Finans Merkezi Kanunu teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere, öyle zannediyorum ki maaşlara %40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek.

Fed Başkanı Powell, resesyonun kesinlikle bir olasılık olduğunu söyledi.

Powell: Yüksek enflasyonu düşürmek için faiz artışları sürmeli.

Chicago Fed Başkanı Evans: Temmuz ayında 75 baz puanlık bir artırım makul olabilir.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'ya yönelik yaptırım baskısının devam etmesi gerektiğini belirterek, "Silahlara, finansal ve insani desteğe ihtiyacımız var." açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Donfried: Türkiye'nin terör konusundaki meşru endişelerini tanıyoruz.

Marmaris'teki orman yangınına müdahale sürüyor.

Ne Olacak?

TCMB Faiz Kararı bugün açıklanacak.

ABD, Almanya, İngiltere, Euro Bölgesi’nde öncü PMI verileri açıklanacak.

ABD’de İşsizlik Başvuruları verileri açıklanacak.

ABD Hazine Bakan Yardımcısının yarın Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu yarın ihracatçılarla toplantı gerçekleştirecek.

AB Dışişleri Bakanları gıda ve enerji güvenliği gündemiyle 23 – 24 Haziran’da toplanacak.

Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz

Küresel piyasalara paralel olarak geçtiğimiz işlem gününe hafif satıcılı başlayan BİST100 endeksi, FROTO önderliğinde alıcılı seyre yöneldi. Endeks, AB’nin Ford Otosan’ın Ford Romanya’yı satın almasına izin verdiği haberinin etkisi ile endeksteki ağırlığı yüksek olan FROTO önderliğinde pozitif seyre yönelen endeks günü yatay tamamladı.

Bugün yurt içi piyasalar TCMB faiz kararına odaklanacak. TCMB tarafından 14:00’da yayımlanacak faiz kararında değişiklik ön görmüyoruz. Son olarak faizle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapmış, faiz artırılmayacağını aksine düşürmeye devam edeceklerini dile getirmişti. Yapılan açıklamalar da baz alındığında gelişmekte olan ülkelerin faiz artırımlarına devam ettiği ortamda Türkiye olarak faiz artırımı yapılmayacağı net gibi gözükse de enflasyon kaynaklı gelişmelerin yakından takip edileceğini düşünüyoruz.

Fed Başkanı Powell, Senato’da Para Politikası sunumu gerçekleştirdi. ABD ekonomisinin sert finansal önlemleri aşabilecek kapasitede gücü olduğunu belirterek, Fed'in enflasyonu %2 seviyesine düşürme hedefinin hala geçerli olduğunun altını çizdi. Sözlerine ek olarak enflasyon yukarı yönlü olarak şaşırttı ve daha da şaşırtabilir açıklamalarını yaptı.

 İngiltere’de enflasyon Mayıs ayında beklentilere paralel %9,1 olarak açıklandı. Açıklanan enflasyon verileri son 40 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçerken, gıda, enerji, emtia tarafındaki yükseliş ve lojistik sorunları İngiltere’de enflasyonu yükseltti. İngiltere tarafında sıkılaştırma adımlarının devam edeceği ön görülüyor. Hatırlanacağı üzere yüksek enflasyon sonrasında ilk faiz artıran gelişmiş ülke merkez Bankası İngiltere’ydi.

VİOP 30 Endeks kontratında yatay açılış bekliyoruz

VİOP 30 Endeks Haziran kontratı, önceki işlem günü 2.825 - 2.869 fiyat aralığında işlem görerek günü 2.853 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 5.387 azalarak 523.758 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 2.824 seviyesinin üzerinde hareket etmemiz kısa vadede alış eğilimini arttırırken, 2.900’ün üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 3.000 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 2.800 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 2.900 ve 2.940 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 2.830 ve 2.800 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Yabancıların en fazla alım satım yaptığı hisse senetleri

 

Günün önemli şirket haberleri 23/06/2022

 

Halkbank’ta Osman Arslan dönemi: Kârlılık düştü, piyasa değeri eridi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)