E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBorrell: Türkiye ile aktif şekilde çalışmaya devam etmeliyiz---

Borrell: Türkiye ile aktif şekilde çalışmaya devam etmeliyiz

Borrell: Türkiye ile aktif şekilde çalışmaya devam etmeliyiz
30 Mart 2021 - 00:17 borsagundem.com

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, geçen hafta diplomaside yaşanan gelişmelere bloğunda yer verdi. Doğu Akdeniz'de olumlu gelişmeler yaşandığını belirten Borrell, "Şundan eminim ki Türkiye ile aktif şekilde çalışmaya devam etmeliyiz" dedi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Yüksek Diplomatik Gerilimli Hafta" başlıklı blog yazısında geçen hafta AB ile Rusya, Çin ve Türkiye ilişkilerinin öne çıktığını belirtti.

Rusya ve Çin'in Batı dünyasına karşı güçlerini birleştirmiş görüntü çizdiğini, AB'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygur Türklerine karşı uygulamaları nedeniyle bu ülkenin bazı yetkililerine yaptırım kararı aldığını hatırlatan Borrell, Rusya ve Çin'in yakınlaşmasının temelinde demokratik değerlerin reddedilmesinin yattığını yazdı.

"Bir başka cephede, yani daha önce birçok gerginliğin bulunduğu Türkiye-AB ilişkilerinde ise haberler bir nebze daha iyi." ifadesini kullanan Borrell, geçen hafta başında AB ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla yaptıkları toplantıda genel söylemde ve Doğu Akdeniz'deki durumda iyileşme olduğu konusunda mutabık kaldıklarını aktardı.

Borrell, aynı zamanda Türkiye'nin iç meselelerinde HDP'nin kapatılması için açılan dava ve Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılması gibi endişe verici gelişmeler gördüklerini belirtti.

Bütün bunları ve Kıbrıs konusunu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile geçen haftaki Brüksel ziyaretinde konuştuklarını aktaran Borrell yazısında, "Şuna ikna oldum ki daha yapıcı bir tavır elde etmek ve bunu sürekli kılmak için Türkiye ile aktif şekilde çalışmaya devam etmeliyiz." ifadesine yer verdi.

Borrell, Türkiye'nin yapıcı tutumunu göz önünde bulundurarak AB ülkeleri liderlerinin Türkiye ile Gümrük Birliği'nden göçe kadar ortak çıkar alanlarında angajman hedeflemek konusunda mutabık kaldıklarını vurguladı. Bunu kademeli, orantılı ve "Türkiye zıtlaşma yoluna girerse geri çevrilebilir şekilde" yapacaklarını ifade eden Borrell, tüm bu konularda ve Doğu Akdeniz Konferansı ile daha geniş bölgesel konularda artık aktif şekilde çalışacağını bildirdi.

"Türkiye'nin daha yapıcı şekilde çalışmasına ihtiyaç duyduğumuz kilit konulardan biri ise Libya." ifadesini kullanan Borrell, 10 yıl süren çatışmanın ardından Libya'da bir birlik hükümeti ve siyasi geçiş şansı bulunduğunu hatırlattı.

Borrell, Türkiye'nin Libya'da önemli bir aktör olduğunu, şimdi AB'nin Libya'da BM tarafından istenirse ateşkesin gözlemlenmesi dahil ilave olarak neler yapabileceğine bakması gerektiğini kaydetti.

AB Liderler Zirvesi bildirisinde Türkiye kararı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • malak30 Mart 2021 08:55

  aktif-pasif derken ayakta ...ler bizi anlaşılan

 • BİR DOST30 Mart 2021 13:17

  Biz derken CHP sporluları kasdediyorsun sanırım blader.

 • Objektif30 Mart 2021 02:30

  Bakın anladığınız dilden konuşacağım.Orası bizim yamyamlar. Size Doğu Akdeniz'den Libya'dan Mısır'dan kafkaslardan Kuzey Afrika'dan katar'dan Kuzey Irak'tan Kuzey Suriye'den yakında Balkanlar'dan Tüm bu bölgelerdeki menfaatlerden ekmek çıkmaz. Buralarda kral biziz. Alışsanız iyi olur kolay atlatırsınız.Bizim menfaatimize çalışacaksanız ne ala.Ki hic zannetmiyorum. O yüzden başka kapıya.Naşş.

 • malak30 Mart 2021 08:55

  möööö

 • Yorum30 Mart 2021 00:32

  Yok Libya AB den Bi şey istemiyor doğu akdenizde de kıyısı olan ülkeler konuşsun Yunanistan'ın kıyısı yok o sebeple bişey konuşamaz