E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıBitcoin'de göstergeler 2020 rallisine mi benziyor?---

Bitcoin'de göstergeler 2020 rallisine mi benziyor?

Bitcoin'de göstergeler 2020 rallisine mi benziyor?
06 Ağustos 2021 - 16:05 www.borsagundem.com

MACD indikatörü, 40 bin doları defalarca test edip aşan Bitcoin fiyatında yükseliş öngörürken, geçen yıl görülen ralliye benzer bir harekete işaret ediyor.

Bitcoin (BTC) fiyatına ait iki hareketli ortalamanın kesişimi, 2020 yılındaki rallide görülene benzer özellikler taıyor. Kripto para biriminin şu anki 30 bin ila 40 bin dolarlık işlem aralığından yükselişe geçmesi için ipucu veriyor.

Bahsi geçen göstergeler MACD ve Sinyal çizgisi. MACD, yani Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama göstergesi, 12 ve 26 dönemlik hareketli ortalamalar arasındaki farkı temsil eder. Bu arada sinyal çizgisi ise 9 dönemlik hareketli ortalamadır.

MACD ile sinyal çizgisini birlikte çizmek, trader'ların gelecekteki fiyat eğilimlerini tahmin etmelerini sağlayan MACD göstergesinin temelini oluşturur. Örneğin, daha hızlı hareket eden bir ortalama olan MACD çizgisi, daha yavaş hareket eden bir ortalama olan sinyal çizgisinin altına kapandığında, genellikle düşüş eğilimine işaret eder. Tersine, MACD çizgisi sinyal çizgisinin üzerinde kapandığında trend yükselişe geçer.

İki hareketli ortalama arasındaki fark ise histogramı oluşturur. Daha hızlı hareket eden ortalama, daha yavaş hareket eden ortalamadan uzaklaşırsa, bu bir MACD diverjansına işaret eder. Benzer şekilde, daha hızlı hareket eden ortalama daha yavaş olana yaklaştığında buna MACD yakınsaması denir.

Bitcoin fiyatlarını MACD ile kıyaslamak

2020'de Bitcoin fiyatları MACD geçişlerine isabetli tepki verdi. Aşağıdaki grafik söz konusu korelasyonu gösteriyor.

MACD ve sinyal çizgisi arasındaki son düşüş eğilimiyle fiyat geriledi. Benzer şekilde, yükseliş geçişleri esnasında büyük artış gözlendi. Histogram göstergesi, MACD ve sinyal çizgileri arasındaki farka dayalı olarak hem yukarı hem de aşağı hareketlerin gücüne işaret etti.

Şimdi histogram, potansiyel bir MACD yakınsamasına bakan iki çizgi ile sıfıra geri dönüyor. Aynı kırılım, en son Mart 2020'de ortaya çıkmıştı. Bunun akabinde, 3.858 dolardan yaklaşık 65 bin dolara kadar büyük fiyat rallisi gözlendi.

Öz sermaye yatırım şirketi olan Pylon Holding Company'nin kurucusu Preston Pysh, MACD kırılımını deja-vu olarak tanımladı. Analist şu tweet'i attı:

Ek olarak, Fairlead Strategies'in kurucusu ve yönetici ortağı Katie Stockton, temmuz ayında yayımlanan yatırımcı mektubunda, Bitcoin'in "orta vadeli momentumunun" MACD histogramının gösterdiği ölçüde geliştiğini belirtti.

Keskin hareket bekleniyor

Spot piyasalar, varlık defalarca 40 bin doların üzerine çıkmak için mücadele ettiğinden, uzun vadeli yukarı yönlü trende karşı negatif seyir izledi. Söz konusu seviyenin ötesine taşımaya yönelik önceki girişimler, son derece yüksek satış baskılarıyla karşılaştı.

Bu arada daha olumlu bir analiz, 30 bin dolara yakın bölgede güçlü bir satın alma duyarlılığının görüldüğünü, Bitcoin fiyatının daha derin düşüş trendleri izlemesini engellediğini ortaya koydu. Sonuç olarak, eşit derecede iddialı boğa ve ayılar, Bitcoin'i 30 bin ila 40 bin dolar fiyat aralığında tuttu.

Delta Exchange CEO'su Pankaj Balani, bir hafta boyunca 40 bin doların üzerinde tutmayı başarması durumunda Bitcoin piyasasında yükseliş hareketi beklerken, şunları söyledi:  

40 bin dolar seviyesinin kesin bir şekilde yukarı yönlü kırılmasıyla BTC, 48 bin dolar seviyesine meydan okuyabilir. Aşağı yönde, trader'lar 36 bin dolar seviyesini izleyecekler. 36 bin doların altına düştüğünde, BTC hızla 28 bin, hatta 32 bin dolar aralığına inebilir.

Bitcoin, 16.12 itibarıyla 40.901,99 dolar seviyesinden işlem gördü.

Elektrikli araçlara Bitcoin madeni müjdesi

Bitcoin'de ETF hareketliliği: 40 bin doların üzerinde

Kripto paralar yükselişe geçti

Bitexen ürün yelpazesini genişletti

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mehmet Yıldız06 Ağustos 2021 18:40

    ABD 1 dolarlık bitcoin'i 65.000 dolara iyi pazarlıyor. Nasıl 100 $ iphone 1000 dolara dünya kakaladılar şimdi huawei, xiaomi kendine rakip olunca iphone tepetaklak . Soruyorum madem bu coinler ABD dolarına rakip abd kendi ülkesini bataklığa götürecek bu coinlere bütün kurumlarında neden yasal izin veriyor. Ben söyleyeyim ederi 1 dolar etmeyen bir şifreleme kodunu bütün dünyaya 40-50-60 bin dolara pazarlıyor iyi iş yanında ortaklarıda olması gerekiyor çünkü bu büyük bir kalpazanlık.