E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBİST'te yatay açılış bekleniyor---

BİST'te yatay açılış bekleniyor

BİST'te yatay açılış bekleniyor
08 Şubat 2018 - 08:54 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi'nin bugün yatay seyir ile açılması ve bu seyrini sürdürmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ GLOBAL HİSSE PİYASALARINDAKİ TOPARLANMAYA BAĞLI OLARAK HAFİF YÜKSELDİ...

BIST 100 Endeksi dün, yaşanan sert satış dalgası sonrasında global hisse piyasalarında yaşanan toparlanma eşliğinde gün içerisinde kayıplarını telafi edip yükselmesine karşın gelen satış baskısı paralelinde kazançlarının bir kısmını geri verdi ve günü %0,1 yükselişle 115,570 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %0,3, BIST Sanayi Endeksi ise %0,2 oranında yükseldi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
SAAT 10:00 TÜRKİYE ARALIK AYI SANAYİ ÜRETİMİ…

Bugün yurtiçinde sanayi üretimi ile global bazda FED ve Avrupa Merkez Bankası üyelerinin konuşmaları ve İngiltere Merkez Bankası faiz oranı kararı takip edilecek. Piyasa beklentisi, yurtiçinde Aralık ayı sanayi üretiminin aylık bazda %0,5, yıllık bazda ise %6,8 artış göstermesi; İngiltere Merkez Bankası’nın ise faizleri sabit tutması yönünde. Biz de piyasa beklentisine paralel olarak sanayi üretimindeki güçlü seyrin devam etmesini ancak öncü göstergelerin işaret ettiği gibi geçen aya kıyasla hafif gerileme olabileceğini düşünmekteyiz. Bu düşüncemizin arkasında yatan neden ise, takip ettiğimiz ana sektörler arasında demir çelik üretimi tarafında Aralık ayında aylık bazda artış gözlenirken, otomotiv ve beyaz eşya sektörü üretiminde aylık bazda gerileme yaşanmasıdır. Ek olarak, ilgili veri ekonomi büyüme anlamında yılı nasıl tamamladığımızı göstermesi açısından da önem taşımakta. Piyasalara döndüğümüzde ise, global hisse piyasalarındaki dalgalanma devam etmekte. 2016 yıl başından itibaren devam eden trend içerisinde sağlıklı bir düzeltme hareketini normal karşılamamıza karşın Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişin gelişen ülke piyasalarını rahatsız edebileceğini düşünmekteyiz. Sabah itibariyle, Asya piyasaları karışık seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise hafif alıcılı seyir izlemekte. BIST 100 Endeksi'nin bugün yatay seyir ile açılmasını ve bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

TTKOM…Pozitif… Şirketin satılması için Çinli büyük bir teknoloji şirketi ile görüşmelerin gerçekleştirildiği belirtiliyor. Ek olarak, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türk Telekom'un ana ortağı Otaş'ın bankalara olan kredi borcunun, takipteki kredi olarak kategorize edilmemesi gerektiğini söyledi. (Business HT/Sabah)

ALARK…Pozitif… Şirket, Alma-ata Çevre Yolu Yapım ve İşletilmesine ilişkin PPP ihalesi sözleşmesinin imzalandığını ve şirkete düşen gelirin yaklaşık 516,4 milyon USD olduğunu açıkladı. (KAP)

Halka Arz…MPARK… MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. paylarının 1-6 Şubat 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen halka arzında, her biri 1 TL nominal değerli pay başına nihai halka arz fiyatının 19,00 TL olarak belirlendiği belirtildi. (KAP)

Demir Çelik Sektörü…Sınırlı Pozitif… Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre sektör genelinde ihracat, Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre miktar bazında %6,4 artışla 1,6 milyon ton, değer bazında ise %31,7'lik yükselişle 1,1 milyar USD olarak gerçekleşti. Ocak ayında miktar bazında en yüksek artış %67,4 ile sıcak yassıda olurken en büyük düşüş ise %11,2 ile inşaat çeliğinde yaşandı.

BIST 30 Kontratı

Şubat vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %0,2 düşüşle 142,675 seviyesinden tamamladı.

Şubat vadeli kontratın, gün içerisinde 141,500 – 143,500 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, FED üyelerinin konuşmaları sonrasında gelişen ülke para birimlerine karşı güçlü seyir izlerken, Türk Lirası negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Şubat vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,1 düşüş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, global hisse piyasalarındaki dalgalanmalardan dolayı yatırımcıların kendini koruma ihtiyaçları dolayısıyla artan talebe karşın ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve Dolar Endeksi’ndeki yükseliş eşliğinde geriledi. Şubat vadeli Altın kontratı ise günü %0,3 düşüş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın FED üyelerinin konuşmaları sonrasında gelişmiş ülke para birimleri karşısında güçlü seyir izlediği günde Euro, Almanya'da uzun süredir devam eden koalisyon görüşmeleri sonucunda koalisyon hükumeti için anlaşılmasına karşın negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Şubat vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,5 düşüş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif düşüş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)