E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBildiriye imza atan amirallerin özgeçmişleri---

Bildiriye imza atan amirallerin özgeçmişleri

Bildiriye imza atan amirallerin özgeçmişleri
04 Nisan 2021 - 16:09 www.borsagundem.com

Montrö sözleşmesine dair yayınlanan bildiride imzası olan 103 emekli amiralin kimler olduğu ortaya çıktı

Yayınladıkları bildiri ile tepki çeken 103 amiralin kim olduğu ortaya çıktı.

İşte o amirallerin isimler:
E. Amiral Ergun MENGİ
Bildirinin en başında imzası bulunan isim Ergun Mengi 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinden Tuğamiral rütbesiyle emekli oldu. Emekliliğinin ardından çeşitli STK'lar ile çalışmalar gerçekleştiren Mengi, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’nde “Bilimsel Danışman” unvanıyla görev yapıyor. Emekli Amiral ayrıca Global İlişkiler Forumu'nun da üyesi konumunda bulunuyor.

E. Amiral Alaettin SEVİM
Bildirideki imza listesinde iki numarada bulunan isim olan Emekli Tuğamiral Alaettin Sevim Piri Reis Üniversite'nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Hakkında 2011 yılında “Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri” davası kapsamında tutuklama kararı alınan Sevim, Ergenekon davasından hapis yattı. Dava kapsamında adı pek çok maddede yer alan Sevim 2014 yılında tahliye edildi.

E. Amiral Kadir Nazif ÖZDAĞDEVİREN
Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı görevini yapan Tuğamiral Kadir Nazif Özdağdeviren, 7 Ağustos 1998 tarihinde dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin ile Genelkurmay Başkanı Karadayı tarafından Köşk'e çıkarılan Yüksek Askeri Şûra kararları, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in onayından geçmişti.

Yine o dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, 30 Ağustos 1998 tarihinden geçerli olmak Genelkurmay Başkanı olmuştu. Bu YAŞ kararlarında Nazif Özdağdeviren Tuğamiralliğe terfi ettirilmişti. Özdağdeviren aynı zamanda Piri Reis Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

E. Amiral Işık BİREN
88 Müdahale Emekli Admiral Işık Biren darbe, tartışmalı ifadeleriyle tanınıyor. NATO Kuzey-Doğu Akdeniz Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak görev yapan emekli Koramiral 12 Eylül darbesinde etkin görev yaptı. Biren, darbeden yıllar sonra çıktığı bir televizyon programında 80 darbesini “12 Eylül gerçekleşmeseydi, dış müdahale olacaktı” diyerek aklamaya çalışmıştı.

E. Amiral Ahmet ŞENOL
Ahmet Şenol'dan bildiriye imza atan emekli amirallerden biri. Şenol Ergenekon ve Balyoz davaları geçen ismi geçen amirallerden biri olarak tanınıyor. Şenol'un özellikle fişleme dosyalarında isminin geçtiği iddianame ile belirtilmişti. 2005 yılında görev süresi uzatılan Şenol, Tuğamiral rütbesiyle emekli olmuştu.

E. Amiral Hasan HOŞGİT
Emekli Amiral Hasan Hoşgit 90’lı yılların başında Turgut Reis gemisinde komutanlık yaptı, 1998’de amiralliğe terfi ett, Akdeniz Bölge Komutanı oldu. Hasan Hoşgit Balyoz soruşturmaları kapsamında 2011 yılında tutuklandı. Hoşgit, 3.5 yıl tutuklu kaldıktan sonra 19 Haziran 2014’te AYM kararıyla tahliye edildi.

E. Amiral Ömer Vedat ERSİN
Tuğamiral Ömer Vedat Ersin de bildiriye imza atan emekli amirallerin arasında yer alıyor. Ersin ayrıca Leventler Dayanışma Derneği'nin onursal başkanlığı görevini üstleniyor.

E. Amiral Osman Metin AÇIMUZ
Orgeneral Metin Açımuz, Balyos olayları kapsamında "yönetim kadrosu" olarak belirlenen listede geçen isimler arasında yer alıyor. Açımuz Deniz Kuvvetleri'nde Personel Başkanlığı, Boğaz Komutanlığı, Çıkarma Filo Komutanlığı, Deniz Harp Akademileri Komutanlığı gibi çeşitli suüstü birlikleri, kıta ve karargâh görevlerinde bulundu. 2003 yılında Tümamiral rütbesinde kadrosuzluktan emekli oldu.

E. Amiral Atilla KEZEK
2013 yılında Balyoz olayları sırasında istifa ederek görevinden ayrılan Atilla KEZEK 2003’de Tuğamiralliğe terfi ederek 2003-2004 yılları arasında Refakat ve Karakol Filosu K.lığı, 2004-2007 yılları arasında Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.

30 Ağustos 2007’de Tümamiralliğe terfi ederek; 2007-2008 yılları arasında Dz.K.K.lığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı, 2008-2009 yılları arasında Sahil Güvenlik Komutanlığı, 2009-2011 yılları arasında Mayın Filosu Komutanlığı ve 2011-2012 yılları arasında Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı görevlerini deruhte etmiştir.

30 Ağustos 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Koramiralliğe terfi ederek; 2012-2013 tarihleri arasında Güney Deniz Saha Komutanlığı görevini deruhte eden (E) Koramiral KEZEK, 03 Ağustos 2013 tarihli atama emri ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevine atanmıştır. Kezek sosyal medya hesabından da yaptığı bir paylaşım ile bildiride imzası bulunmamasına rağmen bildiriye verdiği desteği ilan eden Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz'un tweetini retweet etti.

E. Amiral Türker Ertürk
Tümamiral Türker Ertürk, sınırımızda PYD olsun daha iyi imasıyla "İlişkilerimizi geliştireceğimiz federatif bir yapı içerisinde "Kürtler" (PYD) olsun daha iyi. Laik yapısını da zaten biliyoruz PYD'nin." demişti.

Ertürk'ün skandalları bununla da sınırlı değil. Reyhanlı katliamının emrini veren THKP/C Acilciler Grubu lideri Mihraç Ural ile skandal bildiride imzası olan Emekli Tuğamiral Türker Ertürk'ün birlikte verdiği poz da yeniden gün yüzüne çıktı.

Ak Parti'den olağanüstü toplantı kararı

MSB'den 103 amiralin bildirisine sert tepki

Bahçeli: Amirallerin rütbeleri sökülmeli

Amirallerin Montrö bildirisine soruşturma

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (26)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ernfdn05 Nisan 2021 20:28

  yazık lan amirallere. ama cesur adamlar. koyun dolu bir ülkede doğruları söylemek cesaret işi. söylediklerini çarpıtmayın darbeci falan değiller.

 • aydın05 Nisan 2021 11:41

  Global İlişkiler Forumu CFR 'nin Türkiye şubesidir.Vah Türkiyem vah!

 • ....05 Nisan 2021 04:23

  Yıllarca PKK ile niye mücadele başarısız olduğumuz ortaya çıktı. Bunların işleri ülkeyi korumakken tam tersine ayak bağı oluyorlar. Bu ve bunlar gibi zihniyette olan sözde komutanlar görevdeyken savaşa girmemiz maça 7-0 başlamak gibi bir şey. Rabbim bu kokuşmuş zihniyetlerden ülkemizi muhafaza eylesin. Başımızdan imanlı, milliyetçi, zeki, çalışkan, onurlu kişileri eksik etmesin

 • Naim05 Nisan 2021 03:28

  Gece yarısı darbe imalı bildiri yayınlıyorlar ve onları şakşaklayan kesim bu darbe bildirisine tepki gösteren insanlara saldırıyor. Hepsinin geçmişteki fetö kaynaklı darbelerde ismi geçiyor bunları destekleyenlerde gayet iyi biliyor bunları

 • İsmail05 Nisan 2021 01:24

  hayatları lay lay lomla geçen bu emekli askerler rahat batmış olacakki böle bir bildiri yayınlamışlar bu bildirinin sonuçları kendileri için ne getirecek ne götürecek izleyelim görelim ama hiç iyi yapmadıkları kesin bence sonuçları ağır olacak öyle görünüyor

 • darbesavar 04 Nisan 2021 22:58

  bu emekli ve ihtiyar amiraller içlerinden keşke görevde ve genç olsaydık darbe yapıp amerikadan aferin ve yanında bonus olarak  bavul dolusu dolarlarımızı  alırdık diye hayıflanıyorlardır.

 • emekli04 Nisan 2021 22:57

  er olarak terhis edilsin ler.bedava yiyip yaşıyorlar.

 • köylü ve örümcek kafalı yurttaş04 Nisan 2021 22:49

  bu bunak ihtiyar ve aksi emekli amirallerden hesap sormayan adalet sistemine ,hakiminden mübaşirine kadar şimdiden hakkımı helal etmiyorum.bu bunak ve aksi amirallerin bu (devletten)milletten aldıkları maaş da haram zıkkım olsun .

 • $$$ EURO $$$04 Nisan 2021 22:41

  Geçşmişleri batsın.Bir insan ülkesine ihanet etmek istese bunlardan iyisini yapamazlar.Hepsininde abd nin adamları olduğu kendilerini ifşa etmiştir.muhalefet partilerine de yuh olsun.yine işi kodiye sürmüşler.

 • Sami04 Nisan 2021 22:32

  Bunlar mı Barbarosun torunları Yazık korku mu görev mi yaptıkları Kimden aldılar bu görevi Montröyü savunmak mı idalleri Yoksa diyet mi

 • HAYDAR04 Nisan 2021 21:38

  Bu emekli soytarıların hepsine benim hakkım haram zıkkım olsun Cürmüme göre iyi vergim var Vatanımın hakkıdır Ama bu neyüdüğü belirsiz adamlara helal etmiyorum. Memleketin ayağına çelme takmayı vazife edinmiş bular Bence rütbeleri sökülmeli ve maaşları en aşşağıdan verilmeli

 • Ahmet öz04 Nisan 2021 20:54

  Yunanlılara adaları peşkeş çekenlere, toprakları araplara peşkeş çekenlere ülkeyi soyanlara neden tepki veremiyorsunuz ödleekler aktroller sarıklı cübbeli amirallere neden sesiniz çıkmadı neden neden korkaklar vatan hainleri

 • emekli04 Nisan 2021 20:31

  hadi oradan mamalarınız kalmadı.kimsiniz.evde cocuğun dediğini tutmuyor.karınız yüzüne bakmıyor.bizi mi  yöneteceksin Ğİt evini cocuğunu idare et.

 • mehmet04 Nisan 2021 19:58

  milletin parasıyla okumuşsun.. hem de milyon dolarlara mal olmuşsun... yediğin ekmeğe ve giydiğin üniformaya layık  ol !  

 • EKRİST04 Nisan 2021 20:42

  Ak Parti Gelene Kadar MİT tüm mensupların maaşlarını abd veriyor imiş.Ülkemizde abd nin adamı olanlara milyon dolarlar maaş ödediğine dair basında haberler yapılır idi.a

 • Halil04 Nisan 2021 19:53

  Sizin döneminiz bitti. Gidin Afrika'da borunuzu öttürün, sizler Afrika ülkeleri ne yakışırsınız. Erdoğan a oy vermemin tek sebebi tsk daki pisliğin sifonunu çekmesidir.

 • Bir yorum04 Nisan 2021 18:51

  Bunların nato subayı oldukları çok açık.  İçi boşaltılmış mumyalar.  

 • Berber Bekri 04 Nisan 2021 18:40

  Motre sevenler derneği de kurulabilir..Kahrolsun Motre derneği de isteyen istediğini istediğini sayıda toplanıp imza atabilir düşünce hürriyetidir...Asıl olan 128 milyar nerede derneği dir....

 • Naim05 Nisan 2021 03:33

  Konuyu saptırma! bunun cevabı verildi. Google yi aç "128 milyar dolar nerede diyenlere madde madde cevap" diye arat karşına çıkar. Ayrıca reis göreve gelince -23 milyar dolar ile devraldı. Düne kadar 1 milyar dolar imf den borç alalım diye tv lerde açıklama yapan kesim hazinedeki paranın peşine düşmüş...

 • adem04 Nisan 2021 18:59

  ARAŞTIRIRSAN BULURSUN O PARALARI. KONUYLA NE ALAKASI VAR BUNUN. BU KADAR APTAL OLMA

 • ZELİHA KARAKAŞLI04 Nisan 2021 18:36

  Bunlar da acaba fetöcü yani abd nin yanlılarımıdır.

 • TARIK04 Nisan 2021 18:29

  Vatan hainleri nasılda ülkemizin gözbebeği TSK nın içine sızmış,görüyorsunuz işte.

 • burhan04 Nisan 2021 18:26

  Yandılar,,,muhtira en ağır suç.

 • EKRİST04 Nisan 2021 18:07

  Hepside en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

 • wers04 Nisan 2021 18:07

  hangi taraftan baksan diğer taraf kötü

 • ahmet04 Nisan 2021 17:35

  Toplu halde değilde bireysel olarak görüşlerini açıklamaları normal olarak karşılanır.Ama defalarca darbeler yaşanmış olan ülkemizde askerler toplu halde bildiri yayınlarsa bu darbe çığırtkanlığı olur.Hele bu bildiriye imza atanlardan biri sınırımızda Pyd olsa daha iyi olur diyorsa hukuken gereği yapılmalıdır.