E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBiden tarih verdi: Ortadoğu'da dengeler değişiyor---

Biden tarih verdi: Ortadoğu'da dengeler değişiyor

Biden tarih verdi: Ortadoğu'da dengeler değişiyor
14 Nisan 2021 - 23:22 www.borsagundem.com

ABD Başkanı Joe Biden, 1 Mayıs itibarıyla Afganistan'dan çekileceklerini açıkladı. Biden, "11 Eylül saldırısının 20. yıldönümünden önce Afganistan'dan çıkmış olacağız" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, 1 Mayıs itibarıyla Afganistan'dan çekilmeye başlayacaklarını açıkladı. Biden, "ABD'nin çekilme süreci, güvenli şekilde ve müttefiklerle tam koordinasyon halinde yürütülecek. 11 Eylül'deki çirkin saldırının 20'inci yıldönümünden önce Afganistan'dan çıkmış olacağız" dedi.

"SONU GELMEYEN SAVAŞA SON VERME ZAMANI"

Biden, Afganistan'daki ABD askeri varlığına ilişkin yaptığı basın açıklamasında, "Bin Ladin öldü, El Kaide tehdidi azaltıldı, artık Afganistan'daki 'sonu gelmeyen savaşa' son verme zamanı" ifadelerini kullandı.

Biden, askeri çekilmenin Afganistan devletine olan desteğin sona ermesi anlamına gelmediğini belirterek, Türkiye, Pakistan, Rusya, Çin ve Hindistan'ın da Afganistan'da barışa destek verdiğini açıkladı.

AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Biden çekilme kararını durmadan önce Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile telefonda görüştü. Görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanı Gani sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu gece Başkan Biden ile ABD'nin Eylül ayı başlarına kadar Afganistan'dan kuvvetlerini çekme kararını tartıştığımız bir telefon görüşmesi yaptım. Afganistan İslam Cumhuriyeti ABD'nin kararına saygı duyuyor ve sorunsuz bir geçiş sağlamak için ABD'li ortaklarımızla birlikte çalışacağız" dedi.

"Ortaklığımızın bir sonraki aşamasına geçerken, devam eden barış çabalarında ABD/ NATO ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullanan Ghani, Afganistan güvenlik ve savunma güçlerinin halkını ve ülkesini tam anlamıyla savunabilecek güçte olduğunu vurguladı.

Bakan Akar'dan NATO ile kritik Afganistan görüşmesi

 

Trump'ın imzasına rağmen Pentagon Afganistan'dan asker çekmeyecek

 

Biden'ın Savunma Bakanı adayından Afganistan açıklaması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Türkoğlutúrk19 Haziran 2021 14:52

    Amerika girer,eder,gider,afganistani 100 yıl geriye götürdü,madenlerini aldı,içine etti,hırsızlara iktidarı verdi geri cikiyor

  • Fff15 Nisan 2021 04:43

    Mandaci kafa . Sen içimizdeki hainlerdensin herhalde. Nasıl konuşuyor sen. Ozaman defol git Amerika versin suyunu ekmegini parani. Yaşasın İslamiyet yaşasın Türkiye cumhuriyeti. Sen adam değilsin herhalde. Pus siyonist.

  • mandacı kafa14 Nisan 2021 23:51

    amerika ne zaman söz vermişse hep yerine getirmiştir.çünkü amerkalılar yiğit ve mert milletlerdir.sözünde durur,adam gibi adamdırlar.bugün muhalefete destek veren tek yiğit devlet dost ve kardeş amerikaya minnattarız.