E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBiden: Çin'e karşı geri adım atmayacağız---

Biden: Çin'e karşı geri adım atmayacağız

Biden: Çin'e karşı geri adım atmayacağız
22 Ekim 2021 - 09:07 www.borsagundem.com

ABD Başkanı Joe Biden, saldırıya hedef olması halinde Tayvan'a gereken desteği vereceklerini, bu konuda taahhütleri olduğunu söyledi.

Biden, bu açıklamayı CNN tarafından düzenlenen forumda kendisine yöneltilen sorular üzerine yaptı.

Çin'in egemenliğini kabul etmesi için Tayvan üzerinde siyasi ve askeri baskısını artırdığı, bir askeri müdahale olması durumunda ABD'nin Tayvan'a destek vermeye hazır olup olmadığı yönündeki soruyu Biden, "Evet, bunu yapma taahhüdümüz var" ifadeleriyle yanıtladı.

Biden'a Çin'in askeri alanda kaydettiği hızlı ilerleme de soruldu. Çin'in askeri bakımdan ABD'den daha güçlü olacağı endişesinin yersiz olduğunu söyleyen Joe Biden, "Çin, Rusya ve dünyanın geri kalanı bizim dünya tarihindeki en güçlü orduya sahip olduğumuzu biliyor" dedi.

"Geri adım atmayacağız"

Bununla birlikte Biden, asıl endişe edilmesi gereken konunun, Çin'in "ciddi bir hata" yapmasına yol açacak eylemlere girişme ihtimali olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Biden, Çin ile yeni bir soğuk savaş istemediğini söylemekle birlikte, "Sadece Çin'in geri adım atmayacağımızı anlamasını sağlamak istiyorum" diye konuştu.

Biden'ın bu açıklamaları, Çin ile Tayvan arasında gerilim tırmandığı, Çin'in Tayvan'ın hukuken kendi toprakları olduğunu iddia ettiği ve egemenliğini kabul etmesi için de güç kullanmaktan kaçınmayacağını duyurduğu bir dönemde yapması dikkat çekiyor.

Beyaz Saray, Biden'ın açıklamalarının bir politika değişikliği anlamına gelmediğini zaten Tayvan İle İlişkiler Yasası uyarınca ABD'nin Tayvan'ın savunmasına desteğini sürdürdüğünü duyurdu. Beyaz Saray Sözcüsü, "Statükoyu değiştirecek tek taraflı eylemlere karşı çıkmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

Joe Biden'ın döneminde 1,7 milyon göçmen gözaltına alındı

 

Biden, 1,2 trilyon dolarlık altyapı bütçesi için Demokratlarla

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ22 Ekim 2021 10:30

    Kırım ve gürcistan da geri adım atmayacağız dediniz ruslar girince arkasınıza dahi bakmadan karizmayı çizdirerek kaçtınız.Çin ne yapacaksınız.Tayvan çin işgal eder hiç bir şey de yapamazsınız.hong hong çin nasıl elinizden savaşmadan geri aldı ise burayı  da alacaktır.