E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaOtomotivBakan Şimşek açıkladı: O sistem zorunlu hale geliyor! ---

Bakan Şimşek açıkladı: O sistem zorunlu hale geliyor!

Bakan Şimşek açıkladı: O sistem zorunlu hale geliyor!
10 Ekim 2023 - 17:21 borsagundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek akaryakıt piyasasına ilişkin yaptığı açıklamada Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi'nin hayata geçirileceğini bildirdi ve tarihi açıkladı.

Taşıt tanıma sistemi zorunlu hale geliyor. Düzenleme ile beraber hatalı ve usulsüz işlemlerin önüne geçilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek milyonlarca araç sahibini ilgilendiren düzenleme ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

1 Ocak 2025'ten itibaren zorunlu olacak

Akaryakıt alımlarında taşıt plakalarının yeni nesil yazar kasalara elle yazılmadan otomatik olarak iletilmesini sağlayacak Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi'nin hayata geçirileceğini de anımsatan Şimşek, böylece hatalı ve usulsüz işlemlerin önüne geçilmesi amacıyla akaryakıt alımlarında taşıt tanıma sistemi kullanma zorunluluğunun getirildiğine işaret etti.

Şimşek, "Kayıt dışılığın yoğun olduğu sektörlerden biri olan akaryakıt piyasasında rekabet eşitliğinin sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi amacıyla bir seri tedbir alan hükümetimiz, bu defa da akaryakıt alımlarında taşıt tanıma sistemi kullanma zorunluluğu getirerek kayıt dışılık ile mücadelede yeni bir sayfa açtı" ifadelerini kullandı. Bakan Şimşek, sistemle yakıt alan araçtan başka bir aracın plakasına fiş düzenlenmesinin önleneceğini aktarırken, "Sistem, vergi mükelleflerinin işte kullandıkları taşıtlar için yapılacak akaryakıt ve LPG alımlarında 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren zorunlu olarak kullanılacak" dedi.

Şimşek, bir diğer tebliğle dağıtıcılık, bayilik veya madeni yağ lisansına sahip firmalardan yeni işe başlayanlar ve faaliyetlerine devam edenler ile bandrollü ürün üretici ve ithalatçılarına, doğacak vergi borçlarına karşılık teminat verme zorunluluğu getirildiğini anımsattı. Bakan Şimşek, "Bu kapsamda teminat olarak verilebilecek değerler arasına sigorta şirketlerince verilen kefalet senetleri de ekleniyor. Böylece mükelleflerin teminat olarak verebilecekleri kıymetler çeşitlendirilmiş ve finansmana erişim kolaylaştırılmış oldu" dedi.

E-belge uygulamalarının kapsamının genişletilmesi çalışmaları kapsamında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan şarj ağı işletmeci lisansı alan mükellefler ile bu mükellefler tarafından sertifika verilen şarj istasyonu işletmecilerine e-fatura uygulamasına dahil olma zorunluluğu getirildiğini vurgulayan Şimşek, "Elektrikli araçlara hizmet sağlayan şarj ağı ve şarj istasyonu işletmecileri 2 Ocak 2024 tarihinden itibaren e-faturaya geçecek" dedi.

Nihai tüketici adıyla düzenlenebilecek e-arşiv fatura tutarı da 500 liradan 4 bin 400 liraya çıkarıldı. Getirilen bu yenilikler bir yandan mükelleflerin uyum maliyetlerini azaltırken, bir yandan da idarenin analiz ve denetim kapasitesini artıracak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıtdışı ekonomiyle mücadele çalışmaları kapsamında tüm vergisel işlemlerin elektronik ortamda yapılacağı Dijital Vergi Dairesi'ni devreye alacaklarını söyledi. Bakan Şimşek, "Gelir İdaresi, ilerleyen süreçte, mükelleflerin yaptığı başvurular üzerine vergi dairesince yapılan işlemleri, robotik süreçler ve yapay zeka teknolojilerini kullanarak Dijital Vergi Dairesi üzerinden yapacak" diye konuştu.

Kolay, hızlı ve güvenli erişim

Bakan Şimşek, kayıtdışı ekonomiyle mücadele amacıyla Resmi Gazete'de dün yayımlanan tebliğlerle getirdikleri yeni düzenlemeleri ve akaryakıt alımlarında kullanılacak yeni sistemi değerlendirdi. Yapılan düzenlemeler kapsamında, Gelir İdaresi Başkanlığının, elektronik uygulamalar kapsamında şimdi de Dijital Vergi Dairesi'ni devreye alacağını aktaran Şimşek, elektronik ortamda sunulan hizmetlerin tek çatı altında birleştirilerek mükelleflere elektronik uygulamalara kolay, hızlı ve güvenli erişme imkânı sağlanacağını söyledi.

Şimşek, bilişim teknolojilerinin getirdiği imkânlardan daha fazla yararlanılması amacıyla geliştirilen Dijital Vergi Dairesi'nin "dijital.gib.gov.tr" adresinden hizmet vereceğini belirtirken, "Dijital Vergi Dairesi, beyanname, bildirim, dilekçe gibi belgelerin elektronik ortamda verilebilmesi ve bu belgelere ilişkin işlemlerin sonuçlarının elektronik ortamda sunulması ile vergilendirmeye ilişkin ödevlerin yerine getirilmesinde kolaylıkla kullanılabilecek.

Başkanlık tarafından geliştirilen ve halihazırda her birisine farklı internet adresinden giriş yapılabilen İnteraktif Vergi Dairesi, Elektronik Beyanname Sistemi, İnternet Vergi Dairesi ve Hazır Beyan Sistemi gibi uygulamalara artık Dijital Vergi Dairesi üzerinden erişilebilecek" dedi.

Sahte belge kullanımı önlenecek

Şimşek, Dijital Vergi Dairesi'yle vergi dairesine gitmeden tüm işlemlerin yapılabileceğini, mükellefiyet ve "Borcu yoktur" yazısı gibi bazı işlemlerin tamamen elektronik ortamda gerçekleştirilebileceğini kaydetti. Şimşek, vergi mükelleflerinin, sistem üzerinden düzenlenmeyen fişleri giderlerinin belgelendirilmesinde kullanamayacağına dikkati çekerek, bu sayede sektörde sahte belge düzenlenmesi ve kullanılmasının önlenmiş olacağını, sistemin Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından kurulup işletileceğini kaydetti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • adam haklı11 Ekim 2023 08:15

   :D  :D  :D 

 • gılları şifa saçan yobaz beçet 11 Ekim 2023 07:43

  asena ablajım daa napsınlar herkez memnun inan .boşver sen brsacısın para var bizde nasısa. aç sefil yaşayıp bunlara oy atan emekli değilmi boşver ablajım .benim borsayı çözdüm altına gömdüm 11 milyon gibi .daa nossun 3 yerden de kira 94 bin geliyo daa nossun abla.boşver yarın kıbrısa gidiyom harika bi 6 gün .daa nossun be abla budamı gol değil asena ablajım .

 • çiko11 Ekim 2023 07:40

  ekonomi yönetimi efasona ezdirmemiş.emekliyi falan .hangi efasona tuikin.bu yüzden para bulamıyorlar.yabancı yatırımcı elinedki gerçek rakamlara bakıyor birde bunların oralara gidip sundukları rakamalara bakıyor.derviş ve özal neden 1 günde bitirebildi kaos ve daha büyük krizi.güven .bunların tipik vergi koy , işçi ve özellikle emekli,yi mavet sefalete sürükle ekonomi sistemi artıkın işe yaramıyo .çünkü halk fakir altı hatta fasfakir altı bi düzen içinde ve bunlardan asla umut yok biliyor artık.asena ablanın dediği gibi söz veriyolar hatta yandaş kindaş basın önceden günlerce gaz veriyo sonra tırt .biz iyiyiz para çok da halk fakiraltı .sefalet altı yerlerde sebze meycve sistemi başladı .market pazarlarda görseniz millet yerlerde hep .ayakta alışveriş biti .dünyada yeni ilk ve tek bizde bu görevli de efasona zdirmedik mesajı vrmiş .daa da zam falan yok diyo .

 • asena10 Ekim 2023 23:18

  hani ilk toplantıda emekli memura müçde vardı sizin sözünüz bukadar seçimlerde görüşcezzzzzzzzzzz