E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaHisse Öneri ListesiArçelik için 'AL' tavsiyesi!---

Arçelik için 'AL' tavsiyesi!

Arçelik için 'AL' tavsiyesi!
08 Ekim 2013 - 11:03 www.borsagundem.com

Yapı Kredi Yatırım, Arçelik hedef fiyatını 13.1 TL'den 13.95 TL’ye revize etti

Yapı Kredi Yatırım, ( www.ykyatirim.com.tr ) konu ile ilgili raporunda, Arçelik hedef fiyatını 13.1 TL'den 13.95 TL’ye revize ederken, 'AL' tavsiyesini koruduklarını bildirdi.
Raporda şu değerlendirme yapıldı:
"2. yarıyılda güçlü finansal sonuçlar beklentisi
Değerlememizi %21 getiri potansiyeli ile AL’da tutuyoruz. Yeni makro beklentilerimiz doğrultusunda hedef fiyatımızı 13.95 TL’ye revize ediyoruz (Önceki: 13.1 TL). ARCLK hissesi üzerindeki AL tavsiyemizi yinelerken, revize ettiğimiz hedef fiyat %21 getiri potansiyeli sağlıyor (%4 temettü oranı dahil). Güçlü ikinci yarıyıl sonuçlarının hisse üzerinde poztif katalist olacabileceğini düşünüyoruz. Şirket sha güçlü büyüme profilenie sahip olmasına rağmen 2014 F/K çarpanında benzerlerine göre 5% iskontolu işlem görmektedir.  
TL’nin değer kaybetmesi ve baz etkisi büyüme için asıl etkenler olacak. TL’nin değer kaybı (2013 ilk yarıyılda satışların %55’i ihracat), Electrolux’ün bahsettiği hafif iyileşen beyaz eşya ihracat
görünümü  ve eletronik eşyalardaki uygun baz etkisi ile (2012 ilk yarıyılında yıllık %60 artış, ikinci yarıyılında yıllık %2 düşüş), 2013 ikinci yarısında satışların toparlanarak yıllık %15 artış bekliyoruz (2013 ilk yarıyılda %1.7 düşüş).
Beyaz eşyadaki iç pazar 2013 ikinci yarıyılda daha iyi görünüyor. Haziran’daki geçici zayıflığın ardından, iç pazardaki toptan beyaz eşya satış hacmi Temmuz ve Ağustos’ta iyileşerek (yıllık %19 ve %12’lik artış), sene başından beri %6.4 büyüme gerçekleştirdi. Eylül satışları da güçlü görünürken Arçelik’in piyasa payındaki kayıp 3Ç’de büyük ölçüde kapatıldı. İthalatın payı ise değer kaybeden TL’nin ithalatçıların maliyet rekabetinde düşüş yaratmasıyla yılın geri kalanında azalacak. 2013 ve 2014 iç pazar beyaz eşya satış hacminde %5.2 ve %6.5 büyüme öngörüyoruz.
Yazar kasa işinin servis kısmı fiyat hedefimize yukarı yönlü potansiyel yaratabilir. Yeni kanuna göre, işletmeler onaylı yazar kasaları 1 Ekim’den itibaren kullanmaya başlayacak. Geçişler ise 2015 sonuna kadar kademeli olarak gerçekleşecek. Arçelik POS makinalarındaki %55’lik payı ile yeni piyasadan en çok kazanç sağlayan şirket olacak (2 milyon ünite). Donanım işi finansallarda geçici bir yükseliş yaratırken asıl etki 2015’te görülecek (FAVÖK’ün %9’u). Ancak, asıl değer kazandıran unsur kanun izin verirse servis gelirleri olacaktır.  Platform’un sahibi olarak Arçelik, yazılım, bakım ve veri kullanımı için işletmelere aylık servis ücreti kesebilir (bankalar bu servisler için aylık 40-50 TL ücret alıyor). Muhafazakar bir telif hakkı ücreti ile (20 TL, %60 FAVÖK marjı) 12 aylık hedef fiyatımızda %10-13% yukarı yönde potansiyel görüyoruz.
Güçlü EUR/USD ile yükselen marjlar ve fiyat artışları sayesinde istikrarlı iç marjlar. TL’deki %5  devalüasyon Arçelik’in FAVÖK’ünde %3 pozitif etki yaratırken, şirket değer kaybeden TL’den karlılık açısından net kazanç sağlıyor (satış maliyetlerinin %40’ı ve operasyonel harcamaların %70’ini TL bazlı kabul edersek). Satışların %40’ının EUR cinsi olması ve satış maliyetlerinin büyük çoğunluğunun USD cinsi olması sayesinde (Satış maliyetlerinin %60-65’i yabancı para cinsi) beyaz eşya marjları da güçlü EUR/USD paritesinden kazanç sağlayacak. Arçelik Türkiye’deki fiyat belirleyici olarak Ocak’taki %5 artışı takiben Eylül’de %3 fiyat artışı ile iç pazar marjlarını destekliyor. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)