E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemArap medyası; Tarihi bir adım---

Arap medyası; Tarihi bir adım

Arap medyası; Tarihi bir adım
11 Temmuz 2020 - 09:55 www.borsagundem.com

Ayasofya'nın ibadete açılmasını memnuniyetle karşılayan Arap gazeteci ve aktivistler, kararın tarihi bir adım olduğunu belirtti

Ayasofya'nın ibadete açılmasını memnuniyetle karşılayan Arap gazeteci ve aktivistler, kararın tarihi bir adım olduğunu belirtti.

Arap gazeteci ve aktivistler, sosyal medya hesaplarından, Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ın onayladığı Ayasofya'nın ibadete açılması yönündeki karara ilişkin paylaşımlarda bulundu.

Kararı “tarihi” bir adım şeklinde nitelendiren gazeteci ve aktivistlerin açtığı "Ayasofya" etiketi Arap ülkelerinde en çok etkileşim alan etiketler arasına girdi.

Moritanyalı akademisyen Muhammed Muhtar Şankıti Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ayasofya'nın ibadete açılması dolayısıyla İslam alemini kutladığını belirterek, “İslam'la savaşan münafıklara taziyelerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Ayasofya'da bale yapıldığı ana dair bir fotoğrafı hesabında paylaşan Şankıti, Türkiye’de ve İslam dünyasında tepkiyle karşılanan bu durumun artık yaşanmayacağını ve Ayasofya’nın özüne döndüğünü kaydetti.

Suriyeli Gazeteci Siba Medvar da Ayasofya’nın ibadete açılması kararına ilişkin yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Dünya İspanya'da katedrale dönüştürülen Kurtuba Mescidi’nin ibadete açılma ihtimalini tartışabilir mi? Recep Tayyip Erdoğan’ı bu tarihi kararından dolayı tebrik ediyorum."

Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla Osmanlı sultanlarının kabirlerinde huzura erdiğini belirten Kuveytli yazar Casim el-Ğays, "Dünyanın farklı yerlerinde Müslümanlar ataları Fatih Sultan Mehmed'in cami olarak ibadete açtığı Ayasofya'nın aslına dönmesinden dolayı sevinçlerini paylaşıyor. Ayasofya'nın minarelerinden 80 yıl aranın ardından yükselecek ezan seslerini hayal ediyorum." diyerek sevincini dile getirdi.

Kuveytli Abdulaziz el-Fadli de paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Ayasofya 85 yıldan fazla müze olarak kaldıktan sonra kapılarını tekrar ibadete açıyor. Türkiye ve tüm dünyadaki Müslümanları tebrik ederim. Allah bizlere Yahudilerin gasp ettiği Mescid-i Aksa'nın özgürleştiğini görmeyi ve orada huzurla namaz kılmayı nasip etsin."

Yemenli gazeteciden UNESCO’ya tepki
Yemenli gazeteci Said Sabit Said de UNESCO'nun Ayasofya kararına yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.

Sokotra Adası’nın mevcut durumunu hatırlatan Yemenli gazeteci, şöyle devam etti:

"Dünya Miras Listesi'ne alınan Sokotra Adası askeri kışlaya dönüştürülürken ve Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri koalisyonu yüzlerce zırhlı aracı oraya yığarken dilsiz olan UNESCO, Ayasofya Camisi'nin namaz kılanlara açılmaması için sesini yükselterek uyarılarda bulunuyor."

Ayasofya'nın İstanbul'un fethine kadar yaklaşık 9 asır kilise olarak kaldığını, Fatih Sultan Mehmed'in emriyle bu yapıdan ezanların yükseldiğini hatırlatan Cezayirli gazeteci Abdulkadir Bin Halid de karardan duygularını şu sözlerle dile getirdi:

"Bugün yeniden Ayasofya'dan ezanlar yükselecek. Müslümanlar zulüm ve düşmanlıkla ellerinden alınan Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasının gururu ve izzetiyle namazlarını eda etmek için burada toplanacaklar.”

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (20)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kılıç 12 Temmuz 2020 08:18

  Kulıç hakkımızı ancak müslüman ülkeler anlayabilşr

 • Ali 12 Temmuz 2020 07:46

  Araplar abd ye kul köle olmuşlar...İpleri abd nin elinde ne derse mecburen yaparlar...

 • Ahmet kal12 Temmuz 2020 00:37

  Valla kardaş mescidi aksa da namaz kılarsın lakin bu ışler armut piş ağzıma düşle olmuyor bedel ödemeye hazıŕmısınız yoksa arkadan vurmaya devam mı

 • baturayersin11 Temmuz 2020 19:54

  Yemen Türküsü Yemen'de çatışmada ölen Osmanlı askerleri için yakılmış bir ağıttır. araplar güven olmaz  

 • Kaçan Grup11 Temmuz 2020 18:41

  biz de arapolduk zaten 

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU11 Temmuz 2020 19:33

  senin ruhunda kara gibi.

 • Ada11 Temmuz 2020 14:06

  Bu dunya ne cektiyse dinler savasi yuzunden cekmistir gecmiste

 • Vb11 Temmuz 2020 17:24

  Medeniler emperyalist olur sömürür, barbarlar yağmalar , aristokratlar üstünlük iddiasıyla ezer , burjuvalar fukaranın kanını emer , kapitalistler iliğini sömürür , komünistler sistemi devirir milyonları sibiryalarda öldürür , mao'cusu kültür devrimi yapar kırar geçirir.....ama suçlu din ? neden ? komşun açken tok yatma dediği için  , neden ? üzerine gün doğmasın erken kalk çalış dediği için , neden ? gavura özenme inanıyorsan üstün olan sensin çalış ve Allaha tevekkül et dediği için ....... eğitim sisteminin ürettiği bir laikus malzeme ile karşı karşıyayız 

 • Muhteşem11 Temmuz 2020 12:54

  Hayatı yatarak geçen birşey üretmeyen habire üreyip bir evde 30 kişi kalan Araplar bize saygı ile bakıyor. Liderleriyiz

 • İçimizdeki Haçlı tohumları11 Temmuz 2020 12:35

  Ayasofya’nın camiye çevrilmesini hazmedemezsiniz.çünkü Haçlı tohumusunuz..Yunan ne derse aynısını dersiniz.Fitne tohumlarım allah sizi memleketimizin %3 düşürürsek Osmanlı dünya hükmettiği 1453 tarihi tekerrür eder

 • munafık zihniyet11 Temmuz 2020 14:58

  haçlı tohumu hain kimdir bilir misin ? yolsuzluk yapan, yalan söyleyen, hile hurda yapan, rüşvet yiyen, torpil yapan, işini kötü yapandır. terörist, anarşist hepsi bunlardan çıkar. vatansever adam ahlaklı, dürüst, doğa, tarih mirasını koruyan adamdır

 • mucize reis ;)11 Temmuz 2020 12:16

  Heybeli ada, da boş durmasın, Yaz aylarında mümünlerimize kuran kursları verilsin.  

 • As11 Temmuz 2020 11:37

  Sumela manastiri da imam hatip olsun bari olmusken :))

 • Mehmet11 Temmuz 2020 11:27

  Bu da reisi dünya müslümanlarınin lideri yapar. .

 • Fatih11 Temmuz 2020 11:05

  Umarım böyle güzel bir haberi İslam alemine müjdeleyen Türkiye yi desteklersiniz Arap ülkeleri sadece Katar olmuyor.

 • !!!!11 Temmuz 2020 10:43

  Millet aş-iş derdinde....

 • Cmar beyinler11 Temmuz 2020 12:56

  Tabi aç değilsin yanaşır attıkları ile beslenirsin. Obez haramcı cukkacılar var biliyorum

 • Sinan11 Temmuz 2020 11:22

  Bize soruyorsan biz aç falan değiliz birader

 • Yuh11 Temmuz 2020 10:49

  Milletin yarısı obez kimse aç değil aç olan senin pis zihniyetin

 • Pala11 Temmuz 2020 10:14

  Araplar da sırf gaz