E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAltunbilek: Ramazan'da zam beklenmiyor---

Altunbilek: Ramazan'da zam beklenmiyor

Altunbilek: Ramazan'da zam beklenmiyor
20 Nisan 2019 - 14:36 www.borsagundem.com

TPF Yönetim Kurulu Başkanı Altunbilek, "Şu anda ramazan ayında ve öncesinde gıda ürünlerinde herhangi bir zam beklentimiz yok, zam beklemiyoruz." dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde marketçiler ile tüketicilerin fiyat artışlarında sık sık karşı karşıya geldiğini kaydederek, bu konuda kendilerine haksızlık yapıldığını söyledi.

Türkiye'de serbest piyasa şartlarında çok ciddi bir rekabet olduğunu dile getiren Altunbilek, böyle bir rekabet ortamında ve ekonomik süreçte haksız ve fahiş zam yapan üretici ya da satıcının cezasının herkesten önce tüketicilerin ve piyasanın vereceğini vurguladı.

Altunbilek, "Biz marketçiler yani perakendecilerin üretim tesisi yok. Bizler alıp satarız. Fabrikadan, bayiden alarak tüketiciye ulaştırırız. Aldığımız ürünün üzerine belirli bir kar koyarak satış yaparız. Her birimiz yan yana rekabet ederiz. 'Birlikte şu şu fiyatlara satalım.' dersek tüketici anında bizi cezalandırır." diye konuştu.

Piyasa konjonktüründe herkesin bir maliyeti olduğunu, girdilerin arttığını, üreticinin ürüne zam yaptığını ifade eden Altunbilek, kendilerinin de bu farkları satış fiyatlarına yansıtmak zorunda olduğunu bildirdi.

Altunbilek her zaman ürünleri uygun fiyata tüketiciye ulaştırmak istediklerini belirterek, "Üreticimiz de biz de durup dururken zam yapmayız. Özellikle yaklaşan ramazan ayında tüketicilerin ürünlerini uygun fiyatlı almasını isteriz. Şu anda ramazan ayında ve öncesinde gıda ürünlerinde herhangi bir zam beklentimiz yok, zam beklemiyoruz." diye konuştu.

"Hedefimiz ciroda yüzde 15, istihdamda yüzde 5 artış"
Altunbilek, TPF'ye bağlı 14 perakendeci derneğin 335 üyesi, 3 bin 882 perakende satış noktası bulunduğunu belirterek, 68 bin 744 personel istihdam ettiklerini söyledi.

Yerel zincirlerin Türkiye toplam market satış payının yüzde 33,7, toplam gıda satış payının yüzde 9,5 olduğunu dile getiren Altunbilek, 2018 cirolarının 38 milyar lira olduğunu söyledi.

Altunbilek, "Hedefimiz ciroda yüzde 15, istihdamda yüzde 5 büyüme oranını yakalamak. Yani ortalama 3 bin 500 ek istihdam sağlayacağız. Ekonomideki durağanlığın ortadan kalkması, paraya erişimin kolaylaşması piyasayı rahatlatacak. Bu sayede mağaza açma konusundaki kaygılar kalkacak." dedi.

Ülkenin ve ekonominin iyi olmasının en büyük istekleri olduğunu vurgulayan Altunbilek, kendilerinin ülkeye ve ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğini, bu toprakların ürünlerini tüketiciyle buluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

"İndirim mağazalarının açılışına sınır gelecek"
Altunbilek, indirim marketlerinin sayısının son yıllarda hızla arttığını belirterek, "Neticede serbest piyasa. Bizim, 'Bunlar kesinlikle açılmasın.' deme gibi bir lüksümüz yok. Ancak daha önce çıkan perakende yasasında bu indirim mağazalarının belirli bir kural ve kaideye bağlı açılması yönünde talebimiz vardı." dedi.

Bu taleplerinin yasada yer almadığını dile getiren Altunbilek, bu mağazaların hızla açıldığını, şu anda 3 markanın 30 bine yaklaşan mağazasının bulunduğunu, köylere kadar girdiğini söyledi.

Altunbilek, "Hükümetimiz bunların bu kadar plansız, programsız yayılmasının doğru olmadığını gördü. Bunlar küçük esnafı bile tehdit etmeye başladı." ifadelerini kullandı.

İndirim mağazalarının istihdama da ciddi katkısı olmadığını savunan Altunbilek, bu mağazalarda 3-4 kişi, normal yerel zincir marketlerde ise en az 20 kişi çalıştığını bildirdi.

Altunbilek, "Ticaret Bakanlığımız perakende yasasında düzenlemeye gidiyor. Bu yasa indirim mağazalarının veya diğerlerinin market açmasına bir kural getirecek. Belki nüfusa, belki yakınlıklarına göre kural gelecek. Belki de, 'En az 500 metre veya en az bir kilometrede bir market açılsın.' diyecek. Biz indirim mağazası açılmasın diyemeyiz. Serbest piyasada herkes ticaretini yapar. Müşteriye doğru hizmeti veren kazanır. Ancak bu kadar yaygın açılması hakikaten ülke ekonomisine zarar veriyor." diye konuştu.

TPF Başkanı Altunbilek, bu mağazalardan tüm perakende sektörünün rahatsız olduğunu iddia ederek, bir an önce yasanın çıkmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • musa erbas21 Nisan 2019 09:06

  Her sene ramazan bereketi adı altında zammı giydiriyorlar

 • Ahmet 21 Nisan 2019 00:16

  Yuh bu millete ve bu aptal haberlere inanlara bu memleket 'de zammin olmadığı ay var mı .?

 • JBT 20 Nisan 2019 23:11

  Ramazanda oruç olacak.....tatil olacak.zamlar duracak....bereket yağacak.....::::iyi.......

 • Osman Öncü20 Nisan 2019 21:50

  Her şeyin fiatı aldı başını gitti bütün ürünlerde fahiş fiatlar  en ucuz sebze patates soğan 5 tl gerisini saymaya gerek yok.ülkeye kıtlık mı geldi ne !!!!!!! Mazot pahalı olunca çiftçi ekip biçmiyor diyorlar.gübre , tarım ilaçları çok pahalı cep yakıyor sonuç iyi değil acil önlemler alınması gerekiyor.

 • Hamsi20 Nisan 2019 20:03

  Zam zaten hergun geliyo ulkemiz boyle basibos kalmamisti ,yeni akp rejimi ve ekonomi bakani dengelenme dalgasizlanma sistemi,,zam var ama eflasyon eksi bilem cikiyo mucize gibi dunya gipta ediyor ,,zam var ama eflason dusuyo dengeliyo ekonomi bakani 

 • Kerim20 Nisan 2019 19:33

  Ramazanda zam......olmazmi hemde alasindan katmerlisi yapilir.

 • KILIÇ20 Nisan 2019 17:45

   TÜRKİYEDE YAŞAMAK BİLE LÜKS HALE GELDİ ALDIGIMIZ ÜÇ KURUŞLUK ZAMLAR SİLİNİP GİDİYOR FAKİR FUKARA ALIŞ VERİŞE ÇIKAMAZ HALE GELDİ ASIL SORUN İNSANLARIMIZ ZALİM OLMUŞ BU İNSANLARDA PARA YİYECEK AGIZ YOK O PARAYI ELİNDEN NASIL ALIRIM DERDİNE DÜŞMÜŞLÜK VAR.

 • KAZIM KARTALGÖZLÜ20 Nisan 2019 17:27

  bizim adımız müslüman ama halkımız ise müslümanlığın m sını dahi yapmıyor.damazan da en az tüm ürünlere %30-40 zam gelir.

 • eee20 Nisan 2019 20:25

  benzine zam gelince, ne olmasını beklerdin ? benzin 1 tl ye düştü, usd 1 tl ye düştüde yuzde 30 zam olursa haklısın... ama herşeye zam gelınce  kademeli olarak fiyatların hepsi artar.

 • Enflasyonla mücadele20 Nisan 2019 16:10

  Ramazanda indirim olacak mı diye sorsalar olmaz mı :)

 • JBT 20 Nisan 2019 15:48

  Zam olacak. JBT

 • GARİP20 Nisan 2019 15:44

  Yahu şu yazı ne ve haber nekadar itici ve çirkin bir yazı maşalla müslümanlıkta kimseye ön vermeyiz ramazan geliyor diyede zam yapıyorlar tam tersine ucuzluk olması gerek ama ne garip garip olduğu kadar girft ve zul bir durum allah ıslah etsin

 • Recai20 Nisan 2019 14:58

  Yalandan kim ölmüş